Yasir Ayverdi

İşletme Sahibi, Ali Baba Peynircilik

Paraşüt’ün online oluşu benim için olmazsa olmazlar arasında. Toptan satış siparişleri e-posta ile günün herhangi bir zamanı ben ofis dışındayken gelebiliyor. Toptan satış yapacağım müşteri ile anlaştığım anda fatura oluşturabiliyorum.

Yasir Bey, işinizden kısaca bahseder misiniz?

İstanbul Ümraniye’de Ali Baba Peynircilik olarak 35 senedir sektördeyiz, aile mesleğimizi sürdürüyoruz. İmalat ve bayilik geçmişiz de bulunuyor. Şu anda perakende olarak lokal müşterilere kahvaltılık, aktariye ve doğal ürünlerin satışını yapıyoruz. Bakkal ve marketlere ise toptan satışlarımız var.

Kaç kişilik bir ekipten bahsediyoruz?

Ekibimiz 6 kişiden oluşuyor; perakende tarafında tezgahta bir ustamız, bir satış temsilcimiz ve muhasebeden sorumlu personelimiz. Toptan tarafta da satıştan sorumlu iki kişi var.

Peki bir gününüz nasıl geçiyor?

Gün içinde sık sık firma dışında bulunuyorum. Ürünlerimizde hem tat hem seri açısından sürekliliği sağlamak için İstanbul’da haftalık tedarikçi ziyaretleri yapıyorum. Müşterinin ağız tadına uygun, kaliteli ürünleri uygun fiyata bulmak için koşturuyoruz. Bizim işimizin en kritik tarafı budur.

O halde Paraşüt’ün online oluşu sizin için oldukça önemli olsa gerek?

Aynen öyle! Paraşüt’ün online oluşu benim için olmazsa olmazlar arasında. Toptan satış siparişleri e-posta ile günün herhangi bir zamanı ben ofis dışındayken gelebiliyor. Toptan satış yapacağım müşteri ile anlaştığım anda fatura oluşturabiliyorum. Bizim sektörde kar marjları düşük. Kuruşların bile çok büyük önemi var. Tedarikçilerden alış fiyatlarına ben hakim olduğum için satış sırasında da fiyatı vererek fatura kaydını ben oluşturuyorum. Yazdırılması için çalışanlarımla paylaşıyorum. Gün içinde en çok vakit alan işlerden biri fatura kesmek. Paraşüt’ün online oluşu sayesinde zamanımı verimli kullanabiliyorum. Eskiden işlerimi halledebilmek için firmada bulunmam gerekirken artık firma dışından da son derece verimli çalışabiliyorum.

Peki, Paraşüt günlük işleriniz arasında başka hangi ihtiyaçlarınızı karşılıyor?

Her sabah güne bir önceki güne ait giderlerimizi Paraşüt’e işleyerek başlıyorum, cari hesap takibi için bu işlemleri hiç aksatmıyorum. Gidecek malların faturalarını kesiyoruz. Güncel durum sayfasında yapılacak tahsilat ve ödemeler listesini görmek büyük avantaj. Firmayı bekleyen ödemeleri tek bakışta görebiliyorum.

İşinizi yönetirken, sıklıkla karşılaştığınız zorluklar neler?

İşimizin doğası gereği çekler ile sorun yaşadığımız oluyor. Vade takibi yapabilmek bizim için çok önemli. Paraşüt sayesinde bu takibi kolaylıkla yapabiliyorum. Toplam çek tutarını görebilmek de bir o kadar önemli. Haftaya ödemeler ile başlıyoruz. Bizim için her pazartesi tedarikçilere ödeme günü. Tedarikçi ödemeleri, banka giderleri ve krediler için Paraşüt’ten gelen hatırlatma e-postaları sayesinde işlerimi aksatmıyorum.

Siz de Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyin

Devam ettiğinizde Paraşüt Kullanım Koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.

Kredi kartı gerektirmez, sadece memnun kalırsanız aboneliğinizi başlatın.