e-Fatura Programı

Başvuru süreci ile vakit kaybetmeyin, e-faturaya kolayca geçiş yapın.
Daha kolay, hızlı ve ekonomik faturalayın.

Kredi kartı gerekmeden ücretsiz deneyin, memnun kalırsanız abone olun.

e-Fatura nedir?

e-Fatura, elektronik ortamda hazırlanan bir fatura çeşididir. Maliye’nin sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya iletilen e-fatura hizmeti sayesinde, faturalama giderlerinizi azaltabilir ve müşterilerinize daha hızlı fatura gönderebilirsiniz.

e-Faturanın avantajları nelerdir?

Tahsilatlarınızı hızlandırın

e-Fatura takip sürecine vakit harcamayın, faturalarınızı hemen ulaştırın. Tahsilat sürecinizi hemen başlatın, alacaklarınız daha hızlı gelsin.

Kolay ve hızlı fatura oluşturun

Maliyet avantajı sağlarken, operasyonel yükünüzü azaltın; kağıt, mürekkep, zarf, postalama, arşivleme ve mutabakat gibi süreçlere son verin.

Faturanız anında müşterinize ulaşsın

e-Fatura sisteminde oluşturduğunuz faturalar tek tıkla müşterinize ulaşsın, anında görünsün. Faturalarınızın ulaşmama, kargoda kaybolma derdinden kurtulun.

Kargo masraflarından kurtulun

Nerede olursanız olun, faturanızı anında oluşturup müşterinize iletin. Tek ihtiyacınız, internet erişimi olan akıllı telefon, tablet veya bilgisayardır. e-Fatura sayesinde kağıt fatura kargolama işlemi ortadan kalkar.

Fiziki fatura saklamaktan kurtulun

Faturalarınız dijital ortamda arşivlensin. Fatura saklama iş yükü ve maliyetinden kurtulun. İstediğiniz zaman eski faturalarınıza rahatça ulaşın.

Doğayı koruyun

e-Fatura sistemi ile fatura kestiğiniz dönemlere göre kağıt tüketimini azaltın; doğayı korumaya yardımcı olun.

Neden Paraşüt ile e-Fatura?

Anahtar Teslim e-Fatura

Başvuru işlemlerinizi e-fatura geçiş danışmanımızla birlikte yönetin. Yerinizden kalkmadan 30 dakika içinde* e-faturaya geçin.

Bilgi Almak İsterseniz, Sizi Arayalım


*Mali mühür bekleme süresi hariç.
Paraşüt abonesiyseniz bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uygun Fiyatla Kullanın

Entegrasyon, eğitim bedeli gibi ücretlerden kurtulun. Uygun e-kontör fiyatlarıyla e-fatura gönderin.

Entegre Ön Muhasebe

Paraşüt ile e-belge hizmetlerini kullanırken, ön muhasebenizi yönetmenizi sağlayacak özellikler sayesinde finansal verilerinizi her yerden yönetin.

Sınırsız Destek

Bilgiye ve yardıma ihtiyaç duyduğunuz her an sınırsız destek hizmetimizden faydalanın.

e-Kontör Fiyatları

50 e-Kontör

19,90 TL

KDV Dahil


Kullandıkça Öde

100 e-Kontör

30,90 TL

KDV Dahil

50 e-kontöre göre
9 TL daha hesaplı

200 e-Kontör

52,90 TL

KDV Dahil

50 e-kontöre göre
26 TL daha hesaplı

500 e-Kontör

119,90 TL

KDV Dahil

50 e-kontöre göre
79 TL daha hesaplı

1000 e-Kontör

229,90 TL

KDV Dahil

50 e-kontöre göre
168 TL daha hesaplı

2500 e-Kontör

549,90 TL

KDV Dahil

50 e-kontöre göre
445 TL daha hesaplı

5000 e-Kontör

947,90 TL

KDV Dahil

50 e-kontöre göre
1042 TL daha hesaplı

İlgileniyorsanız Sizi Arayalım

Kolayca 14 günlük ücretsiz Paraşüt hesabınızı oluşturabilir,
size özel atanan Ön Muhasebe Süreç Danışmanınızın size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Paraşüt abonesiyseniz bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gönderilen veya alınan her elektronik fatura 1 e-kontör değerindedir.
5000 üzeri kontör alımlarınızda bizimle iletişime geçiniz.

