Farklı Döviz Türünden Çek Tahsilat/Ödeme Eklemek

Ladin Uğur
Ladin Uğur
2 dk

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Oluşturduğunuz bir satış faturası veya gidere çek ile tahsilat veya ödeme eklemek istediğinizde, ilgili faturanın detay sayfasında sağ panelden nakit veya çek seçeneklerinden birini seçersiniz. Fatura için girmek istediğiniz çek tahsilatı veya ödemesi farklı bir döviz üzerindense, dövizi değiştirebilmek için çek ile ilişkili müşteri veya tedarikçinin bilgi ekranına gitmeniz gerekir. Sol paneldeki MÜŞTERİ VE TEDARİKÇİLER başlığına tıklayarak, arama çubuğu yardımıyla aradığınız firmayı seçin. Firmanın detay sayfasında sağ panelden TAHSİLAT EKLE butonuna basarak ÇEK TAHSİLAT seçeneğine tıklayın. Müşteri veya tedarikçiye ödeme eklemek için ise DİĞER butonuna tıklayıp ÖDEME EKLE butonunu kullanabilirsiniz.

Tahsilat butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfadan çek tahsilatını seçin ve çek tarihi, vade tarihi, meblağ ve dilerseniz açıklama satırlarını doldurun. Çekin döviz türünü değiştirmek için ‘Meblağ’ satırındaki TL işaretine tıklamanız yeterli olacaktır. Açılan menüden çek tutarı için TRL, USD, EUR veya GBP döviz türlerinden birini seçebilirsiniz.

Çek ile müşteri veya tedarikçi ekranı üzerinden ekleyeceğiniz tahsilat veya ödemeler vadesi en çok gecikmiş açık faturalardan başlayarak müşteri veya tedarikçi bakiyesi ile eşleşir.

NOT: Gider girişlerinizi yaparken tedarikçi takip etmemeyi seçtiyseniz çek ile tahsilat veya ödeme eklemeniz mümkün olmayacaktır.