Web sitenizi tasarlarken nelere dikkat etmelisiniz?

Yeni bir web sitesi açacağınız zaman ya da mevcut sitenizin tasarımını tamamen yenilemeye karar verdiğinizde nelere dikkat etmelisiniz? Genelde bu süreç başladığında ortaya çıkarılmak istenen ürünün görsel ve tasarımsal açıdan göze hoş gelmesi için çalışırız. Ancak burada birçok işletme gerekli olan metriklerin önemini göz ardı eder ve bu nedenle yeni açılan bir çok web sitesinden istenilen sonuç alınamaz.

3 dk
web sitesi tasarımı yenileme

Bu yazımızda hızlıca web sitesi tasarım sürecinde göz önünde bulundurmamız gereken bazı noktalara değineceğiz. Eğer sizin de aklınıza gelen, burada bahsetmediğiniz önemli detaylar varsa aşağıdaki yorum alanında bizimle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca daha önce yayınladığımız 'Neden web sitesi gerekli?' içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Mobil: Kullanıcıların dijital yolculuklarını sadece masaüstü bilgisayarla sınırlamak büyük bir potansiyeli kaçırmanıza neden olabilir. Her bir potansiyel müşteri kendi durumundan ve deneyiminden yola çıkarak farklı araştırma süreçlerine girer. Özellikle mobil telefon ve tabletlerin kullanım oranları düşünüldüğünde tek bir kişi web sitenizi birçok farklı cihaz ile ve ekran çözünürlüğünde ziyaret eder. Bu nedenle her cihazda farklı bir deneyim yaşayacaktır. Web sitenizin tüm bu platformların dinamiklerini göz önünde bulundurarak tasarlanması kullanıcılara en yüksek faydayı sağlayacaktır.

Site Mimarisi: Web sitenizde kendi iş modelinize uygun olarak tasarlanması ve öne çıkarmak istediğiniz konu ve bilgilerin doğru yerlerde olması oldukça önemli. Bu süreç içerisinde varsayımdan daha çok geçmişteki analiz bilgilerinizden yola çıkarak kullanıcıların site üzerinde izlediği yolları takip etmeli ve doğru yerlerde doğru bilgiyi sunarak müşterilerin beklentilerini doğru şekilde karşılamalısınız. Örneğin ana sayfanızda en çok öne çıkarmak istediğiniz sayfalara link verirken bu sayfalardan diğer sayfalara olan geçişleri de iyi planlamalısınız.

Sayısal Veriler: Kullandığınız analiz uygulamasından yola çıkarak kullanıcılarınızın site üzerinde, belirli sayfalarda kalma süreleri, ortalama kaç sayfa gezdikleri, hangi sayfalar arası geçişler yaptıkları ve gelen ziyaretçilerin ne kadarının içerik tüketmeden çıkış yaptığını takip etmeniz, yeni tasarımla hangi problemleri çözmeniz gerektiğine karar vermenize yardımcı olacaktır. Daha sonra yeni web siteniz ile eski web siteniz arasındaki farkları kontrol ederek başarısını ölçümleyebilirsiniz.

Eğer imkanınız varsa canlı olarak kullanıcıların web siteniz üzerindeki davranışlarını gözlemlemeniz de faydalı olacaktır. Her ne kadar Analytics gibi analiz uygulamaları ciddi anlamda veri sağlıyor olsa da “Neden?” sorusunun cevabını veremezler. Bu nedenle potansiyel müşterilerinizi daha iyi tanımak ve gözlemlemek her zaman daha fazla fayda sağlayacaktır.

Eğer daha önce bir web siteniz yoksa ve yeni bir web sitesi açıyor iseniz eski verilere bakma şansınız olmayacağı için ilk araştırma sürecine benzer sektörlerde başarı sağlamış web sitelerini inceleyerek başlayabilirsiniz. Hangi konularda nasıl bir çizgi izlediğini, nasıl bir site mimarisi tasarladıklarını gözlemleyebilir. Daha sonra hedeflediğiniz potansiyel müşterileri de göz önünde bulundurarak çalışmalarınızı başlatabilirsiniz.

Bu konuda daha önce hazırladığımız 'Rekabet Analizi' yazımıza bakmanızda fayda olacaktır.

Tabii ki burada unutulmaması gereken konu, web sitesinin açılmış olması daha sonra değiştirilemeyeceği anlamına gelmez. Dijital iletişimin doğası gereği verilerinizi analiz ederek sürekli optimizasyon ve güncelleme ihtiyacı doğacaktır. Bu sayede en optimum site tasarımını elde ederek verimliliği üste çıkarabilirsiniz.

Dijital pazarlama ve diğer konulardaki yazılarımızı kaçırmamak için blogumuza abone olabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

İbrahim Patat

İbrahim Patat

İbrahim Patat, Paraşüt'te Dijital Pazarlama Direktörü olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!