Nasıl Elektronik Fatura Gönderir ve Alırım?

Elif Ekiciler
Elif Ekiciler
2 dk

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Başvuru sürecinizin ve aktivasyonun tamamlanmasının ardından elektronik fatura için hesabınız aktive edilir. Aktivasyon tarihi sonrasında oluşturduğunuz yeni satış faturalarını Paraşüt üzerinden elektronik olarak göndermeye başlarsınız. Bu tarihten sonrası için matbu fatura kullanımı yapmamanız gerekmektedir. Düzenleme tarihi aktivasyon tarihi öncesine denk gelen satış faturaları için ise matbu fatura kesebilirsiniz.

Müşterinizin vergi numarasından uygulama karşı tarafa e-fatura veya e-arşiv gönderir. E-fatura müşterinize direk olarak kendi kullandıkları sistemden giderken e-arşiv fatura e-posta yoluyla .pdf formatında ek olarak gönderilir ve müşteri dilerse bu faturayı beyaz A4 kağıda yazdırarak muhasebesel işlemleri için kullanabilir.

Tedarikçileriniz ise, elektronik fatura kullanıcısı olup olmadıklarına bağlı olarak size, e-fatura veya matbu fatura gönderiyor olabilir. E-fatura gönderiyor iseler bu e-faturalar Paraşüt hesabınıza GİDERLER bölümü altına otomatik olarak düşer ve e-posta yoluyla bilgilendirilirsiniz.

Yapmanız gereken ilgili faturaya tıklayıp içeri almak (faturayı kabul etmek) işlemidir. Bu noktada e-faturayı harcama veya alış faturası olarak içeri alabilirsiniz.

Matbu fatura gönderiyorlarsa bu faturanın kaydını GİDERLER bölümünden YENİ ALIŞ FATURASI olarak yapabilirsiniz.

Paraşüt'te elektronik faturanın nasıl gönderildiğini ekran görüntüleri üzerinden görmek için "Elektronik Fatura Nasıl Gönderilir?" adlı makalemize göz atınız.