e-Arşiv Programı

Karışık portallar ile uğraşmayın, kolayca e-arşiv göndermeye başlayın.
Daha kolay, hızlı ve ekonomik faturalayın.

Kredi kartı gerekmeden ücretsiz deneyin, memnun kalırsanız abone olun.

e-Arşiv fatura nedir?

e-Arşiv fatura, kağıt fatura ile aynı hukuki niteliklere sahip bir fatura türüdür.
e-Arşiv fatura sayesinde elektronik fatura sistemine dahil olmayan şirketler veya son kullanıcılara elektronik ortamda fatura gönderimi sağlanır.

Uygun Fiyat

Elektronik fatura hizmetleri ile birim başı ortalaması 18-20 TL olan kağıt fatura maliyetlerinizi kuruşlar seviyesine düşürebilirsiniz.

Kolay Kullanım

e-Fatura ve e-arşiv ile yazdırma ve kargolama derdinden kurtulur, karışık programlar ile uğraşmadan nerede olursanız olun müşterilerinize faturalarını anında ulaştırabilirsiniz.

Güvenli Arşivleme

Dijital arşivleme sayesinde dosyaların arasında kaybolmaz, 10 yıl boyunca istediğiniz zaman eski faturalarınıza dijital ortamda rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv kimler için zorunludur?

Vergi mükellefi olan bir firmaya 1 gün içerisinde KDV dahil 4.400 TL (GİB tarafından 2023 yılı için belirlenen tutar) ve üzeri fatura kesecekseniz bu faturayı e-arşiv fatura olarak düzenlemeniz gerekiyor.

Vergi mükellefi olmayan birine 1 gün içerisinde KDV dahil 5.000 TL ve üzeri fatura kesecekseniz bu faturayı yine e-arşiv fatura olarak hazırlamanız gerekiyor.

İnternet üzerinden ilan yayınlayan veya hizmet satanlara aracılık eden bir firmaysanız e-arşiv fatura düzenlemeniz gerekiyor.

e-Arşiv fatura kullanmanın avantajları nelerdir?

Tahsilatlarınızı hızlandırın

Fatura takip sürecine vakit harcamayın, e-arşiv faturalarınızı hemen ulaştırın. Tahsilat sürecinizi hemen başlatın, alacaklarınız daha hızlı gelsin.

Kolay ve hızlı fatura oluşturun

Maliyet avantajı sağlarken, operasyonel yükünüzü azaltın; kağıt, mürekkep, zarf, postalama, arşivleme ve mutabakat gibi süreçlere son verin.

Faturanız anında müşterinize ulaşsın

İster e-fatura ister e-arşiv fatura, sistemde oluşturduğunuz faturalar tek tıkla müşterinize ulaşsın, anında görünsün. Faturalarınızın müşterilerinize ulaşmama, kargoda kaybolma derdinden kurtulun.

Kargo masraflarından kurtulun

Nerede olursanız olun, faturanızı anında oluşturup müşterinize iletin. Tek ihtiyacınız, internet erişimi olan akıllı telefon, tablet veya bilgisayardır. e-Fatura sayesinde kağıt fatura kargolama işlemi ortadan kalkar.

Fiziki fatura saklamaktan kurtulun

Faturalarınız dijital ortamda arşivlensin. Fatura saklama iş yükü ve maliyetinden kurtulun. İstediğiniz zaman eski faturalarınıza rahatça ulaşın.

Doğayı koruyun

e-Fatura ve e-arşiv fatura ile, fatura kestiğiniz dönemlere göre kağıt tüketimini azaltın; doğayı korumaya yardımcı olun.

Neden Paraşüt ile e-arşiv fatura?

Mali müşaviriniz ile entegre olun (YENİ)

Her ay faturalarınızı toparlayıp mali müşavirinize göndermekle uğraşmayın, mali müşavirinizi Paraşüt’e davet ederek tüm fiş ve faturalarınızı tek tıkla muhasebe büronuza iletin

Mali müşavirlerimiz için özel çözümlerimiz hakkında bilgi almak için tıklayın.

e-Arşiv'e anahtar teslim geçin!

Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimiz ile tüm başvuru süreçlerini uzmanlarımıza devredin, yerinizden bile kalkmadan dakikalar içinde e-fatura ve e-arşive geçin.

*Mali mühür bekleme süresi hariç.

Faturalarınızı paylaşın veya iptal edin

e-Arşiv Portal'ın aksine, Paraşüt üzerinden kestiğiniz e-arşiv faturaları müşterilerinizle e-posta olarak paylaşabilir, gerekirse 7 gün içinde iptal edebilirsiniz.

Belgeleriniz otomatik olarak saklansın ve raporlansın

Paraşüt üzerinden kestiğiniz tüm e-fatura ve e-arşiv faturaları 10 yıl boyunca güvenli bir şekilde saklanır, böylece siz de dilediğiniz an aradığınız faturayı kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Cep telefonunuzdan fatura gönderin

Paraşüt'ün mobil uygulaması üzerinden herhangi bir lokasyona bağlı kalmadan, internet erişimi olan her yerden e-fatura ve e-arşiv fatura gönderin.

e-Arşiv faturayı uygun fiyatlarla kullanın

Entegrasyon, eğitim gibi e-fatura geçiş maliyetlerinden kurtulun. Uygun e-kontör fiyatlarıyla e-fatura ve e-arşiv fatura gönderin.

Finansal operasyonunuzu yönetin

Elektronik faturalama hizmetleriyle entegre gelen ön muhasebe programı ile tanışın. Finansal verilerinizi istediğiniz yerden rahatça yönetin.

Sorularınız olduğunda destek alın

Bilgiye ihtiyaç duyduğunuz her anda sınırsız destek hizmetimizden faydalanın. Hiçbir aşamada kendinizi yalnız hissetmeyin.

e-Kontör Fiyatları

50 e-Kontör

70₺

+ KDV


Kullandıkça Öde

100 e-Kontör

125₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
18₺ daha hesaplı

200 e-Kontör

190₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
108₺ daha hesaplı

500 e-Kontör

425₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
330₺ daha hesaplı

1000 e-Kontör

725₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
810₺ daha hesaplı

2500 e-Kontör

1.650₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
2.220₺ daha hesaplı

5000 e-Kontör

3.000₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
4.800₺ daha hesaplı

İlgileniyorsanız Sizi Arayalım

Gönderilen veya alınan her elektronik fatura 1 e-kontör değerindedir.
Paraşüt aboneliğinizi başlatarak kullanabileceğiniz e-kontör paketlerinin kullanım süresi 12 ay ile sınırlıdır.
5000 üzeri kontör alımlarınızda bizimle iletişime geçiniz.

Cepten e-arşiv fatura gönderen uygulama!

Fatura kesip göndermek için tek ihtiyacınız internet

  • Ofis dışındayken bile mobil uygulamadan e-arşiv fatura ve e-faturanızı kesin, anında müşterinize iletin.
  • Fatura iletildi mi, müşteri tarafından açıldı mı, takip edin.
  • Işık hızında tahsilat yapın!

e-Arşiv başvuru süreci ve kullanımı ile ilgili sıkça sorulan sorular

e Fatura ile e arşiv fatura arasındaki fark nedir?

Her ikisi de elektronik belge olup aralarında temel bir farklılık söz konusudur. e-Fatura mükellefi sadece e-fatura kullanan firmalara e-fatura gönderebilir. e-Arşiv fatura ise e-fatura sistemine kayıtlı olmayan firmalara ve tüketicilere elektronik ortamda kesilen belge türüdür.

Herkese elektronik fatura kesebilir miyim?

Evet. e-Fatura sistemine geçtikten sonra e-fatura kullanıcılarına e-fatura, e-fatura kullanıcısı olmayan işletmelere ve şahıslara ise e-arşiv fatura kesebilirsiniz. e-Arşiv kullanmayıp e-fatura kullanıcısı olan işletme sahipleri, e-fatura kullanmayan müşterilerine matbu fatura kesebilir.

