Nokta Vuruşlu Yazıcı Ayarları

Ladin Uğur
Ladin Uğur
4 dk

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Paraşüt ile nokta vuruşlu yazıcıları kullanarak fatura yazdırmak için Fatura/İrsaliye Yazdırma Şablonu Ayarları yazımızda detaylı biçimde anlattığımıza ek olarak yapmanız gereken tek işlem, nokta vuruşlu yazıcı ayarları.

Nokta vuruşlu yazıcı (NVY) ayarlarını aşağıda anlatıldığı şekilde yapabilirsiniz

Uygulama içinde AYARLAR > Yazdırma Şablonları'ndan yeni bir fatura şablonu oluşturmayı seçin. Sağ panelde ARKA FON YÜKLE seçeneği ile tarattığınız görseli şablona yerleştirin. Bu satırın hemen altında NOKTA VURUŞLU YAZICI KULLAN ibaresinin yanındaki kutucuğu işaretleyin.

Bu kutucuğu işaretlediğinizde uygulama aşağıda gördüğünüz Nokta vuruşlu yazıcı kurulumu penceresini açacaktır.

Bu sayfada yapmanız gereken temel olarak 2 işlem var:

  1. Paraşüt ile nokta vuruşlu yazıcınızdan çıktı almak için nokta vuruşlu yazıcı programını kurmanız gerekmektedir. Programı kurduktan ve ayarlarınızı yaptıktan sonra oluşturduğunuz faturaları bilgisayarınıza indirip bu program aracılığıyla yazdırabileceksiniz. Yukarıda gördüğünüz ekran görüntüsünde PROGRAMI KUR butonuna tıklayın ve programı bilgisayarınıza kurun.

  2. Nokta vuruşlu yazıcı kurulumu sayfasında ikinci adım, yazıcınızın sütun ve satır sayılarını girmek olacaktır. Yazıcıların sütun (kolon) sayısı modellerine göre değişmektedir. Matbu fatura veya irsaliyenize kaç satır sığdığı ise belgenizin yüksekliğine göre değişmektedir. Satır ve sütun sayısını öğrenmek için TEST DOSYASINI İNDİR butonuna tıklayarak hazırladığımız test dosyasını indirip açın ve yazdırın. Çıktıda kağıda kaç satır ve kaç sütun sığdığını görebileceksiniz.

Yazıcı kurulumu sayfasındaki bu işlemleri yaptıktan sonra KAYDET butonuna tıklayın ve ayarlarınızı kaydedin.

Fatura şablonunuzda yer alan ögelerin doğru yerlere yerleştiğinden emin olduktan sonra KAYDET butonu ile şablonunuzu kaydedin. Eğer şablonun hazırlanmasında yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız iletişim kanallarımızdan destek ekibimize ulaşmaktan çekinmeyin.

Yazdırma şablonu ayarlarınızı tamamladıktan sonra yazdırmak istediğiniz faturayı SATIŞLAR > Faturalar sayfasından görüntüleyin ve YAZDIR diyerek yazdırın. Eğer faturanızda eksik veya girişinin yapılması gereken bilgiler varsa bu noktada Paraşüt size bunları hatırlatacaktır. DEVAM ET butonu ile sonraki adımlara ilerleyin ve oluşturduğunuz fatura şablonunu seçin. Fatura bilgileriniz yazdırılmaya hazır olduğunda karşınıza FATURAYI İNDİR butonu çıkacak ve fatura görseli .pnvf uzantılı bir dosya halinde bilgisayarınıza indirilecektir. Bu dosyayı, bilgisayarınıza indirdiğiniz "Paraşüt Nokta Vuruşlu Yazıcı Programı" yardımıyla açın ve yazdırın.

Özellikle Windows 10 sürümü yüklü olan bilgisayarlarda karşılaşılan bir durum; bilgisayarınıza indirdiğiniz faturayı NVY programı ile açmaya çalışırken indirdiğiniz dosyanın programı görmesi esnasında sıkıntı yaşıyorsanız Nokta Vuruşlu Yazıcı Programını Bilgisayara Tanıtmak adlı makalemizi incelemenizi öneririz.

İlginizi çekebilecek diğer kaynaklar: