Fatura/İrsaliye Yazdırma Şablonu Oluşturma

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim
7 dk

Paraşüt üzerinden satış faturalarınızı veya sevk irsaliyelerinizi yazdırabilirsiniz. Bunun için öncelikle yapmanız gereken, matbu faturanızın veya irsaliye formunuzun formatına göre bir kereye mahsus olmak üzere yazdırma şablonu oluşturmanız.

Bunun için Paraşüt hesabınıza giriş yaptıktan sonra AYARLAR > Yazdırma Şablonları sayfası altından YENİ YAZDIRMA ŞABLONU OLUŞTUR diyerek yeni şablon oluşturma işlemine başlayın.

Açılan pencereden kullandığınız yazıcı türünü seçin:

Lazer yazıcı ile devam ediyorsanız aşağıda anlatılan adımları takip edin (Nokta vuruşlu yazıcı kullanıyorsanız yapılması gereken ek ayarları görmek için tıklayın):

Yazdırma Şablonu Oluşturma

Açılan sayfada kağıt özelliklerini girmeniz gerekmekte. Faturanızın kopya/sayfa sayısını (yani 1 sayfada kaç adet kopya olduğunu) belirleyin.

Bir sayfada tek bir kopya varsa direk olarak kağıt ebatı seçebilir, daha sonra da kağıdınıza yatay baskı mı, yoksa dikey baskı mı yaptığınıza göre belirlemeyi yapabilirsiniz.

Eğer faturanızın bir sayfasında birden fazla kopya varsa KOPYA / SAYFA kısmından bu sayıyı 2, 3 veya 4'ten birisi olarak belirleyin ve tek bir kopyanın boyutunu GENİŞLİK ve YÜKSEKLİK olarak girin.

(Aşağıdaki ekran görüntüsünde A4 boyutunda bir kağıtta yatayda 3 kopya olduğu bir durumu örnekliyoruz.)

Kağıt özelliklerini belirleyip DEVAM ET dediğinizde faturanızın taratılmış kopyasını yüklemeniz gereken pencere açılır:

Kağıt özelliklerini belirledikten sonra yapmanız gereken işlemler sırasıyla şöyledir:

  1. Matbu fatura veya irsaliyenizi bir tarayıcı ile JPG veya PNG formatında taratın.
  2. Taradığınız görselin fatura veya irsaliyenin tam köşelerinde bittiğinden emin olun. Örneğin faturanız A5 boyutunda ise, A5 boyutunda tarattığınızdan ve faturanızın etrafında fazladan taratılmış bir alan kalmadığından emin olun.
  3. YÜKLE butonuna basarak taradığınız görseli yükleyin. (Eğer bir sayfada birden fazla kopya bulunan bir fatura formunuz varsa, yalnızca tek bir kopya için bu işlemi yaptığınızdan emin olun.)

Görseli yükledikten sonra KAYDET butonuna tıklayın ve devam edin.

Açılan sayfada, Sayfa Özellikleri bölümünden yazı tipi ve boyutunu belirleyebilirsiniz.

Faturanızın üzerinde bulunmasını istediğiniz ögeleri sağ taraftaki alandan seçerek faturanızın üzerine sürükleyebilirsiniz.

Herhangi bir öge için yazı büyüklüğü, stili, hizalaması veya ögenin kapladığı alanda değişiklik yapmak istiyorsanız o ögeye tıklayın ve o spesifik öge için üst tarafta çıkan alanda değişiklik yapın.

Faturanızdan kaldırmak istediğiniz ögeleri ise o ögeye tıkladıktan sonra kutucuğun sağ üst köşesinde çıkan x işareti yardımıyla kaldırabilirsiniz.

Hizmet ve ürün bilgileri için eklemek veya çıkarmak istediğiniz sütunlar varsa bunu, Hizmet / Ürün Bilgileri alanını açıp her bir ögenin sol tarafındaki kutucuk yardımıyla yapabilirsiniz.

Ayrıca, ögeleri yukarı aşağı taşıyarak sütunların sırasını düzenleyebilirsiniz.

Yazdırma şablonunuz hazır olduğunda şablonunuza bir isim verip kaydedin.

Eğer fatura ve irsaliyeniz iki ayrı matbu form ise aynı işlemleri irsaliyeniz için de yaparak bir tane de irsaliye yazdırma şablonu kaydedin. İrsaliyeli fatura kullanıyorsanız yalnızca bir tane yazdırma şablonu oluşturmanız yeterlidir.

Yazdırma Şablonunu Test Etme

Yukarıdaki işlemleri yaptıktan sonra sayfanın sağ üstündeki TEST ÇIKTISI YAZDIR butonuna tıklayarak oluşturmuş olduğunuz yazdırma şablonunu faturanızın matbu örneği üzerine yazdırarak test etmenizi öneririz.

Fatura veya İrsaliye Yazdırma İşlemleri

Nokta Vuruşlu Yazıcı Ayarları

Yazıcı Türü adımında Nokta Vuruşlu Yazıcı seçimini yaptıktan sonra Paraşüt ile nokta vuruşlu yazıcınızdan çıktı almak için özel olarak geliştirdiğimiz programı kurun. Paraşüt ile oluşturduğunuz fatura ve stok hareketlerinizi bilgisayarınıza indirdikten sonra bu program aracılığıyla yazdırabileceksiniz.

Paraşüt'te nokta vuruşlu yazıcı ile çıktı almak için Windows Vista ve üzeri işletim sistemlerinden birini kullanmanız gerekmekte.

DEVAM ET butonuna tıkladığınızda Kağıt Özellikleri penceresi açılacaktır.

Bu sayfada, fatura veya irsaliyenize kaç satır ve sütun sığdığını bilgisini doldurmanız gerekiyor.

Yazıcıların sütun (kolon) sayısı modellerine göre değişmektedir. Matbu fatura veya irsaliyenize kaç satır sığdığı ise belgenizin yüksekliğine göre değişmektedir. Satır ve sütun sayısını öğrenmek için hazırladığımız test dosyasını TEST DOSYASINI İNDİR butonuna tıklayarak indirip açın ve yazdırın.

Aldığınız bu test çıktısında altalta ve yanyana sıralanmış sayılar göreceksiniz. Bu sayılar, kağıdınıza kaç satır ve kaç sütun sığdığını hesaplayabilmeniz için.

Nokta vuruşlu yazıcı ayarlarını tamamladıysanız yazdırma şablonu ayarlarında kaldığınız yerden devam etmek için tıklayın.