Vergiye Uyumlu Mükelleflere %5 Vergi İndirimi

Yeni seneyle birlikte, uygulamaya konulan teşvik ve vergi indirimlerinin haberleri de gelmeye başladı. Bu haberlerden biri, vergisini zamanında ödeyen mükellefleri sevindirecek gibi duruyor. 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nda yapılan düzenlemeye göre, verginizi zamanında ödüyorsanız ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyseniz ilgili beyanname üzerinden hesaplanacak %5’lik bir vergi indiriminden faydalanabilirsiniz.

2 dk

Bu yazımızda; vergiye uyumlu mükellef kimdir, düzenlemenin kapsamı ve koşulları nelerdir sorularını sizin için cevaplamak istedik.

Vergi İndirimi

Vergi İndiriminden Kimler Faydalanabilir?

Vergi indiriminden faydalanabilmeniz için öncelikle gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olmanız gerekiyor. İndirim kapsamına giren gelir vergisi mükellefleri için ticari, zirai veya mesleki faaliyet nedeniyle mükellef olma şartı aranıyor. Bununla birlikte kurumlar vergisi mükelleflerinden finans ve bankacılık sektörlerinde faaliyet gösterenler, sigorta ve reasürans şirketleri, emeklilik şirketleri ve emeklilik yatırım fonları kapsamındakiler indirimden faydalanamıyor.

Vergi indirimi kapsamına giren gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinden birisiyseniz indirimden faydalanabilmek için aşağıda sizin için listelediğimiz şartları da sağlamanız gerekiyor:

  • Vergi beyannamelerini tanımlanan kanuni süre içerisinde vermiş ve bu beyannamelerde belirtilen vergileri geciktirmeden ödemiş olmak.
  • İkmalen, re’sen veya idarece yapılmış bir vergi tarhiyatına tabi olmamak (Yukarıda belirtilen ilk iki şart için indirimin talep edileceği beyannamenin ait olduğu yıl ve bu yıldan önceki iki yıl dikkate alınmaktadır).
  • İndirimin hesaplanacağı beyannamenin verildiği tarihten itibaren vergi aslı (vergi cezaları dahil) 1.000 Türk Lirası’nın üzerinde vadesi geçmiş borcu olmamak.
  • Vergi Usul Kanunu’nun 359. maddesinde düzenlenen ve kaçakçılık sayılan fiilleri işlememiş olmak ( Bu şart için indirimin hesaplanacağı beyannamenin ait olduğu yıl ve önceki dört takvim yılı dikkate alınmaktadır).

Vergi İndirimi Kapsamı

Yukarıda belirtilen tüm şartları sağlıyorsanız, ilgili beyanname üzerinde belirtilen ve ödemekle yükümlü olduğunuz verginin %5’lik kısmından vergi indirimi olarak faydalanabilirsiniz. İndirimin tutarı düzenleme kapsamında 1 milyon Türk Lirası ile sınırlandırıldığından, %5’lik vergi tutarının bu miktarı aştığı durumlarda düzenlemede belirtilen üst sınır indirim olarak uygulanır. Ayrıca eğer gelir vergisi mükellefiyseniz yararlanacağız indirim tutarı hesaplanırken ticari, zirai veya mesleki faaliyet nedeniyle beyan ettiğiniz kazançların toplam gelir vergisi matrahı içerisindeki oranı dikkate alınır.

Vergi indirimi ve teşviklerle ilgili yazılarımız için blogumuza abone olabilir, henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Paraşüt'ü Ücretsiz Deneyin

Diğer Yazılarımız:

e-Fatura kullanmak zorunda mıyım?

2018'de Hangi Teşvik Uygulamaları Sona Erecek?

e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!