İŞKUR online kayıt adımları

Berna Keskinler
Berna Keskinler
4 dk

İstihdamın yaygınlaştırılması ve işsizliğin önlenmesi İŞKUR’un temel amaçlarını oluşturur. Bu doğrultuda kurum, bünyesine üye olan kişilerden:

Çalışanların İŞKUR’a kaydı neden önemli?

İşveren olarak İŞKUR’a kayıtlı bir personeli işe aldığınızda istihdama yaptığınız katkıdan dolayı SGK teşviki almaya hak kazanırsınız. Bu nedenle işe alımlarda SGK girişi yapmadan önce yeni çalışanınızın; İŞKUR’a kayıtlı olduğundan ve durumunun aktif olduğundan emin olmalısınız. Böylece hem teşvik hak eder hem de istihdam sağlayacağınız çalışanın haklarını korursunuz.

Bu nedenle aşağıdaki adımları siz gerçekleştirmek zorunda olmasanız da işe alacağınız adayları, İŞKUR'a kayıt yaptırma konusunda yönlendirebilirsiniz.

İŞKUR'un görevleri nelerdir?

İŞKUR, istihdam yaratmak için birçok meslek edindirme kursu yürütür. Bu kurslar bir mesleğe sahip olmayan kişileri belli bir ücret karşılığında meslek sahibi yapmaktadır.

Geçerli bir sebeple işinden ayrılanlara ya da yüz kızartıcı sebeler haricinde işten çıkarılanlara kıdem ve maaşlarına göre belli bir süre işsizlik maaşı ödemesi yaparak kişilerin yeni iş bulana kadar zor durumda kalmalarını engeller.

İŞKUR’a online kayıt nasıl yapılır?

İŞKUR’un hizmetlerinden faydalanabilmek için Online Kayıt olmanız yeterlidir. Aşağıdaki adımları izleyerek İŞKUR kaydınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

İlk adım olarak İŞKUR'un web sitesine giderek sağ üstte yer alan İnternet Şubesi butonuna tıklayın.


İşkur web sitesi


Ya da https://esube.iskur.gov.tr adresini ziyaret edin. Daha önceden herhangi bir üyeliğiniz bulunmuyorsa Üye Ol butonuna tıklayarak kayıt işlemine başlayabilirsiniz.


işkur üyelik ekranı


Açılan ekranda TC Kimlik numaranızı ve şifrenizi girin. Dilerseniz e-Devlet bilgilerinizi de kullanarak kayıt adımlarına devam edebilirsiniz.


işkur kayıt ol


Bu ekranda istenen kişisel bilgilerinizi girdikten sonra Yeni Üye girişine tıklayarak karşınıza çıkan üyelik sözleşmesini onaylamanız kayıt işleminin ikinci aşamasına geçmenizi sağlar.


işkur üyelik sözleşmesi


Açılan ekranda kişisel bilgilerinizi doldurarak özgeçmişinizi de oluşturmaya başlarsınız. İŞKUR bu aşamada profesyonel bir özgeçmiş hazırlamanıza da yardımcı olur.


kişisel bilgiler işkur penceresi


İŞKUR sistem yönergelerini takip ederek, eğitim durumunuzu, daha önceki iş deneyimlerinizi ve sektörel bilgilerinizi tamamlayabilirsiniz. Bu sayede size uygun ilanlar için gerekli filtreleme yapılarak en uygun işe yerleştirilmenize olanak sağlanır.

İŞKUR’a kayıt olduğunuzda bağlı bulunduğunuz İŞKUR Hizmet Merkezi sizin için bir danışman atayarak iş arama sürecinizi destekler. Tüm bu bilgilere online üyelik sisteminden kolayca ulaşabilirsiniz.

Kayıt işleminizi tamamladığınızda iş arama statünüzün aktif olduğundan emin olun. Bu sayede İŞKUR hizmetlerinden en iyi şekilde faydalanabilirsiniz. Aktiflik durumunuzu Kişisel Bilgiler ekranından görebilir ve düzenleyebilirsiniz.


kişisel bilgileri doldurma


Kayıtlar işlem tarihinden itibaren 12 ay süre ile aktif kalır. Bu süre içerisinde yenilenmeyen kayıtlar sistem tarafından otomatik olarak pasife alınır. Kaydınızın tekrar aktife alınması için sisteme giriş yapıp durumunuzu aktif olarak güncellemeniz ya da herhangi bir İŞKUR hizmet merkezine başvurmanız gerekir.


İŞKUR bireysel kullanıcı ekranı03/2011 - 03/2018 dönemi için geçmişe dönük teşvik tahsilatı hakkında bilgi almak için Teşvik tahsilat kontrolü adımları (Geçmişe dönük 7 yıllık ve 6 aylık ek/iptaller) adlı makalemize göz atabilirsiniz.