Paraşüt Teşvikmatik uygulama adımları

Berna Keskinler
Berna Keskinler
4 dk

1. Geçmiş 6 aya yönelik teşvik kazandırma süreci

1.1 Teşvik fark tespiti

SGK e-uygulamalar giriş bilgileri kullanılarak sistem üzerinden SGK’ya verilen son 6 aylık bildirge dönemi için teşvik farkları otomatik olarak hesaplanır.

SGK kullanıcı giriş ekranı

1.2 Geçmiş 6 aya yönelik işlemler

Paraşüt Teşvikmatik hizmetini satın almanızın ardından aşağıdaki işlemler sizin için tamamlanmaktadır.

1.2.1 e-Dilekçenin verilmesi

SGK, geçmiş teşviklerden yararlanma süresini 6 ay ile sınırlandırmıştır. Ayrıca sistem üzerinden e-dilekçe verilmesi zorunlu hale getirilmiştir. Söz konusu bu dilekçe Teşvikmatik hizmeti kapsamında, bizim tarafımızdan hazırlanmaktadır.

e-SGK İşveren Sistemi Teşvik ve Tanımlar Ekranı

1.2.2 Ek-iptal bildirgelerinin verilmesi ve mahsuplaştırma işlemi

Paraşüt Teşvikmatik hizmeti, geçmiş 6 aya yönelik teşvikleri için bulduğu ek ve iptal bildirgelerini düzenler ve SGK tarafından onaylanacak hale getirir. Firmanız için verilmiş ek ve iptalleri, e-Bildirge V2 sisteminde “Şube Onayı Gerektiren Belge Durumları” kısmından inceleyebilirsiniz.

Mahsuplaştırma işlemi için mali müşavirinizin SGK'ya dilekçe vermesi gerekmektedir. Aşağıdaki görselde görebileceğiniz gibi Paraşüt Teşvikmatik’in sunduğu belgelerin SGK tarafından onaylanması gerekir. Bağlı olduğunuz SGK müdürlüğü firmanız için verilen ek/iptalleri onayladıktan sonra mahsuplaştırma işleminiz başlayacaktır.

Mahsuplaştırma işlemini prim ödemesi anında banka ekranında görüntüleyebilirsiniz.

e-Bildirge V2 Ekranı

2. Cari dönem teşvik hizmeti

2.1 Teşvikli personel listesinin iletilmesi

Paraşüt Teşvikmatik üzerinde kayıtlı e-posta adresinize her ayın 10’undan sonra ilgili ayın 23’ünde verilmesi gereken SGK bildirgesine esas “Teşvikli Personel Listesi” ulaştırılır.

İlgili raporun bu tarihte gönderilmesinin sebebi; bir önceki aya ait personel sayısında yaşanacak olan değişikliği yeni aydaki raporunuza dahil edebilmektir.

Paraşüt Personel Listesi Formu Ekranı

2.2 Bildirgelerin verilmesi

Paraşüt Teşvikmatik, sizin yerinize tüm teşvik adaylarını sisteme tanımlar. Bu yüzden sizin yapmanız gereken tek şey her ay verdiğiniz bildirgeleri düzenlerken “Kanun no.” kısmı için Paraşüt Teşvikmatik’in size gönderdiği e-postayı dikkate almaktır.

Bildirge ekranı

2.3 Yersiz faydalanma kontrolü

Paraşüt Teşvikmatik, SGK’ya bildirgelerin verildiği günden bir gün sonra sizin için “yersiz yararlanma” kontrolü de yapar. Böylece bildirgelerde bir hata olması durumunda kullanıcılarımız bilgilendirir ve onların gerekli düzenlemeleri yapmasını sağlarız.

3. Teşviklerden yararlanma süreciyle ilgili sıkça yapılan hatalar

3.1 Teşvikli olarak bildirilen personel teşvik alamaması

Bu durum teşvik tanımı yapılmış bir personele tekrar teşvik tanımı yapmaya çalışmaktan kaynaklanır. Paraşüt Teşvikmatik, gerekli teşvikleri zaten tanımladığı için SGK tekrar tanımlama yapmaya izin vermez. Tek yapmanız gereken (2.2.maddede açıklanan) aylık bildirge verirken, e-posta ile size iletilen listeye dikkat etmektir.

Eğer iletilen personelin gerçekten teşvikli olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, teşvik tanımlamalarının yapıldığı işveren sayfasında “XXXX Madde Listeleme / Silme” kısmına tıklayabilirsiniz. Buradan tanımlı personel listesine ulaşabilirsiniz.

4. Muhtasar beyanname ile kazanılacak teşvikler

7103 sayılı kanun ile (hem 17103 hem de 27103) teşviklerden yararlanan personellerin gelir ve damga vergisinden de faydalanabilmesine imkan tanınmıştır. Paraşüt Teşvikmatik, tarafınıza her ay gönderdiği teşvikten yararlanabilecek personel listesinde bu kanun kapsamındaki personelleri belirtmektedir. Kurumun sistemine muhtasar beyanname verirken “İstihdamın Teşvikine İlişkin Bildirim” sekmesine istenen bilgileri girerek bu indirimlerden de yararlanabilirsiniz.

Muhtasar Beyanname Ekranı

Paraşüt Teşvikmatik ile ilgili işinize yarayacak bilgileri sizin için özetledik. Hizmetimiz ile ilgili başka bir sorunuz olursa teşvik süreç danışmanınız ile iletişime geçebilirsiniz.

Teşvik başvurusu için gerekli olan İŞKUR kaydı hakkında bilgi almak için "İŞKUR online kayıt adımları" adlı makalemize göz atabilirsiniz.