Yeni Satış Proforma Faturası Oluşturma

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Teklif maiyetinde fatura oluşturup bunu öncelikle müşterinizle teyitleşmek isterseni "Yeni proforma oluştur" seçeneğini kullanabilirsiniz. Böylelikle, yeni bir teklif oluşturup müşterinizle e-posta ile paylaşır, müşteri onay verdiği taktirde de bu proformayı tek tıkla faturaya çevirerek tahsilat beklemeye başlayabilirsiniz.

Paraşüt uygulaması içerisinde satış öncesinde kullanılan proforma faturaları oluşturabilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz proforma faturaları, proforma faturaları gelen onaylarla normal bir faturaya dönüştürebilirsiniz. Proforma fatura oluşturabilmek için satışlar sayfasındaki yeni fatura oluştur butonunun sağında bulunan yeni proforma oluştur butonuna tıklıyorum. Proforma faturalarda fatura seri ve numarası bulunmaz.

İlk olarak fatura açıklaması bölümüne ilgili müşteriniz ve proforma fatura içerisindeki hizmet ve ürünleri kapsayan bir başlık atabilirisiniz. Altında bulunan müşteri butonundan eski müşterilerinizi seçebilir ya da yeni müşterinizin adres, telefon ve vergi dairesi numarası gibi bilgilerini girebilirsiniz. Yeni bir müşteri ekleme işlemini müşteri ve tedarikçiler sayfasından yapmak mümkün.

Müşteri bilgileri tamamlandıktan sonra proformanın düzenlenme tarihini belirleyebilir, öngörülen tahsilat tarihini ekleyebilirsiniz. Proforma fatura içerisinde bulunan hizmet ve ürünlere ait döviz cinsini değiştirebilirsiniz (Türk Lirası, ABD Doları, Euro veya İngiliz Sterlini). Ürün eklemeye başladığınızda harfleri girerken daha önceden eklemiş olduğunuz hizmet ve ürünler görüntülenir. Bu ürünlerden birini seçtiğinizde bilgiler otomatik olarak eklenir. Eğer bir hizmet veya ürünü ilk defa ekliyorsanız sadece yazmanız yeterli olacaktır. . Eklenmiş olan hizmet/ürün için açıklama, indirim, Özel Tüketim Vergisi veya Özel İletişim vergisi ekleyebilirsiniz. Yeni satır ekle butonuna basarak daha fazla fatura kalemi ekleyebilirsiniz. Fazladan açmış olduğunuz fatura kalemlerini sağ tarafta bulunan çarpı butonuna tıklayarak silebilirsiniz. Daha önce hizmet ve ürünler sayfası aracılığyla veya bir fatura oluştururken yazdığınız ürün eklenmemişse kutucuğun sağında yeni yazısı çıkacaktır. Burada eklemiş olduğunuz birim fiyatı ve KDV oranı bilgileri hizmet ve ürünler listesine eklenir. İlgili miktar, birim fiyatı ve KDV oranı ekledikten sonra alt kısımda yer alan ara toplam bölümüne stopaj, toplam KDV bölümüne tevkifat oranı ekleyebilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra üst tarafta bulunan fatura kategorisinden bir kategori belirleyebilirsiniz. Karşınıza çıkan eski kullanmış olduğunuz kategorileri seçebilir ya da yeni kategori ekleyebilirsiniz. Belirlediğiniz kategorinin satış raporlamalarını derinleştirdiğinin tekrar hatırlatalım. Etiketler ise gelir-gider raporunda karlılığınızı görmenizi sağlayacak olan özelliktir. Etiketler arasında arama yaparak eski etiketlerinizi kullanabilir veya yeni etiket ekleyebilirsiniz.

Yeni proforma fatura oluşturma işlemlerini tamamladıktan sonra bu faturanın kayıt altına alınmasını sağlayabilir, sağındaki kaydet ve yeni ekle butonundan yeni bir proforma fatura ekleme sayfasına geçebilirsiniz.