Cepten e-fatura gönderen uygulama!

Paraşüt ile e-fatura kesip göndermek için
tek ihtiyacınız internet bağlantısı!

  • Ofis dışındayken bile mobil uygulamadan e-faturanızı kesin, anında müşterinize iletin.
  • Fatura iletildi mi, müşteri tarafından açıldı mı, takip edin.
  • Işık hızında tahsilat yapın!

e-Fatura başvuru süreci ve kullanımı ile ilgili sıkça sorulan sorular

e-Faturaya geçince e-defter kullanımı da zorunlu mu?

İsteğe bağlı e-fatura sistemine geçiş yapan firmaların e-deftere geçmeleri zorunlu değildir. Ancak 2021 yılı cirosu 4 milyon TL’yi aşan ve 1 Temmuz 2022'de e-fatura ve e-arşiv sistemine geçen firmaların 1 Ocak 2023 tarihinde e-deftere geçiş yapmaları zorunludur. Bununla birlikte cirosu 4 milyon TL’nin altında olan ve e-fatura kullanmayan firmalar da e-deftere isteğe bağlı geçiş yapabilir.

e-Fatura mükellefi kağıt fatura kesebilir mi?

e-Faturaya geçiş yaptıysanız ve müşteriniz de e-fatura kullanıcısı ise kağıt fatura kesemezsiniz. Fakat e-fatura sistemine kayıt olmayan bir müşterinize fatura oluşturacak iseniz kağıt fatura ya da e-arşiv fatura düzenleyebilirsiniz. e-Arşiv fatura düzenlediğinizde bunu e-posta yoluyla müşterinizle paylaşabilir, diğer nüshasını da e-fatura formatında arşivleyebilirsiniz.

e-Fatura ücretsiz mi?

Evet, Paraşüt’ün ücretsiz e-fatura entegrasyonu sayesinde ön muhasebenizi kolayca e-fatura kesmeye başlayabilirsiniz. e-Fatura başvuru adımlarını kolayca gerçekleştirebilmenize yardımcı olmasına adına hazırladığımız videoya göz atmanızı öneririz.

Herkese elektronik fatura kesebilir miyim?

Evet. e-Fatura sistemine geçtikten sonra e-fatura kullanıcılarına e-fatura, e-fatura kullanıcısı olmayan işletmelere ve şahıslara ise e-arşiv fatura kesebilirsiniz. e-Arşiv kullanmayıp e-fatura kullanıcısı olan işletme sahipleri, e-fatura kullanmayan müşterilerine matbu fatura kesebilir.

e-Fatura sistemine geçiş şartları neler?

GİB tarafından yayınlanan tebliğe göre, 2021 yılında cirosu 4 milyon TL’yi aşan firmaların 1 Temmuz 2022'de e-fatura ve e-arşiv faturaya geçmeleri zorunlu tutuldu. Her ne kadar GİB tarafından 4 milyon TL’lik bir ciro sınırı belirtilse de cirosu bu tutarı geçmeyen firmalar da e-fatura kullanıcısı olabilir. e-Fatura sisteminin getireceği kurumsal görünüm ile birlikte çalışacağınız firmalarda daha profesyonel bir izlenim bırakır, faturalama sürecinizi daha etkin yönetip tahsilatlarınızı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca, fatura maliyetlerinizi de gönderim dahil 18 kuruşa kadar düşürebilirsiniz.

e-Ticaret sektörü için e-fatura faydalı mı?

Aslında evet. e-Ticaret firmalarının hacimlerine göre her gün yüzlerce fatura kesmesi ve bu faturaları kargo ile göndermesi gerekir. Bu da zaman, para ve iş gücü kaybına neden olur. e-Fatura uygulaması ile faturalarınızı hızla hazırlar, kargo masrafı ile uğraşmadan müşterilerinize iletebilir ve ödeme sürecinizi daha çabuk başlatabilirsiniz. e-Arşiv fatura görüntüleme özelliği sayesinde, e-fatura mükellefi olmayan müşterileriniz de faturalarını elektronik ortamda görüntüleyebilir.

e-Fatura kontörü nedir?

