Akbank entegrasyonu

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
6 dk

Akbank hesabınızı Paraşüt'e ekleyerek (veya Paraşüt'teki mevcut bir hesabınızla eşleyerek) belirli aralıklarla banka hesap işlem geçmişinizi Paraşüt'e kolayca aktarabilir ve Paraşüt üzerinden çalıştığınız cari hesaplara Akbank ile ödeme (havale veya EFT) yapabilirsiniz.

Akbank - Paraşüt entegrasyonu ne sağlar?

  1. Paraşüt'teki banka hesabınızın gerçek Akbank hesabınız ile bire bir tutmasını sağlar. Böylelikle mevcut nakdinizi her an bilirsiniz.
  2. Bu takibi yaparken havale/EFT ücreti, hesap kullanım ücreti gibi gider takibi yapılmayan banka giderlerinin girişini kolayca yapabilir, böylelikle giderlerinizden gelen veri girişi yükünü en aza indirebilirsiniz.
  3. Paraşüt hesabınız üzerinden tedarikçi ve çalışanlarınıza havale/EFT yapabilir, böylelikle hem para transferini hem de veri girişini Paraşüt üzerinden aynı anda yapabilirsiniz.

Akbank entegrasyonu özelliğimizden hem kurumsal hem bireysel Akbank müşterileri yararlanabilmektedir.

Akbank - Paraşüt entegrasyonu adımları:

Paraşüt hesabınız içerisinde sol taraftaki menüden NAKİT > Kasa ve Bankalar sayfasına gidin ve BANKA HESABI BAĞLA butonuna tıklayın ve açılan pencereden Akbank'ı seçin.

Akbank Paraşüt Entegrasyonu
Akbank Paraşüt Entegrasyonu

Sonrasında Akbank online bankacılık hesabınıza bağlanabilmeniz için bir pencere açılır. Hangi tür hesap bağlamak istediğinize göre Bireysel ve Kurumsal seçeneklerinden birini seçin.

Akbank hesabını eklemek

Böylece Akbank'ın online bankacılık sayfası için giriş ekranı açılır.

Akbank Direkt'e bağlanmak

Bireysel müşteri iseniz Müşteri / TC Kimlik No ve Akbank Direkt şifresi, kurumsal müşteri iseniz Müşteri No, Kullanıcı Kodu ve Akbank Direkt şifresi ile giriş yapabilirsiniz.

Aşağıda bireysel hesaba nasıl giriş yapıldığını göreceksiniz.

Doğrulama kodu

Akbank Direkt şifrenizi girdikten sonra cep telefonunuza bir doğrulama kodu gönderilecektir.

Akbank doğrulama

Cep telefonunuza gelen kodu girdiğinizde Akbank Direkt'e giriş yapmış olacaksınız ve Paraşüt'e ekleyebileceğiniz hesapları görüntüleyeceksiniz.

Akbank Direkt hesaplarını görüntülemek

Paraşüt'e eklemek istediğiniz hesapları bu sayfadan seçip aktarmak istediğiniz işlem geçmişi aralığını da belirledikten sonra aşağıda görüldüğü gibi sırasıyla Devam ve Aktar butonlarına tıklayın.

*Türk Lirası, Amerikan Doları, Euro ve İngiliz Sterlini döviz cinsindeki bütün hesaplarınızı Paraşüt'e aktarabilirsiniz.

Akbank hesap hareketlerini aktarmak
Akbank hesap hareketlerini Paraşüt'e aktarmak
Akbank hesap hareketlerinin Paraşüt'e aktarılması

Hesap hareketlerinin aktarımı tamamlandıktan sonra, bu hesabı Paraşüt'e ilk defa tanımlıyorsanız karşınıza hesap eşleştirme penceresi çıkacak. Bu esnada, Paraşüt'te yeni bir banka hesabı oluşturabileceğiniz gibi daha önce oluşturduğunuz bir hesapla Akbank hesabınızı eşleştirebilirsiniz.

Hesap hareketlerinin eşleştirilmesi
Akbank hesap hareketlerinin eşleştirilmesi
Akbank hesap hareketlerinin Paraşüt'le eşleştirilmesi

TAMAMLA butonuna tıkladığınızda, Akbank Direkt üzerinde belirlediğiniz işlem tarih aralığına göre seçtiğiniz banka hesabının işlem geçmişi Paraşüt'e aktarılmış olacak.

Akbank Direkt tarih aralığı

TEBRİKLER! Akbank hesabınızı Paraşüt'e eklediniz! Bundan sonra bu hesabınızı Paraşüt üzerinden takip etmeye başlayabilirsiniz.

Paraşüt'e aktarmış olduğunuz hesap işlem geçmişinin Paraşüt'teki işlemlerle eşleştirilmesi:

Yukarıdaki son ekran görüntüsünde EŞLEŞTİR'e tıkladığınızda aşağıdaki sayfa karşınıza çıkar:

Banka mutabakatı

Bu bir banka mutabakatı ekranıdır ve bundan sonraki adımlar banka mutabakatı özelliğimizdeki işlem eşleştirme adımları ile aynıdır.

Temel olarak, içe aktarmış olduğunuz hesap işlem geçmişini Paraşüt'e daha önce girmiş olduğunuz işlemlerle eşleştirebilir veya henüz bu işlemleri Paraşüt'e girmediyseniz eşleştirme esnasında veri girişi de yapmış olursunuz. Banka mutabakatı yapmak yazımızdaki 3. maddeden itibaren eşleştirme adımlarında karşınıza çıkabilecek değişik örnekleri paylaşıyoruz. İncelemenizi tavsiye ederiz.