Yeni Satış Faturası Oluşturma

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Yeni satış faturası oluşturma, fatura görüntüleme sayfasında edinilecek bilgiler, kategori ve etiket kullanımı, farklı döviz kurlarında fatura oluşturma, düzenleme ve tahsilat tarihi belirleme, fatura no girme, hizmet/ürün kalemleri ekleme gibi işlemler.

Yeni bir satış faturası oluşturabilmek için satışlar sayfasına girdikten sonra sağ üst köşedeki yeni fatura oluştur butonuna tıklayarak açılan sayfadan yeni bir fatura oluşturabiliriz. Satışlar sayfasında kesilmiş olan fatura kalemlerini göremeseniz bile fatura açıklamalarından hangi fatura olduğunu anlayabilirsiniz. Bu sayfada kategori ve etiket yapılarını kullanarak faturalar içerisinde kategori içeriğine sahip olan faturaların görünmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kategori ve etiketler raporlamaların da derinleşmesine yardımcı olacak alt yapıya sahiptir. Satışlar sayfasında fatura listesinde faturaların ne zaman kesildiği, fatura numarası, kalan meblağ ve genel toplam gibi bilgileri görüntüleyebilirsiniz.

Sağ üst köşedeki fatura oluştur butonuna bastıktan sonra fatura açıklaması bölümüne ilgili firmanın ismini ve yapılacak olan işi yazabilirsiniz. Müşteri satırına ise fatura üzerinde bulunacak olan tüzel veya gerçek kişiye ait bilgileri yazabilirsiniz. Daha önceden fatura kesmiş olduğunuz veya müşteri ve tedarikçiler sayfası ile eklemiş olduğunuz müşteriniz var ise müşterinizi seçerek müşterinizin bilgilerinizi otomatik olarak yükleyebilirsiniz. İlk defa fatura kesiyorsanız müşteriye ait adres, vergi dairesi ve vergi numarası gibi ek bilgileri de müşteri ve tedarikçiler sayfasına gitmeden buradan ekleyebilirsiniz. Müşteri bilgilerini satırın altında bulunan müşteri bilgilerini ekle butonundan ekleyebilirsiniz. İlgili faturanın düzenlenme tarihini belirleyebilir ve fatura kesilirken tahsilat tarihini ekleyebilirsiniz. Kestiğiniz faturaya ait fatura no ve seri numarayı ekleyebilir ve döviz değiştir butonuyla yapmış olduğunuz satışa ait Türk Lirası, ABD Doları, Euro veya İngiliz Sterlini gibi döviz değişim işlemleri yapabilirsiniz.

Fatura kalemlerini hizmet ürün başlığı altındaki satırlara ekleyebilirsiniz. Ürün eklemeye başladığınızda harfleri girerken daha önceden faturası kesilmiş ürünler ya da hizmet ürünler sayfsı aracılığı ile eklenmiş hizmet ve ürünler görüntülenir. Eğer bir hizmet veya ürünü ilk defa ekliyorsanız sadece yazmanız yeterli olacaktır. Ürün açıklamasını girdikten sonra ürün miktarını, birim fiyatını ve KDV miktarını belirleyebilirsiniz. Eklenmiş olan hizmet/ürün için açıklama, indirim, Özel Tüketim Vergisi veya Özel İletişim vergisi ekleyebilirsiniz. Yeni satır ekle butonuna basarak daha fazla fatura kalemi ekleyebilirsiniz. Fazladan açmış olduğunuz fatura kalemlerini sağ tarafta bulunan çarpı butonuna tıklayarak silebilirsiniz. Alt kenarda bulunan ara toplam, toplam KDV ve genel toplam bölümleri otomatik olarak hesplanır. Fatura baskısı buradaki bilgilere göre alınacaktır. Ara toplam bölümüne stopaj, toplam KDV bölümüne tevkifat oranı ekleyebilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra üst tarafta bulunan fatura kategorisinden bir kategori belirleyebilirsiniz. Karşınıza çıkan eski kullanmış olduğunuz kategorileri seçebilir ya da yeni kategori ekleyebilirsiniz. Belirlediğiniz kategorinin satış raporlamalarını derinleştirdiğinin tekrar hatırlatalım. Etiketler ise gelir-gider raporunda karlılığınızı görmenizi sağlayacak olan özelliktir. Etiketler arasında arama yaparak eski etiketlerinizi kullanabilir veya yeni etiket ekleyebilirsiniz.

Yeni fatura oluşturma işlemlerini tamamladıktan sonra bu faturanın kayıt altına alınmasını sağlayabilir, sağındaki kaydet ve yeni ekle butonundan yeni bir fatura ekleme sayfasına geçebilirsiniz.