Toplu Fatura Yazdırma İşlemi

Eran Filiba
Eran Filiba
3 dk

Satış faturalarınızı Paraşüt üzerinden toplu şekilde yazdırabilirsiniz. Böylelikle, nokta vuruşlu ya da lazer yazıcı kullanarak, yüksek adetteki faturalarınızın çıktılarını aynı anda toplu halde alabilirsiniz.

(Daha önce Paraşüt kullanarak fatura yazdırmadıysanız, bu özelliği kullanmadan önce fatura şablon ayarlarınızı yapmanız gerekebilir. Matbu faturanıza göre fatura şablon ayarlarını nasıl yapacağınızı "Fatura/İrsaliye Yazdırma Şablonu Ayarları" adlı makalemizden inceleyebilirsiniz.)

Satış faturalarınızı toplu olarak yazdırmak için öncelikle SATIŞLAR > Faturalar sayfasını açıp listelenen faturalar arasından yazdırmak istediklerinizi ikonlarının üzerlerine tıklayarak seçin. Dilerseniz FİLTRELE bölümünden “Yazdırılma Durumu” filtresini veya “Düzenleme Tarihi’ne” göre sıralama seçeneğini kullanabilirsiniz.

Yazdırmak istediğiniz faturaları seçtikten sonra üst tarafta çıkan menüden YAZDIR butonuna tıklayın.

Paraşüt'te kayıtlı birden fazla yazdırma şablonunuz varsa yazdırırken şablon seçimi yapmanız gerekecektir. Yazıcınız lazer yazıcı ise ve faturayı birden fazla sayfaya birkaç kopya olarak yazdırıyorsanız lütfen kopya adedini belirleyin (Şablon ayarlarınızda tek bir sayfaya birden fazla kopya adedi seçiliyse bu esnada Paraşüt size kopya sayısı zaten sormayacaktır).

Sonraki adımda karşınıza çıkan ekranda fatura şablonunuzda belirttiğiniz bilgilere göre faturanızda doldurmanız gereken alanlar çıkar. Eğer faturaya ait eksik bilgiler varsa yine bu alandan eksik bilgileri doldurabilirsiniz.

Eğer faturada doldurulması gereken bilgiler yok ve fatura yazdırılmaya hazır ise o faturayla alaklı bir aksiyon almanıza gerek yoktur.

Bir faturadaki eksik bilgileri tamamladıktan sonra KAYDET VE DEVAM ETbutonuna tıklayarak bir sonraki faturaya geçip ondaki eksik alanları doldurabilirsiniz. Bu adımları seçtiğiniz tüm faturalar için yaptıktan sonra DEVAM ET butonuna tıklayarak bir sonraki adıma ilerleyebilirsiniz.

Açılan pencereden faturalarınızın yazdırılmaya hazır çıktısını FATURALARI İNDİR butonuna tıklayıp bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Faturalarınız, yazıcınızın türüne göre .pdf veya .pnvf formatında tek bir dosya olarak inecektir. İndirdiğiniz dosyayı açıp yazdırabilirsiniz.

Faturaların yazdırılmasından sonraki işlem bu faturaları yazdırıldı olarak işaretleyip fatura numaralarıyla birlikte kaydetmektir. En son kestiğiniz ve yazdırıldı olarak işaretlediğiniz faturanın numarasına göre yazdırdığınız bu faturalar sırasıyla numaralandırılır. Hem numaraların otomatik olarak kaydedilmesi hem de yazdırdığınız faturaların yazdırıldı olarak işaretlenmesi için faturalarınızın üzerindeki numaralar ile sistemdeki numaraların eşleştiğini kontrol edip YAZDIRILDI OLARAK İŞARETLE butonuna tıklayarak süreci sonlandırabilirsiniz.