2018'de Hangi Teşvik Uygulamaları Sona Erecek?

İstihdamı teşvik etmek amacıyla yürürlüğe giren düzenlemelerden, 2017 yılında çok sayıda işletme ve çalışan yararlanma fırsatı yakalamıştı. 2018 yılına girerken, bu teşviklerin yeni dönemde de devam edip etmeyeceği merak konusu. Yeni yılda bizleri neler bekliyor, hangi teşvikler devam edecek, hangileri 2017’de son bulacak? Paraşüt ekibi olarak bu konularda sizleri bilgilendirmek istedik.

4 dk
Devlet Teşvikleri

2016 yılında beklenenin üzerinde arttırılan asgari ücret, işverenin üzerindeki istihdam maliyetini de arttırmış, özellikle asgari ücretli işçi çalıştıran KOBİ’lerin desteklenmesi ve kayıtlı istihdamın arttırılması amacıyla 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda düzenlemeye gidilmişti. 27 Ocak 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanan Torba Yasa’yla birlikte, 5510 sayılı Kanuna eklenen geçici 68. madde; işletmelerin ödeyecekleri sigorta primlerinin bir kısmının hazine tarafından karşılanması yönünde yeni bir düzenleme getirdi. Günlük 3,33 TL olarak belirlenen asgari ücret indirimi Bakanlar Kurulu Kararı ve 5510 sayılı Kanuna eklenen geçici 71. madde uyarınca 2017 yılını kapsayacak şekilde uzatıldı. Geçtiğimiz iki sene boyunca küçük ve orta ölçekli işletmelerin iş gücüne bağlı olan mali yükünü anlamlı ölçüde hafifleten Asgari Ücret Teşviki’nden, uzun vadeli sigorta kollarına tabi aylık sigorta matrahı 3300 TL ve altı olan çalışanları bulunan pek çok işletme yararlanmıştı. Peki ya yeni yılda Asgari Ücret Desteği devam edecek mi?

2018’de Asgari Ücret Teşviki Yok!

2018 yılının yaklaşmasıyla birlikte yeniden gündeme gelen Asgari Ücret Desteği, Maliye Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre bu sene verilmeyecek. Yapılan açıklamada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2018 yılı bütçesinde teşvik için ayrı bir ödenek ayrılmadığı fakat 2017’den kalan teşvik ödemelerinin yapılacağı belirtildi.

2018’de Başka Hangi Teşvikler Devam Etmeyecek?

Aralık ayında sona erecek diğer bir önemli teşvik ise prim erteleme. İlgili kanundaki geçici maddelerden faydalanan işletmeler, Prim Erteleme Düzenlemesi ile birlikte 2016 yılı Aralık ayı, 2017 yılı Ocak- Şubat ayları prim ödemelerini erteleterek Ekim 2017’de ödemeye başlamıştı. SGK verilerine göre 5 milyondan fazla işletmenin yararlandığı Prim Ertelemesi, yeni bir düzenleme yapılmazsa 2018 yılında devam etmeyecek.

Hangi Teşviklerin 2018 Yılında da Devam Etmesi Planlanıyor?

2018 yılında devam etmesi planlanan desteklerden biri İlave İstihdam Teşviki. 9 Şubat 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan 687 sayılı KHK ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’na eklenen geçici 17. ve 18. maddeler kapsamında, istihdamın arttırılmasını amaçlayan yeni bir düzenleme getirilmişti. Bu düzenleme gereğince, özel sektör işverenleri mevcut çalışanlarının dışında Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı işsizler arasından işe aldığı her bir sigortalı için asgari ücret üzerinden hesaplanan prim ve vergi yükümlülüklerine karşılık gelen 773 TL’lik teşvik tutarından yararlanabildi. Kayıtlı işsizliğin azaltılması için önemli bir adım olan ve işverenlerin üzerindeki prim ve vergi yükünü azaltmayı amaçlayan İlave İstihdam Teşviki’nin ilk dönemi 31.12.2017 tarihinde sona erecek. Öte yandan İstihdam Şurası’nda, prim ve vergi desteğinin 2018 yılında da devam edeceği yönünde açıklamalarda bulunuldu. Yapılacak yeni düzenlemenin ayrıntıları merakla bekleniyor.

İşkur tarafından organize edilen İş Başı Eğitim Programı (İEP) da 2018 yılında devam etmesi beklenen teşvikler arasında. 2017 yılında, programa katılan işletmeler kendilerine belirlenen kontenjan dahilindeki personeli eğitim süresince istihdam etmiş; programa katılan çalışanların personel ücreti ve sigorta primleri İŞKUR tarafından karşılanmıştı. İEP sonrasında, programa katılan 18-29 yaş arası personeli istihdam eden işletmelerin sigorta primi işveren payı; imalat sektöründe 46 ay, diğer sektörlerde 30 ay boyunca İşsizlik Fonu’ndan karşılandı. 2018 yılında da İEP’nin devam etmesi ve 250 bin gencin programdan yararlanması hedefleniyor.

Yeni yazılarımız için blogumuza abone olabilir, henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Paraşüt'ü Ücretsiz Deneyin

Diğer Yazılarımız:

e-Fatura kullanmak zorunda mıyım?

CRM Nedir? Ne İşe Yarar?

e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!