Paraşüt’ün abonelik sisteminde kullanıcılar, ön ödemeli sunulan e-kontör paketleri ile e-fatura ve e-arşiv fatura gönderimlerini gerçekleştirirler. Bir e-fatura gönderimi, 1 e-kontöre tekabül etmektedir. Paraşüt hesabınız içerisinden kredi kartı ile kontör satın alabileceğiniz gibi, ilgili hesaba havale/EFT yaparak da e-kontör alabilirsiniz.
Havale bilgileri için buraya tıklayınız.

e-Fatura nasıl kesilir?

"e-Fatura nasıl kesilir?" sorusunun cevabı aslında çok basit. Aktivasyonunuz tamamlandıktan sonra keseceğiniz faturaları Paraşüt üzerinden elektronik fatura olarak gönderirsiniz. Bu tarihten sonrası için matbu fatura kullanımı yapmamanız gerekir. Düzenleme tarihi aktivasyon tarihi öncesine denk gelen satış faturaları için ise matbu fatura kesebilirsiniz. Paraşüt, müşterinizi vergi numarasından ayırt ederek, karşı tarafa e-fatura veya e-arşiv fatura gönderir.

İhracatta e-fatura zorunluluğu var mıdır?

Eğer e-fatura sistemine geçiş yaptıysanız ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’na göre, mal ihracı ve yolcu beraberi eşya ihracı kapsamında fatura kesecekseniz, faturanızı elektronik fatura olarak düzenlemeniz gerekir. Ayrıca, herhangi bir firmaya 1 gün içerisinde KDV dahil 1.500 TL ve üzeri veya vergi mükellefi olmayan birine 1 gün içerisinde KDV dahil 10.000 TL ve üzeri bir değerde ihracat yaptıysanız e-arşiv fatura kesmeniz zorunludur. Bu durumlar dışında, e-fatura sistemine kayıtlı olmayanların ihracatta e-fatura düzenleme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bir başka deyişle; mükellefin ihracat faturası düzenliyor olması, e-fatura ve diğer e-belge uygulamalarına geçmesini zorunlu kılan bir durum olarak görülmemektedir.

e-Fatura başvurusu nasıl yapılır?

e-Fatura mükellefi firmalar için süreci şu şekilde sıralayabiliriz: Paraşüt deneme hesabının oluşturulması, mali mühür temin edilmesi, online başvuru formunun doldurulması, GİB üzerinden başvuru yapılması, tüm adımların tamamlanmasıyla birlikte hesap aktivasyonu. Bu adımları kendi başınıza yönetmek istemezseniz, Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Bu hizmetimizle e-fatura süreç danışmanımız tüm adımları sizinle birlikte yönetir ve mali mühür bekleme süreniz dışında iki gün içinde sisteme geçiş yapmanızı sağlar.

Geriye dönük kaç gün için e-fatura düzenlenebilir?

Vergi Usul Kanunu’na göre, e-fatura ve e-arşiv fatura geriye dönük olarak en fazla 7 gün öncesine kadar düzenlenebilir. 7 günün aşılması dahilinde %10 oranında Özel Usulsüzlük Cezası uygulanır. Bu nedenle herhangi bir cezaya maruz kalmamak için faturalarınızı zamanında düzenlemeniz önemlidir.

Yıl içerisinde e-faturaya geçebilir miyim?

Elbette. 2021 cirosu 4 milyon TL ve üzeri olan şirketlerin 1 Temmuz 2022'den itibaren e-fatura kullanması zorunlu tutulurken, zorunluluk kapsamı dışında olan ve gönüllü geçiş yapmak isteyen firmalar yılın herhangi bir zamanında e-faturaya geçiş yapabilirler.

Hala sorularınız mı var? Sizi arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın, elektronik fatura danışmanımız sorularınızı yanıtlasın.
Paraşüt abonesiyseniz bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.