Paraşüt'ün yol haritası üzerine

Bu gecikmiş yazıyı, Paraşüt’e gelecek olan özellikleri merak eden kullanıcılarımız için yazdım. Yolculuğumuza bir seneyi aşkın süre önce küçük işletmelerin ve girişimcilerin finansal yönetimlerini düzenleme ve kolaylaştırma sözüyle başladık.

4 dk

Günümüzün dijital çağında güncel bilgiye erişilebilirlik bu kadar kolaylaşmışken finansal yönetim bu kadar zor olmamalı. Fatura kesme, satınalma, para transferi gibi günlük operasyonel işlerimi yürütürken otomatik olarak benim için oluşturulmuş finansal raporlarım olmalı. Yığınla istiflenmiş evraklar ve karışık excel tablolarıyla uğraşmamalıyım. Anlamadığım muhasebe jargonlarını anlamaya çalışarak ya da bir veriyi farklı yerlere defalarca girmemeliyim. Zamanımın 3 te 1 ini finansal verilerimi biraraya getirip rapor çıkarmaya çalışarak geçirmemeliyim. Ne kadar tahsilat yapmam gerektiğini, ne kadar ödemem olduğunu ve işletmemin finansal performansının nasıl gittiğini anlık olarak izleyebilmeliyim.

Şunu gururla söyleyebilirim ki verdiğimiz sözün büyük bir kısmını yerine getirdik. Paraşüt faturalarınızı ve harcamalarınızı yönetmenize, ödemelerinizi ve tahsilatlarınızı takip etmenize hatta online olarak tahsilat yapabilmenize yardımcı oluyor. Ama tabii ki hala yapacak çok işimiz var ve yol haritamızdaki işlerden bazılarını sizlerle paylaşmaktan heyecan duyuyorum.

İlk olarak belirtmeliyim ki finansal işlemlerinizi yönetebilmeniz için ihtiyacınız olan bazı özellikler üzerinde hala işimiz bitmedi. Şu anda çalışan harcamaları ve maaş takibi üzerinde çalışıyoruz. Yani sizin ve çalışanlarınızın geri ödemeler ve ödenmemiş maaşlar konusunda endişelenmesine gerek yok. Çek, senet ve kredi kartı hesaplarınızı takip edebileceğiniz özellikler ekleyeceğiz. Ayrıca Paraşüt’ün nokta vuruşlu yazıcıları desteklemesi için çalışıyoruz. Toplu fatura yazdırma ya da otomatik olarak fatura paylaşma ve müşterilerinizin size yapacağı ödemeleri hatırlatma gibi fonksiyonlar geliştireceğiz. Bu özellikleri ekleyerek, işletmenizin tüm finansal durumunu görebileceğinizi ve operasyonlarınızı daha verimli yöneteceğinizi umuyoruz.

Üzerinde çalıştığımız ikinci konu ise e-Fatura ve e-Arşiv. Paraşüt, e-Fatura ve e-Arşiv ile entegre olacak. Mevcut e-Fatura ve e-Arşiv çözümleri küçük işletmelerin kullanımı için hala çok zor ve çok pahalı. Aslında, e-Fatura ve e-Arşiv fiziksel fatura kesmekten çok daha avantajlı. Uygun fiyatlı ve kullanımı kolay e-Fatura ve e-Arşiv çözümleri sunabilmek için küçük işletmeler adına en doğru çözüm ortaklarını bulup anlaşacağız. Bu çözümlerle faturalarınızı müşterilerinize anında gönderebileceksiniz. Böylece müşterilerinizin ödeme dönemlerini kaçırmayacaksınız.

Üçüncü olarak, ileri görüşlü ve KOBİ dostu bankalar ile entegre olacağız. Böylece banka hesabınızda gerçekleştirdiğiniz her işlem otomatik olarak Paraşüt hesabınızda da gösterilecek. Artık her dakika online bankacılık sayfanızı faturalarınız ödendi mi diye yenilemek zorunda kalmayacaksınız. Sizin için otomatik olarak ödemelerinizi takip edip, faturalarınızı kapatacağız ya da hesaplarınızı karşılaştıracağız. Eğer her şey yolunda giderse, banka ortaklarımızla birlikte çalışarak Paraşüt kullanıcılarına özel finansal ürünler de sunmayı planlıyoruz. Örneğin, önceden onaylı krediler, fatura faktoringi gibi…

Dördüncü olarak, muhasebe programları ve muhasebeciler ile birlikte çalışmayı umuyoruz. Her ayın sonunda muhasebecinize gönderdiğiniz bir kutu dolusu faturanın muhasebeciniz tarafından kendi sistemine girmesi için saatler harcaması çok gereksiz. Muhasebe entegrasyonu ile beraber Paraşüt’teki bilgileriniz muhasebecinizin programına otomatik aktarılır. Böylece muhasebeniz anında yapılır ve siz hesap - kitabınızı anında takip edersiniz.

Son olarak, şu anda iki değerli çözüm ortağımız var. iyzico ve Foriba. Bu sayı gün geçtikçe artacak. Küçük işletmeler farklı sektörlerde faaliyet gösteriyor ve farklı ihtiyaçları var. Tek bir çözüm bütün ihtiyaçları karşılayamaz. Finansal yönetim çözümümüzü mükemmelleştirmeye devam ederken, küçük işletmelerin farklı diğer ihtiyaçlarını da karşılayabilecek bütünsel çözümler sunmak için sektörünün en iyileriyle çalışacağız. (e-ticaret, CRM, stok yönetimi vb)

Bunun için kolay entegrasyon yapılmasına olanak tanıyan API geliştirdik. Eforsuz bir şekilde işlemlerinizi yapabildiğiniz bir iş ortamı hayal ediyoruz. Paraşüt kullanıcıları fatura, stok veya işle ilgili herhangi bir bilgiyi kolayca paylaşabilmeli. Kullanıcılarımız API’ mizi kullanarak Paraşüt’ü e-ticaret siteleri gibi başka sistemlere bağlayabilirler.

Birçoğunuz geçtiğimiz aylar boyunca bizlerden yeni özellik taleplerinde ve önerilerde bulundunuz. Değerli yorumlarınız ve önerileriniz için çok teşekkür ederiz. Vizyonumuzla en çok örtüşen ve sık gelen talepleri önceliklendirerek iş planımıza alıyoruz. Nerdeyse her hafta yeni özellikler ekliyoruz ve uygulamayı sizin önerileriniz ile daha da iyileştiriyoruz. Lütfen yorum ve önerilerinizi bizlerle paylaşmaya devam edin.

Sean X Yu

Sean X Yu

Sean X Yu'nun Paraşüt Blog'da yayınladığı girişimcilik ekosistemi, yatırım almanın incelikleri ve Türkiye'de HoY'lar hakkında yazılarını okuyabilirsiniz.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!