Parasutentegrasyon.com e-Ticaret Entegrasyon Rehberi

Eran Filiba
Eran Filiba
5 dk

Parasutentegrasyon.com nedir?

Parasutentegrasyon.com, Paraşüt'ün n11, Gittigidiyor, Hepsiburada pazaryerleri ve Opencart altyapılı e-ticaret siteniz ile otomatik entegrasyonunu sağlar.

Bu entegrasyon sayesinde n11, Gittigidiyor, Hepsiburada pazaryerleri ve Opencart altyapısı kullanlan web sitesi satışlarınız otomatik olarak Paraşüt'e işlenir. Elektronik Fatura müşterisiyseniz, Paraşüt üzerinden bu satışların faturalarının e-Arşiv veya e-Fatura olarak gönderilmesini de sağlayabilirsiniz.

Entegrasyon Ücreti

Parasutentegrasyon.com'un e-ticaret entegrasyon hizmeti Salyangoz firması tarafından geliştirilmiştir ve bu firma tarafından satılmaktadır.

Örneğin, 1 adet Hepsiburada, 2 adet n11 mağazanızı entegre etmek için toplamda aylık 39.90 TL ödersiniz. Ancak 1 adet Opencart, 2 adet n11 mağazınızı entegre etmek isterseniz aylık 39.90 TL + 39.90 TL olmak üzere toplam 79.80 TL ödersiniz.

Entegrasyonu nasıl yaparım?

Paraşüt hesabınızda AYARLAR menüsü altındaki Uygulamalar sayfasından entegre etmek istediğiniz e-ticaret entegrasyonu için KULLANMAYA BAŞLA butonuna tıklayın.

Açılan sayfadan (Parasutentegrasyon.com) Paraşüt ile giriş yap butonuna tıklayın. Sonrasında Parasutentegrasyon.com’a erişim vermek için İZİN VER butonuna tıklayın. Bu izin ile Parasutentegrasyon.com’a, Paraşüt hesabınıza veri yazma ve okuma yetkisi verirsiniz.

Erişim izni verdikten sonra parasutentegrasyon.com ekranında İLK ENTEGRASYONUNU EKLE butonuna tıklayarak bağlamak istediğiniz dükkanların entegrasyonuna başlayabilirsiniz.

Entegre etmek istediğiniz pazaryerini seçin.

Pazaryeri ayarlarınızı yapın.

Mağaza ismi: Parasutentegrasyon.com’da mağazanızın hangi isimle görünmesini istiyorsanız belirtin.
Firma: E-ticaret siparişlerinizi Paraşüt hesabınıza bağlı firmalardan hangisine aktarmak istediğinizi seçin.
Kasa Hesabı: Yapılan siparişlerin tahsilatının hangi kasa/banka hesabına işlenmesini istediğinizi belirtin.
Kategori: Oluşturulan faturalara hangi kategorinin eklenmesini istediğinizi seçin.

Paraşüt’te Elektronik Fatura kullanıyorsanız faturalarınızı karşı tarafa otomatik olarak e-fatura veya e-arşiv şeklinde gönderme seçeneğiniz de mevcut. Parasutentegrasyon.com üzerinden pazaryeri ayarlarınızı yaparken Paraşüt'te e-fatura kullanıcısıysanız karşınıza Elektronik Faturalarınız Otomatik Gönderilsin mi? seçeneği çıkar; dilerseniz oradan bu özelliği açabilirsiniz.

Bu özelliği açmazsanız entegrasyon yalnızca Paraşüt üzerinde satış kayıtlarını oluşturur, sizin sonrasında Paraşüt hesabınızdan e-fatura ve e-arşiv gönderimlerini (yani faturalandırma işlemlerini) ayrıca yapmanız gerekir.

Ayarları tamamladıktan sonra Entegrasyonu Oluştur diyerek pazaryeri entegrasyonu adımlarına başlayabilirsiniz.

Gittigidiyor Mağazanızı Entegre Etmek İçin

Gittigidiyor’un size yolladığı api ve secret key’leri girin.

Gittigidiyor hesap bilgilerinizi girin.

Gittigidiyor’un size yolladığı Role Name ve Role Pass’i girin.

n11 Mağazanızı Entegre Etmek İçin

n11’in size yolladığı API Anahtarı ve Anahtar Şifresi’ni girin.

Hepsiburada Mağazanızı Entegre Etmek İçin

Hepsiburada’nın size yolladığı Developer Username, Password ve Merchant ID bilgilerini girin.

Entegrasyonlarınız başarıyla tamamlandığı zaman şu şekilde görünecektir:

Entegrasyonları başarı ile tamamladıktan sonra siparişleriniz otomatik olarak Paraşüt hesabınıza aktarılacaktır.

Parasutentegrasyon.com panelinden pazaryerlerinden çekilen sipariş adetlerini, Paraşüt hesabınıza aktarılan siparişlerin adetlerini, varsa gönderilen elektronik faturaların miktarlarını görebilirsiniz.

Elektronik faturaya başvurmak ve e-ticaret satışlarınızın e-fatura ve e-arşiv olarak müşterilerinize otomatik gönderilmesini istiyorsanız Paraşüt hesabınızdan AYARLAR > Uygulamalar sayfası altından elektronik fatura başvurunuzu hemen başlatabilirsiniz. Yardımcı olması açısından Elektronik Fatura Hizmeti Başvuru Süreci adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.