Teşvik tahsilat kontrolü adımları (Geçmişe dönük 7 yıllık ve 6 aylık ek/iptaller)

Berna Keskinler
Berna Keskinler
4 dk

Geçmişe dönük (7 yıl ya da 6 ay) yararlanmadığınız teşvik tutarları için yaptığımız ek/iptal çalışmalarının SGK tarafından onaylanıp onaylanmadığını V2 e-bildirge bölümünden kontrol edebilirsiniz. İlgili onay işlemi gerçekleştirildiğinde teşvik tutarını mahsup ya da taksitli ödeme seçeneklerinden hangisi ile alacağınızı bağlı olduğunuz SGK şube müdürlüğüne bildirmeniz gerekir.

Teşvik tahsilat kontrolü süreci için izlememiz gereken iki aşama bulunmaktadır.

1. SGK V2 ekranından şube onayı gerektiren belgeler

Öncelikle www.sgk.gov.tr adresinden E-SGK portalına giriş yapın.


SGK giriş ekranı

E-SGK uygulamasından İŞVEREN bölümüne tıkladığınızda sayfanın alt tarafında görünen seçeneklerden E-BİLDİRGE V2’ye giriş yapın.


e-bildirge v2

Gelen ekranda UYGULAMAYA GİRİŞ’e tıkladığınızda sizden online işlemler için gerekli olan şifreleri isteyecektir. Ekrana bilgileri girerek işlemlerinizi kontrol edin.


e-bildirge v2 kullanıcı girişi

Kontrolü yapmak için ise ana sayfada yer alan Şube Onayı Gerektiren Belge Durumları bölümüne tıklayın.


V2 ana sayfa

Bu kısımdan belgelerinizin SGK tarafından onaylanıp onaylanmadığının bilgisine ulaşabilirsiniz.

“Onaylı” ibaresi işlemin SGK tarafından tamamlandığını göstermektedir. Aksi bir durum var ise belgenin akıbetini öğrenmek için bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğü ile görüşmeniz gerekir. Tüm belgelerinizi kontrol ettikten sonra 2. aşamaya geçebilirsiniz.

2. Müfredat kartı görüntüleme

İkinci aşamada SGK tarafından hangi dönemden ne kadar indirim aldığınızı, yani size ödenecek tutarları belge bazında görmeniz mümkün. Bu aşamada görüntülemeniz gereken ekran E-SGK uygulamasındaki İŞVEREN SİSTEMİ ekranıdır.


işveren sistemi

Aynı bilgileri bu kez İŞVEREN SİSTEMİ KULLANICI GİRİŞİ ekranına girerek müfredat kartını görüntüleyebileceğiniz sayfaya ulaşabilirsiniz.


işveren ekranı

Bu giriş ile karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Sol üstte yer alan menüden MÜFREDAT KARTI’nı seçin.


işveren müfredat kartı

Müfredat kartınızı görüntülemek için ise aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir:

Seçim kısmında “Müfredat Kartı’nı seçin.


müfredat kartı seçim alanı

Borç türünü Hepsi olarak seçin. Seçim şekli “İşlem Tarihi” ve “İşlem Dönemi” olarak ikiye ayrılır. İşlem Tarihi’ni seçerek geriye doğru taramaya başlayabilirsiniz.


müfredat kartı 2

Görüntülenen belgeyi Excel’e aktarım yöntemiyle ile daha rahat kontrol edebilirsiniz. Bu belgenin İNDİRİM sütunu, sizin için yüklediğimiz indirimin SGK tarafından onaylanan belgelere karşılık ödeyeceği ve sizin de başvurunuz ile mahsup ya da taksitli olarak SGK’dan alacağınız tutarların açılımıdır. Tüm sütundaki indirim oranlarını topladığınızda alacağınız tutarı kontrol edebilirsiniz.

İşlemleri tamamladıktan sonra mahsubun gerçekleşebilmesi için bağlı olduğunuz SGK müdürlüğüne "mahsup dilekçesi " vermelisiniz. Dilekçe için firma yetkilisinin izni gereklidir. Bu nedenle muhasebecinize vekaletname verdiyseniz, muhasebecinizden bu işlemi sizin için yapmasını isteyebilirsiniz. Muhasebecinizde vekaletnameniz bulunmuyorsa, firma yetkilisi olarak bizzat SGK'ya gitmeniz gerekir.