Halihazırda e-fatura kullanıyorum, hangi durumda e-arşiv fatura kesmeliyim?

e-Fatura kullanıcısı olduğunuz halde müşteriniz e-fatura sistemine kayıtlı değilse veya müşteriniz son tüketici ise e-arşiv fatura kesmek gerekir.

e-Fatura kullanıcısı değilim, e-arşiv fatura kesebilir miyim?

2022 yılına kadar e-arşiv fatura kesebilmek için e-fatura sistemine kayıtlı olunması gerekiyordu. Fakat GİB tarafından yapılan son düzenlemeye göre, özel entegratörler üzerinden e-arşiv gönderebilmek için zorunlu tutulan e-fatura kullanıcısı olma şartı kaldırıldı. Böylece GİB tarafından, 4.400 TL ve 5.000 TL fatura hadleri için özel entegratörlere de e-faturaya geçmeden e-arşiv fatura kesebilme ehliyeti verildi. Özetle, e-fatura kullanıcısı değilseniz GİB Portal entegrasyonu sayesinde e-arşiv faturanızı kesebilir ve müşteriniz ile paylaşabilirsiniz.

2023 e-arşiv fatura limiti ne kadar oldu?

e-Arşiv fatura kesme limiti GİB’in belirlediği şartlar dahilinde vergi mükelleflerine günlük 5.000 TL'den 4.400 TL'ye vergi mükellefi olmayanlara bir günde kesilen 30.000 TL'den 5.000 TL'ye çekildi.

e-Arşiv uygulaması nedir?

e-Arşiv fatura, e-fatura kullanmayan işletmelere ve son tüketiciye elektronik ortamda kesilen fatura türüdür. e-Arşiv fatura kesme uygulaması ise, bu fatura türünün GİB onaylı özel entegratörler veya GİB Portal aracılığıyla elektronik ortamda düzenlenmesi ve müşteriye ulaştırılmasını sağlayan sistemdir. Daha fazla bilgi sahibi olmak için, uygulamalar arasında e-arşiv fatura düzenleme adımlarının karşılaştırmasını yaptığımız yazımıza göz atabilirsiniz.

e-Arşiv fatura kimler için zorunludur?

İnternet üzerinden mal veya hizmet satışı yapan firmalardan/firmalar arasında cirosu 5 milyon TL ve üzeri olanların e-arşiv fatura düzenlemesi zorunludur. Ayrıca, aynı gün içerisinde vergi mükellefi olmayanlara düzenlenen toplam fatura tutarı 5 bin TL ve üzeri, vergi mükellefi olanlar için ise GİB tarafından belirlenen fatura kesme sınırı olan 4.400 TL ve üzeri tutarlar için e-arşiv fatura kesmek zorunlu tutulmuştur.

e-Arşiv faturaya nasıl başvurulur?

e-Arşiv fatura düzenleme programı başvurusu için iki alternatif vardır: Bunlardan ilki Paraşüt gibi özel entegratör yoluyla yapılan başvurudur. İkincisi ise GİB Portal’dır. Paraşüt e-arşiv fatura uygulamasına dair tüm başvuru süreçlerini en hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirmenize yardımcı olur. e-Arşiv faturaya başvuru adımlarını kullanım kılavuzumuzdaki yazımız aracılığıyla takip edebilirsiniz.

e-Arşiv fatura saklama zorunluluğu var mıdır?

213 sayılı Vergi Usul Kanunu'na göre düzenlenen e-arşiv faturalara ait muhafaza ve ibraz işlemleri mükelleflerin sorumluluğundadır. Yani, e-faturada olduğu gibi e-arşiv faturada da Başkanlık e-faturaların GİB sunucularında saklanmasını taahhüt etmez. Bu nedenle düzenlediğiniz e-arşiv faturalarınızı e-Belge Portali üzerinden elektronik olarak indirilmeli veya kağıt çıktı alınarak saklamalısınız.

e-Arşiv fatura saklama süresi nedir?

