Yeni Detaylı Fiş/Fatura Oluşturma

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Yeni detaylı fiş/fatura oluşturma, kategori ve etiket kullanımı, farklı döviz kurlarında fatura oluşturma, düzenleme ve tahsilat tarihi belirleme, fatura no girme, hizmet/ürün kalemleri ekleme gibi işlemler...

Paraşüt uygulaması içerisinde giderlerinizi girerken yeni bir detaylı fiş/fatura oluşturabilmek için sağ üst köşede bulunan yeni "Detaylı Fiş / Fatura" butonuna tıklayınız. Açılan sayfada bir fatura açıklaması ekleyerek işleme başlayabilirsiniz. Fatura açıklaması giderler listesinde görüntülenecek ilk detaydır. Tedarikçi bölümüne ilgili firmanın ismini yazarak kayıtlı olan tedarikçiler içinden firmayı seçebilir ya da müşteri ve tedarikçiler böllümünden yeni bir tedarikçi oluşturabilirsiniz. Fiş/faturanın düzenlenme tarihini ve ödeme tarihini belirledikten sonra size kesilmiş olan fiş/faturanın numarasını fatura no kısmından ekleyebilir, fiş/fatura içerisinde kullanılmış olan dövizi belirleyebilirsiniz. (TL, ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini)

Alış faturasında bulunan hizmet ve ürünleri hizmet/ürün bölümüne yazabilirsiniz. Eğer kayıtlı bir hizmet veya ürün varsa onun birim fiyatını ve KDV’sini değiştirebilirsiniz. Eğer yeni bir ürün ekliyorsanız, ismin yanında yeni ibaresi çıkacaktır. Yeni eklediğiniz ürünün miktarını, birim fiyatını ve KDV’sini belirleyebilirsiniz. Yeni satır ekle butonundan yeni hizmet ve ürün ekleyebilirsiniz. Ayrıca hizmet ve ürün satırlarına açıklama, indirim, ÖTK, ÖİV ekleyebilirsiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra toplam bölümünde ara toplama stopaj oranını, KDV toplamına uygulanacak tevkifat oranını belirleyebilirsiniz.

Yeni gider fiş/faturası oluşturma işlemini tamamlamak için son adım etiket ve kategori eklemedir. Eklediğiniz kategoriler Giderler raporunu derinleştirmeye yardımcı olacaktır. Etiketleri kullanarak etiket bazındaki karlılığınızı görebilirsiniz. Kategori ekleyebilmek için kategori kısmına tıkladığınızda önceden eklediğiniz kategoriler görünür. Bunlardan birini seçebilir ya da yeni bir kategori oluşturabilirsiniz. Etiket için de aynı işlem geçerlidir. Önceden eklediğiniz etiketlerden birini seçebilir veya yeni bir etiket ekleyebilirsiniz.

Sağ üst köşede bulunan kaydet butonuna tıklayarak ilgili faturayı kaydedebilir, sağ tarafındaki butondan kaydet ve yeni ekle başlığına tıklayıp mevcup sayfayı kaydedebilir ve yeni bir detaylı fiş/fatura oluşturma sayfası açabilirsiniz. Bilgileri kaydetmeden çıkmak için sağ üst köşedeki vazgeç butonuna tıklayabilirsiniz.