Nokta Vuruşlu Yazıcı Ayarları

Ladin Uğur
Ladin Uğur
5 dk

Paraşüt ile nokta vuruşlu yazıcıları kullanarak da fatura yazdırabilirsiniz. İşe fatura şablonunuzu hazırlayarak başlayın. Bunun için öncelikle firmanıza ait matbu faturanızı bir tarayıcı yardımı ile taratın, böylece JPEG veya PNG formatında bilgisayarınıza indirin. Bu görselin "sıfıra sıfır" olmasına özen gösterin; eğer faturanızın iki yanında kulakçıklar var ise, bunların tarattığınız resimde görünmemesi gerekir.

Uygulama içinde sol altta göreceğiniz AYARLAR menüsünden FATURA ŞABLONLARI'nı seçin, YENİ FATURA ŞABLONU OLUŞTUR butonuna tıklayın ve şablonunuza bir isim verin. Sağ panel, fatura şablonunuzu kullanırken yararlanacağınız ögeleri ve sayfa özelliklerini içerir. ARKA FON YÜKLE seçeneği ile tarattığınız görseli şablona yerleştirin. Bu satırın hemen altında NOKTA VURUŞLU YAZICI KULLAN ibaresinin yanındaki kutucuğu işaretleyin.

Uygulama, aşağıda göründüğü gibi, önünüze NOKTA VURUŞLU YAZICI KURULUMU sayfasını açacaktır.

Paraşüt ile nokta vuruşlu yazıcınızdan çıktı almak için nokta vuruşlu yazıcı programını kurmanız gerekmektedir. Programı kurduktan ve ayarlarınızı yaptıktan sonra oluşturduğunuz faturaları bilgisayarınıza indirip bu program aracılığıyla yazdırabileceksiniz. Yukarıda gördüğünüz ekranda PROGRAMI KUR butonuna tıklayın ve yazıcı programını bilgisayarınıza kurun.

Nokta vuruşlu yazıcı kurulumu sayfasında ikinci adım, yazıcınızın sütun sayısını girmek olacaktır. Yazıcıların sütun (kolon) sayısı modellerine göre değişmektedir. Genellikle, 80 sütun yazıcılar A4, 136 sütun yazıcılar A3 ebatlarında baskı sağlar. Yazıcınızın sütun sayısını kullanım klavuzundan öğrenebilirsiniz. Eğer yazıcının kullanım kılavuzu elinizde yoksa, Google'a yazıcınızın marka ve modelini yazarsanız internet üzerinden kılavuza ulaşabilir ve sütun (kolon) sayısını bulabilirsiniz.

Nokta vuruşlu yazıcı kurulumu sayfasındaki son adım, faturanızın satır sayısını girmek olacaktır. Faturanıza kaç satır sığdığı faturanızın yüksekliğine göre değişmektedir. Satır sayısını öğrenmek için hazırladığımız test dosyasını indirip kurduğunuz nokta vuruşlu yazıcı programı aracılığıyla açın ve yazdırın. Çıktıda faturanıza kaç satır sığdığını görebileceksiniz. Bu dosyayı satır sayısını gireceğiniz satırın yanında göreceğiniz TEST DOSYASINI İNDİR butonuna tıklayarak indirin.

Yazıcı kurulumu sayfasındaki üç bilgiyi de kaydettikten sonra KAYDET butonuna tıklayın ve ayarlarınızı kaydedin.

Matbu faturanızın sayfa boyutunu, dikey/yatay oluşunu belirttikten sonra, faturanızın santimetre cinsinden ölçülerinin de doğru girildiğinden emin olun. Şablonu taratılmış kopyasına baktığınızda altta veya üstte herhangi bir boşluk veya beyaz alan kalmamış olmalı.

Fatura şablonunuzda yer alan ögelerin doğru yerlere yerleştiğinden emin olduktan sonra, KAYDET butonu ile şablonunuzu kaydedin.Eğer şablonun hazırlanmasında yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bu konu için hazırladığımız kullanım videoları size yol gösterecektir:

Yazdırmak istediğiniz faturayı SATIŞLAR sayfasından seçin ve sağ panelden FATURAYI YAZDIR butonuna tıklayın. Eğer faturanızda eksik veya girişinin yapılması gereken bilgiler varsa bu noktada Paraşüt size bunları hatırlatacaktır. DEVAM ET butonu ile sonraki adımlara ilerleyin ve oluşturduğunuz fatura şablonunu seçin. Fatura bilgileriniz yazdırılmaya hazır olduğunda karşınıza FATURAYI İNDİR butonu çıkacak ve fatura görseli .pnvf uzantılı bir dosya halinde bilgisayarınıza indirilecektir. Bu dosyayı, bilgisayarınıza indirdiğiniz Paraşüt Nokta Vuruşlu Yazıcı Programı yardımıyla açın ve yazdırın. 

İlginizi çekebilecek diğer kaynaklar: