Serbest Meslek Makbuzu Kesmek & Stopajlı Fatura Oluşturmak

Serena Çolak
Serena Çolak
2 dk

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Paraşüt üzerinden serbest meslek makbuzu kesmeniz ve stopajlı fatura oluşturmanız mümkün. Serbest meslek makbuzunuzda yer alan alanlar için Paraşüt üzerinde bir kereye mahsus olmak üzere fatura şablonu oluşturup işlemlerinizi o şekilde yapabilirsiniz. Ayarlar > Fatura Şablonları altından serbest meslek makbuzunu tıpkı bir fatura şablonuymuş gibi oluşturabilirsiniz. Bu noktada Fatura/İrsaliye Yazdırma Şablonu Oluşturma yazımızdan yardım alabilirsiniz.

Serbest meslek makbuzu kesebilmek için faturanızı stopajlı oluşturmanız gerekmekte. Bunun için, faturanızı oluşturma aşamasında verilerinizin hepsini girdikten sonra ARA TOPLAM tutarının yanında yer alan artı + işaretine tıklayın. Karşınıza çıkacak olan farklı stopaj oranlarından birini seçtiğinizde bu tutar otomatik olarak hesaplanıp KDV tutarınızdan çıkarılacaktır.

Aşağıda tıklamanız gereken + işaretinin ve karşınıza çıkacak olan görüntünün bir örneğini görebilirsiniz:

Fatura yazdırma ekranında bu stopajı yansıtabilmek için AYARLAR > YAZDIRMA ŞABLONLARI sayfasında ÖZEL YAZDIRMA ÖGELERİ başlığı altından Stopaj ögesini fatura şablonunuza ekleyerek stopajlı fatura yazdırabilirsiniz.