Emre Güneş

Kurucu, Ağustos Teknoloji

Ağustos Teknoloji'nin kurucusu Emre Güneş ile Paraşüt'e ve e-fatura'ya geçiş hikayelerini konuştuk. Paraşüt'ten önce nasıl ön muhasebe tutuyorlardı? Paraşüt'e geçmeye nasıl karar verdiler? e-fatura'ya geçiş süreçleri nasıl oldu?

Ağustos İnovatif Aydınlatma Teknolojileri neden Paraşüt’le çalışmaya başladı? Paraşüt’ü kullanmadan önceki sıkıntılarınız nelerdi?

Ağustos Teknoloji olarak SaaS sistemlere çok alışığız. SAP, CRM gibi tüm fonkisyonları SaaS sistemler ile uzun yıllardır yürütüyoruz. Paraşüt öncesi finansal operasyonlar için Freshbooks diye bir SaaS sistem kullanıyorduk. Genel olarak memnun olsak da Türkiye özelinde bazı konularda eksiklikler yaşıyorduk. Özellikle cari takibi, çek konusu, nakit akışı kontrolü gibi bize özel konularda eksik kalıyordu. Ayrıca e-fatura entegrasyonu da mümkün değildi. Bu anlamda yerel bir çözüm ile ilerlemek getirdiği avantajlar ile beraber çok daha anlamlı oldu.

Paraşüt’le nasıl tanıştınız? Paraşüt’ü kullanmaya nasıl karar verdiniz?

SaaS sistemlere kişisel ilgimden dolayı tanıştık diyebilirim. Paraşüt’ü kuruluşundan beri takip ediyorum. Hatta ilk kullanıcılarından olabilirdik ancak Freshbooks’tan geçiş sırasındaki olası bilgi kayıpları korkutuyordu. Bir süre Paraşüt’ün gelişimini takip ettik. E-fatura entegrasyonu avantajı ile beraber geçişe karar verdik. Bilgilerimizin de 2014 sonrasını kurtararak sistemi kullanmaya başladık.

Paraşüt performansınızı nasıl etkiledi? Paraşüt’ün sağladığı avantajlar nelerdir?

Şu anda Paraşüt ile beraber nakit akışımız tamamen kontrol altında. Bizim gibi ithalatçı bir firma için de bu anlamda kontrol çok büyük önem kazandı. E-fatura entegrasyonu başlı başına büyük bir avantaj. Yakında banka enegrasyonları ile beraber bir çok manuel operasyondan kurtulmuş olacağız. Bu sayede insan kaynaklı hataları da ayıklıyoruz.

e-Fatura geçmeye karar vermenizi sağlayan ne oldu?

E-fatura süreci de başından beri takibimizde olan bir konu. Basılı bir fatura gönderilmemesi konusu başlı başına bir optimizasyon demek. Lojistik masrafları ve kaybolma gibi hatalar ortadan kalkıyor. e-fatura entegrasyonu ile artık hem harcamalarımızda hem kestiğimiz faturalarda hız kazandık hem de maliyet avantajımız oluştu.

e-Fatura size ne kadar maliyet ve zaman avantajı sağladı?

Çok fazla fatura kesmediğimiz için toplam maliyet ve zaman kazancımızı şimdilik bilemiyorum. Ancak özellikle Türkiye’de tüm firmaların geçişi hızlandığında çok önemli avantajlarımız olacak. Örneğin muhasebe firmamıza kullanıcı açarak onları da sistemimize dahil ettik. Böylece manuel gönderim de ortadan kalktı.

Neden Paraşüt’ün e-Fatura çözümünü tercih ettiniz? Paraşüt’te e-Faturaya geçiş süreciniz nasıldı?

E-fatura avantajlı bir sistem olmak ile beraber belli bir teknik altyapı istiyor. Bunu herhangi bir sisteme adapte etmenin de bir maliyeti var. Paraşüt ile beraber hiç bir ekstra masraf olmadan bu geçişi tamamlayabildik.

Paraşüt’te e-Fatura kullanımınız günlük faturalaşma düzenini nasıl etkiledi?

Fatura kesme hacmimiz çok yüksek olmadığı için doğrudan bir şey söyleyemem. Fakat hem harcamada hem de bizim kestiğimiz faturalarda her gün daha fazla müşteri/tedarikçimizin e-fatura kullandığını duymak mutlu ediyor.

Siz de Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyin

Devam ettiğinizde Paraşüt Kullanım Koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.

Kredi kartı gerektirmez, sadece memnun kalırsanız aboneliğinizi başlatın.