Serbest Meslek Makbuzu Kesmek & Stopajlı Fatura Oluşturmak

Serena Çolak
Serena Çolak
2 dk

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Paraşüt üzerinden serbest meslek makbuzu kesmeniz ve stopajlı fatura oluşturmanız mümkün. Serbest meslek makbuzunuzda yer alan alanlar için Paraşüt üzerinde bir kereye mahsus olmak üzere fatura şablonu oluşturup işlemlerinizi o şekilde yapabilirsiniz. Ayarlar > Fatura Şablonları altından serbest meslek makbuzunu tıpkı bir fatura şablonuymuş gibi oluşturabilirsiniz. Bu noktada, fatura şablonu oluşturma konusunda hazırladığımız kullanım videolarından yardım alabilirsiniz. 

Serbest meslek makbuzu kesebilmek için faturanızı stopajlı oluşturmanız gerekmekte. Bunun için, faturanızı oluşturma aşamasında verilerinizin hepsini girdikten sonra ARA TOPLAM tutarının yanında yer alan artı + işaretine tıklayın. Karşınıza çıkacak olan farklı stopaj oranlarından birini seçtiğinizde bu tutar otomatik olarak hesaplanıp KDV tutarınızdan çıkarılacaktır. Bu aşamada Serbest Meslek Makbuzu Hesaplama Aracı'ndan da yararlanabilirsiniz.

Aşağıda tıklamanız gereken artı + işaretinin ve karşınıza çıkacak olan görüntünün bir örneğini görebilirsiniz:

Fatura yazdırma ekranında bu stopajı yansıtabilmek için AYARLAR >FATURA ŞABLONLARI sayfasında ÖZEL FATURA ÖĞELERİ başlığı altından Stopaj öğesini fatura şablonunuza ekleyerek stopajlı fatura yazdırabilirsiniz.