Ercüment Mıhçıoğlu

Firma Sahibi, MHC Demir Çelik

Toptan inşaat demiri satışı yapan kullanıcılarımızdan MHC Demir & Çelik firmasının yetkilisi Ercüment Mıhçıoğlu ile sektör hakkında sohbet ettik.

Mutlu patronlar - mhc demir çelik

Bize kısaca işinizden bahseder misiniz Ercüment Bey?

Dededen beri bu mesleği yapıyoruz, üçüncü kuşağız. MHC olarak da uzun yıllardır Gaziantep’te faaliyet gösteriyoruz. 3 kişilik bir ekibiz. Sadece inşaat demiri ve çelik hasır satıyoruz. Satışlarımızın %80’ini 12 metrelik nervürlü inşaat demiri oluşturuyor. Bu ürünleri İskenderun bölgesindeki fabrikalardan bağlantı ya da günlük sevkiyat yapacak şekilde tedarik ediyoruz, üretim yapmıyoruz. Fabrikaların deposunu kullanıyoruz, dolayısıyla depo veya stok tutma ihtiyacımız da kalmıyor. Ürünlerimizi Gaziantep ve yakın çevresindeki illerde müşterilere tır bazlı satıyoruz. Aldığımız siparişler genellikle yüklü oluyor, proje bazlı, inşaat bazlı oluyor.

Siparişler size nasıl ulaşıyor? Müşteriler ile nasıl iletişim kuruyorsunuz?

Bizim işimiz borsa gibidir, her gün saat 14.00 civarı fiyatlar çıkmış olur. Müşteriler bizi arayıp günlük fiyatları sorarlar. Memleketimizde tanınıyoruz, çevre çok önemli. Reklamlarla pek işimiz olmuyor, daha önceden çalıştığımız firmaların bizden memnun kalması, iyi bahsetmesi, bizim için en büyük reklam. Bu bağlamda müşteriler bizi buluyor, diyebiliriz. Müşterilerimizle fiyat ve ödeme ile ilgili anlaştıktan sonra siparişi alıyoruz. Bizim sektörde genellikle sabit müşteri yoktur; en düşük fiyat neredeyse, müşteri oraya gider. Demir böyle bir emtia. Fiyat en önemli konudur. Tonda 5 TL fark müşteriyi kaçırabilir, ayrıca karlar çok düşüktür. Kuyumculuk gibi düşünebilirsiniz.

Ödemeleri nasıl alıyorsunuz, sevkiyattan sonra mı?

Evet ödemelerimizi genellikle sevkiyattan sonra alırız, günlük ya da haftalık hesaplaşırız. Çoğu zaman müşteriler ile bağlantı yapıyoruz, yani o günkü fiyattan anlaşıp, müşteri kaç ton için ödeme yaparsa fiyat düşüş ya da artışından etkilenmeden bizde malı kalıyor, talep ettiği zaman da yüklemesini yapıp sevkediyoruz. Her ay ortalama 1000 tonluk satış yapıyoruz, yani 30- 35 tır civarı. Sektörde karlar düşük, meblağlar büyük olduğu için risk de haliyle çok büyük oluyor, güvene dayalı alışverişlerde kimi zaman çek aldığımız da oluyor. Çeklerin, ödemelerin ve müşterilerin vade takibini Paraşüt ile kolaylıkla yapabiliyoruz. Hem vade takibi hem tahsilatlar için Paraşütün e-posta ile günlük hatırlatma sistemini ve kolay arayüzünü çok beğeniyoruz.

Faturalarınızı siparişi aldığınız an mı Paraşüt’e kaydediyorsunuz?

Faturaları siparişi aldığımızda oluşturmuyoruz. Öncelikle ürünlerin kantara girmesi ve net tonajı almamız gerekiyor. Tonaj netleştikten sonra faturalarımızı Paraşüt’te kesiyoruz. Daha sonra faturaları müşteriye ulaştırıyoruz.

Paraşüt ile nasıl tanıştınız?

Paraşüt’ü internet üzerinden buldum. Şunu açıkca söylemeliyim ki Paraşüt Ekibi çok ilgili ve müşteri odaklı bir altyapısı var. Daha önce 4-5 bin TL gibi yüksek meblağlar ödeyip kullandığımız ancak hiç memnun kalmadığımız programlar oldu. Güncellemelerde sıkıntılar yaşadım, sistem çöktü, gereksiz detaylar vardı veya kullanmak fazlasıyla zordu. Paraşüt’ü deneme süresi boyunca kullandık. Basit olduğunu görünce abone olmaya karar verdik. Gerçekten kullanıcı dostu bir uygulama. Online oluşu ve basit arayüzü bizim için büyük avantaj. Örneğin geçen hafta şehir dışındaydım, otelde oturduğum yerden işlemlerimi yapabildim. Aradığımızı Paraşüt’te bulduk diyebilirim, iş çevreme de her fırsatta öneriyorum.

Siz de Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyin

Devam ettiğinizde Paraşüt Kullanım Koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.

Kredi kartı gerektirmez, sadece memnun kalırsanız aboneliğinizi başlatın.