blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
2019 yılında e-fatura ve e-arşiv kullanım zorunluluğu
Blog-hero
E-DÖNÜŞÜM

2019 yılında e-fatura ve e-arşiv kullanım zorunluluğu

Malum, sene sonu geliyor. Şirketler olarak bütçe hesapları, 2019 planları, beyannameler derken oldukça yoğun günler geçiriyoruz. Tüm bunlar olurken birçoğumuzun yoğun olarak araştırıp anlamaya çalıştığı bir konu bulunuyor: e-fatura ve e-arşiv.

Elif Ekiciler, İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı

Ortalama okuma süresi 3 dk

Sene sonuna doğru birçok şirket “e-faturaya geçmeli miyim geçmemeli miyim, e-fatura zorunluluk kapsamına giriyor muyum” gibi sorulara yanıt arıyor. Bu yazımızda sizlere 2019 yılı için e-fatura ve e-arşive geçiş zorunlulukları hakkında bilgi vermek istedik.

Geçtiğimiz sene içerisinde GİB tarafından e-fatura ve e-arşive geçiş zorunluluğuyla ilgili taslak tebliğler yayınlandı. Bu taslak tebliğlerde öne çıkan konular e-fatura ve e-arşive geçişte ciro limitinin düşürülmesiydi. Belirttiğimiz üzere bunlar henüz taslak halindeler. Fakat hepsinin önümüzdeki yaza kadar tebliğ olarak bildirilmesi bekleniyor.

2019 yılı e-fatura ve e-arşiv geçiş hadleri

Mevcut durumda e-ticaret dışındaki sektörlerde cirosu 10 milyon TL ve üzerinde olan firmaların e-fatura uygulamasına geçiş yapması gerekiyor. Anlayacağınız, 2018’in başında brüt satış hasılatı tutarı 10 milyon TL ve üzerinde olan bir firmanın 2019 yılında e-fatura uygulamasına geçiş yapması gerekiyor.

e-Fatura ve e-arşiv uygulamasına geçiş zorunluluğu ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler

En çok karşılaştığımız sorulardan biri “ben e-faturaya değil e-arşive geçmek istiyorum. O zaman hangi uygulamayı kullanacağım?” olabilir. Bu noktada dikkat etmemiz gereken 2 nokta bulunuyor:

  1. Elektronik fatura sisteminde iki tip fatura türü vardır, bunlar e-fatura ve e-arşiv. e-Fatura, elektronik fatura sistemine kayıtlı olan firmaların birbirine gönderdiği fatura türüdür. Şayet bir firma elektronik faturaya kayıtlı diğeri değil ise (firma yerine bireye fatura kesiliyorsa aynı durum geçerlidir) bu durumda iletilen fatura türü e-arşiv oluyor. Cirosu 10 milyon TL’yi firmaların e-fatura uygulamasına geçiş yapma zorunluluğu vardır.
  2. Tüzel ya da şahıs firmaları e-fatura uygulamasına geçiş yapmadan e-arşiv kullanıcısı olamazlar. Günümüzde çoğu firma e-fatura ve e-arşiv uygulamalarına birlikte geçiş yapmaktadır.

e-Fatura kullanımı zorunlu olan bir firma e-arşiv kullanmak zorunda olmasa da gönüllü olarak e-arşiv de kullanabilir. Bu durum geçiş maliyetini arttırmadığı gibi birçok firma için de oldukça avantajlıdır.

İhracat sektörüne özel uygulama:

e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan firmaların gümrük beyanlı mal ihracı faturalarının 1.7.2017 tarihinden itibaren e-fatura olarak düzenlenmesi gerekiyor.

e-Ticaret firmalarının e-fatura ve e-arşiv kullanım zorunluluğu

İnternet üzerinden e-posta ve hizmet satışı yapan ve brüt satış hasılatları 5 milyon TL üzerinde olan firmaların, e-arşiv uygulamasına geçiş yapmaları gerekiyor. Fakat yukarıda değindiğimiz gibi e-fatura uygulamasına kayıtlı olmadan e-arşive geçilemeyeceği için işletmelerin her iki uygulamaya birlikte geçiş yapmaları uygun oluyor.

Tüm bu zorunluluk kapsamının dışında olup e-fatura ve e-arşive geçiş yapan firmalar da bulunuyor. Bunlar sistemin sağladığı avantajlardan ötürü gönüllü geçiş yapan firmalar.

Siz de e-faturanın avantajları ile tanışmak ve sisteme gönüllü geçiş yapmak isterseniz, yıl sonuna özel e-fatura kampanyamıza göz atabilirsiniz.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?