Nasıl Elektronik Fatura Gönderir ve Alırım?

Elif Ekiciler
Elif Ekiciler
2 dk

Başvuru sürecinizin ve aktivasyonun tamamlanmasının ardından elektronik fatura için hesabınız aktive edilir. Aktivasyon tarihi sonrasında oluşturduğunuz yeni satış faturalarını Paraşüt üzerinden elektronik olarak göndermeye başlarsınız. Bu tarihten sonrası için matbu fatura kullanımı yapmamanız gerekmektedir. Düzenleme tarihi aktivasyon tarihi öncesine denk gelen satış faturaları için ise matbu fatura kesebilirsiniz.

Müşterinizin vergi numarasından uygulama karşı tarafa e-fatura veya e-arşiv gönderir. E-fatura müşterinize direk olarak kendi kullandıkları sistemden giderken e-arşiv fatura e-posta yoluyla .pdf formatında ek olarak gönderilir ve müşteri dilerse bu faturayı beyaz A4 kağıda yazdırarak muhasebesel işlemleri için kullanabilir.

Tedarikçileriniz, elektronik fatura kullanıcısı olup olmadıklarına bağlı olarak size, e-fatura veya matbu fatura gönderiyor olabilir. E-fatura gönderiyor iseler, firmaların size kestiği temel veya ticari e-faturalar Paraşüt hesabınız içerisinde GİDERLER > Gider Listesi bölümü altına içeri alınmayı bekleyen fatura statüsünde düşer. Temel e-faturalar direk olarak onaylanmış görünecektir. Ticari e-faturaları ise, tarafınıza ulaştıktan sonra onaylayabilir ya da reddedebilirsiniz.

Bu e-faturaları giderlerinize yansıtmak için yapmanız gereken, ilgili faturaya tıklayıp faturayı içeri alma işlemidir. Bu noktada, e-faturaya bir açıklama girebilir, hizmet/ürün kalemlerini içe aktarıp aktarmamayı seçebilirsiniz. Daha önceden kayıtlı hizmet/ürün kalemleri varsa bu esnada o kalemlerin eşleştirilmesi işlemini de yapabilirsiniz.

Tedarikçileriniz size matbu fatura gönderiyorlarsa bu faturanın kaydını GİDERLER > Gider Listesi bölümünden hızlı veya detaylı fiş/fatura olarak siz yapabilirsiniz.

Bir e-fatura kullanıcısı olarak e-fatura kullanan tedarikçilerle çalışmak sizin de işlerinizi ciddi anlamda kolaylaştıracaktır. Bu nedenle e-faturayı çalıştığımız bütün firmalara tavsiye ediyoruz.

Paraşüt'te elektronik faturanın nasıl gönderildiğini Elektronik Fatura Oluşturma ve Gönderme İşlemleri adlı videomuzdan inceleyebilirsiniz.