GİB, tarafından e-faturaların saklanmasına dair bir hizmet verilmemektedir. Fakat, Paraşüt ile e-faturalarınız 10 yıl boyunca saklanır. Vergi Usul Kanunu'na göre saklama zorunluluğu e-faturanın düzenlendiği ya da alındığı yılı takip eden beş yıl, Türk Ticaret Kanunu açısından ise on yıldır. Aynı durum e-arşiv fatura için de geçerlidir.

e-Arşiv fatura iptali mümkün mü?

Bu sorunun cevabı GİB ve özel entegratörlere göre farklılık gösterebilir. GİB e-Arşiv Portal üzerinden e-arşiv faturasının iptali yoktur. Fakat, Paraşüt’te her şeyin kolay bir yolu olduğu gibi e-arşiv fatura iptali de vardır. Herhangi bir sebepten dolayı e-arşiv faturanızı iptal etmek isterseniz bunu Paraşüt üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. e-Arşiv faturası, resmileşmesinden sonraki 7 gün içinde iptal edilebilir. Ancak resmileşme tarihinin üzerinden 7 gün geçtiyse e-arşiv faturanın iptal edilmemesini öneririz.

e-Arşiv fatura iptali nasıl yapılır?

Paraşüt ile sadece birkaç adımda! Paraşüt hesabınıza giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan menüden “Fatura” sekmesine gidiniz. İptal etmek istediğiniz faturayı seçip sayfanın sağ üstünde yer alan “Düzenle” butonunun altındaki “İptal Et” seçeneğine tıklayınız. İşte bu kadar basit 😊 Bu ve daha diğer hizmetlerimizi keşfetmek için hemen şimdi deneme hesabı oluşturarak 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

e Arşiv fatura geriye dönük kesilebilir mi?

e-Belge çözümlerindeki amaçlardan biri de belge düzenlemedeki birtakım usulsüzlüklerin önüne geçmek. Bu nedenle e-arşiv veya e-fatura geriye dönük kesilir mi sorusunun cevabı hayır, kesilemez olacaktır. Ancak Vergi Usul Kanununa göre, geriye dönük e-arşiv fatura ve e-fatura, matbu faturada da olduğu gibi, en fazla 7 gün öncesine olacak şekilde düzenlenebilir.

e Arşiv fatura sorgulama nasıl yapılır?

GİB’in ilgili sayfasından e arşiv sorgulama işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirsiniz. e arşiv fatura görüntüleme ve sorgulamaya dair detaylı bilgiye "e-Arşiv sorgulama işlemi nasıl yapılır?" adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

e-Arşiv programı ücretsiz midir?

Paraşüt’ün abonelik sisteminde kullanıcılar, ön ödemeli sunulan e-kontör paketleri ile e-fatura ve e-arşiv fatura gönderimlerini gerçekleştirirler. Bir e-fatura veya e-arşiv gönderimi, 1 e-kontördür. Paraşüt aboneliğinizi başlatarak kullanabileceğiniz e-kontör paketlerinin kullanım süresi 12 ay ile sınırlıdır. Paraşüt hesabınız içerisinden kredi kartı ile kontör satın alabileceğiniz gibi, ilgili hesaba havale/EFT yaparak da e-kontör alabilirsiniz. Şayet, “Ben e-fatura ve e-arşiv fatura geçişleriyle uğraşmadan oturduğum yerden e-fatura ve e-arşiv fatura kullanıcısı olmak istiyorum” derseniz Anahtar Teslim e-Dönüşüm hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

e-Arşiv faturaya geçtikten sonra kağıt fatura kullanılabilir mi?

e-Fatura kullanan mükellefler kağıt fatura kesemezler. e-Fatura kullanıcıları bu nedenle e-arşiv faturaya geçmeleri gerekip artık kağıt fatura yerine bütün müşterileri için elektronik fatura kullanmalılardır.

Hala sorularınız mı var? Sizi arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın, elektronik fatura danışmanımız sorularınızı yanıtlasın.