Fiş/Fatura İptal, Arşiv ve Silme İşlemleri

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Oluşturmuş olduğum bir alış faturası için iptal, arşivleme ve silme işlemlerini nasıl ve nereden yapabilirim?

Paraşüt uygulaması içerisinde oluşturmuş olduğunuz alış faturalarını iptal edebilir, silevilir veya arşivleyebilirsiniz. Giderler sayfasında düzenleme yapmak istediğiniz faturayı seçerek fatura sayfasını açınız. Fatura sayfasında sağ üst köşede bulunan diğer başlığı altından iptal, silme ve arşivleme işlemini yapabilirsiniz.

İptal etme işlemi için diğer başlığı altından iptal et butonuna tıklayınız. Ancak bu, gerçek fatura üzerine iptal yazmış olduğunuz faturalar için yapılacak bir işlemdir. Haliyle o fatura artık iptal edildiği için o faturanın numarasını Paraşüt içinde tekrar kullanamazsınız. İptal ettiğiniz faturanın tutarı tedarikçinin bakiyesinden düşecektir.

Faturayı arşivlemek isterseniz, diğer menüsü altındaki faturayı arşivle butonuyla faturayı arşive kaldırabilirsiniz. Faturaların arşivlenebilmesi için bu faturaya ait bakiyenin sıfır olması gerekiyor.

Faturayı silmek isterseniz, diğer menüsü altındaki faturayı sil butonuyla bu faturayı silebilirsiniz. Fatura iptal işlemi ile fatura iptal işlemi birbirinden farklıdır. Fatura iptal işlemi genellikle yazım yanlışı veya işlem hatasından dolayı faturanın iptal edilmesidir. Ancak silme işlemi baskısı alınmamış dijital bir verinin silinmesi anlamına gelmektedir. İptal işleminde olduğu gibi silme işleminde de faturanın tutarı tedarikçinin bakiyesinden düşer. Silme işleminde yer alan faturanın seri numarası başka bir faturada kullanılabilir.

Arşivlediğiniz ya da sildiğiniz faturaları görüntülemek isterseniz giderler sayfası içerisinde sol alt köşede bulunan tüm kayıtlar menüsüne tıklayabilirsiniz.