Elektronik Fatura Hizmeti Başvuru Süreci

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim
3 dk

Matbu fatura süreci büyük bir iş gücü demektir; matbu fatura bastırmak, maliyeden onaylatmak, fatura yazdırmak, imzalamak, kaşelemek, zarflamak, kargolamak, kargonun müşteriye ulaşıp ulaşmadığının takibi, zamanında tahsilat, fatura kopyalarını arşivlemek vs.

Elektronik fatura hizmetinden faydalanarak matbu fatura ve onunla birlikte gelen bütün iş yüküne veda edebilir, şirketinizdeki finansal ve insansal kaynakları işlerinizi büyütmek için değerlendirebilirsiniz.

Elektronik fatura kullanıcısı olmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistemine kaydolmanız ve aktivasyon süreçlerinden geçmeniz gerekiyor. Ama merak etmeyin, başvuru adımlarını sizin için çok kolay hale getirdik.

Paraşüt hesabınız içinde yer alan AYARLAR > Uygulamalar bölümünden Elektronik Faturalama Entegrasyonu bölümüne gidip açılan sayfadan başvuru rehberindeki adımları izleyerek elektronik fatura kullanmak için başvurunuzu başlatabilirsiniz.

Başvuru süreci ve aktivasyon aşağıdaki adımlardan oluşuyor:

  1. Başvuru form ve sözleşmelerinin doldurulup gönderilmesi
  2. Mali mühür temini
  3. E-fatura başvuru
  4. Hesap etkinleştirilmesi

Paraşüt ile elektronik fatura gönderip alabilmek için elektronik fatura hizmeti çözüm ortağımız FIT Solutions'ın tarafınızca yetkilendirilmesi gerekmektedir. 1. adımda FIT Solutions'a online olarak iletilecek olan başvuru formunu dolduruyorsunuz. Başvuru formunu gönderdikten sonra sözleşme ve eklerinin çıktısının alınıp kaşelenip imzalanıp imza sirküleriniz ile birlikte FIT'ye posta yoluyla gönderilmesi gerekiyor.

Doldurup gönderdiğiniz başvuru formunu online bir şekilde iletiyor olmamız başvuru sürecini kısaltmamıza yardımcı oluyor. Sözleşme ve eklerini de postaya verdikten sonra hiç vakit kaybetmeden mali mühür başvurusu adımına geçebilirsiniz. Zira başvurunuzu yaptıktan sonra mali mührün elinize ulaşması 3 ila 10 gün arasında sürebiliyor.

2. adımda, şirketiniz için Mali Mühür Sertifikası’nı temin etmek üzere başvuru yapıyorsunuz. Mali Mühür Sertifikası, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın düzenlediği bir nevi elektronik mühürdür. Bu mührü alabilmek için TÜBİTAK’a bağlı Kamu Sertifikasyon Merkezi (KSM)’nin internet sitesinden mühür için başvuru yapmanız ve TÜBİTAK’a mali mühür sertifikası ücretini ödemeniz gerekiyor. Bu başvuruyu yaptıktan ve ücreti gönderdikten sonra mali mühür sertifikanız elinize ulaşması KSM'deki yoğunluğa bağlı olarak 3 ila 10 gün arasında sürebiliyor.

Bu adımdayken başvuru rehberini adım adım takip etmenizi özellikle tavsiye ederiz. Başvuru rehberinde yardımcı bilgiler ve dikkat edilmesi gereken önemli noktaları belirtiyoruz.

3. adım ise, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın e-Fatura Canlı Ortam Başvuru formunu doldurup GİB'e e-fatura kullanmak istediğinize dair başvurunuzu yapıyorsunuz. Bu adımın sonunda başvurunuzun sorunsuz bir şekilde tamamlandığını kontrol etmek için e-Fatura Portalı sorgulama ekranından yapmanızı önerdiğimiz 1 dk'lık bir kontrol var (başvuru rehberinde detaylarını belirtiyoruz). Bu adım başarıyla tamamlandığında tarafımıza (e-posta veya telefon yoluyla) bu adımın sonlandığını haber vermenizi rica ediyoruz ki biz de 4. adıma geçmeniz için gerekli hazırlığı yapalım.

4. adım, göndereceğiniz elektronik faturaların resmi olmasını sağlayacak adımdır. Bu adımda mali mührünüzü kullanarak FIT Solutions’ın size e-posta ile göndereceği dosyaları bilgisayarınızdan imzalayor ve süreci tamamlıyorsunuz. Bu imzalama işleminden yaklaşık 1 gün sonra büyük bir rahatlıkla matbu faturaya veda edebilir ve şirketiniz için faturalama sürecini tamamen dijital hale getirebilirsiniz.