Akbank + Paraşüt: Banka Entegrasyonu

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim
5 dk

Akbank hesabınızı Paraşüt'e ekleyerek (veya Paraşüt'teki mevcut bir hesabınızla eşleyerek) belirli aralıklarla banka hesap işlem geçmişinizi Paraşüt'e kolayca aktarabilir ve Paraşüt üzerinden çalıştığınız cari hesaplara Akbank ile ödeme (havale veya EFT) yapabilirsiniz.

Banka hesabınızı eklemeyi üç sebeple yapmak isteyebilirsiniz:

  1. Paraşüt'teki banka hesabınızın gerçek Akbank hesabınız ile birebir tutmasını sağlamak; böylelikle mevcut nakdinizi her an bilebilmek
  2. Bu takibi yaparken havale/EFT ücreti, hesap kullanım ücreti gibi gider takibi yapılmayan banka giderlerinin girişini kolayca yapmak; böylelikle giderlerinizden gelen veri girişi yükünü en aza indirmek
  3. Paraşüt hesabınız üzerinden tedarikçi ve çalışanlarınıza havale/EFT yapmak; böylelikle hem para transferini hem de veri girişini Paraşüt üzerinden aynı anda yapıyor olmak

Akbank entegrasyonu özelliğimizden hem kurumsal hem bireysel (şahıs şirketleri için) Akbank müşterileri yararlanabilmektedir.

Paraşüt'e Akbank hesabı ekleme adımlarını aşağıda görebilirsiniz:

Paraşüt hesabınız içerisinde sol taraftaki menüden KASA VE BANKALAR sayfasına gidin ve AKBANK HESABI EKLE butonuna tıklayın.

Açılan pencereden Akbank ile online bankacılığa bağlanabilmeniz için bir onay ekranı geliyor.

AKBANK'A DEVAM ET butonuna tıkladığınızda Akbank Direkt (Akbank'ın online bankacılık hizmet sayfası) açılıyor.

Müşteri veya TC Kimlik No ile Akbank Direkt şifrenizi girdiğinizde kayıtlı cep telefonunuza bir doğrulama kodu gelecek.

Cep telefonunuza gelen kodu da girdiğinizde Akbank Direkt üzerinde Paraşüt'e ekleyebileceğiniz bütün hesaplar aşağıda görüldüğü gibi karşınıza çıkacak.

Eklemek istediğiniz hesapları bu sayfada seçip Paraşüt'e aktarmak istediğiniz işlem geçmişi aralığını da belirledikten sonra aşağıda görüldüğü gibi sırasıyla DEVAM ve AKTAR'a tıklayın.

Hesap hareketi aktarım işlemi tamamlandıktan sonra, bu hesabı Paraşüt'e ilk defa tanımlayacağınız için karşınıza bir hesap eşleştirme penceresi çıkacak. Bu pencerede, Paraşüt'te yeni bir banka hesabı oluşturabileceğiniz gibi daha önce oluşturmuş olduğunuz bir hesapla da eşleştirme yapabilirsiniz.

TAMAMLA butonuna tıkladığınızda ise Akbank Direkt üzerinde belirlediğiniz işlem tarih aralığına göre banka hesap işlemlerinizin Paraşüt'e aktarılma işlemi tamamlanmış olacak.

TEBRİKLER! Akbank hesabınızı Paraşüt'e eklediniz! Bundan sonra bu hesabınızı Paraşüt üzerinden takip etmeye başlayabilirsiniz.

Paraşüt'e aktarmış olduğunuz hesap işlem geçmişinin Paraşüt'teki işlemlerle eşleştirilmesi:

Yukarıdaki son ekran görüntüsünde EŞLEŞTİR'e tıkladığınızda aşağıdaki sayfa karşınıza çıkıyor:

Bundan sonraki adımlar banka mutabakatı özelliğimizdeki işlem eşleştirme adımları ile aynı.

Temel olarak, içe aktarmış olduğunuz hesap işlem geçmişini Paraşüt'e daha önce girmiş olduğunuz işlemlerle eşleştirebilir veya henüz bu işlemleri Paraşüt'e girmediyseniz eşleştirme esnasında veri girişi de yapmış olursunuz. Banka Mutabakatı Yapmak yazımızdaki 3. maddeden itibaren eşleştirme adımlarında karşınıza çıkabilecek değişik örnekleri paylaşıyoruz. İncelemenizi tavsiye ederiz.