Barış Okur

Kurucu Ortak, Viveka

Viveka’nın Kurucu Ortaklarından Barış Okur, Paraşüt’le nakit akışını nasıl düzenlediklerini anlattı.

Mutlu patron Viveka

Bize Viveka’dan bahseder misiniz?

Viveka, 2009 yılından beri Ankara’da faaliyetlerini sürdüren bir kuluçka merkezi. Viveka olarak fikir aşamasındaki veya erken aşamadaki web ve mobil iş fikri sahibi girişimcilere iş fikirlerini,hayata geçirmeleri ve şirketleşerek büyümeleri için destek oluyoruz. Aynı zamanda VivekaLab adı altında bir dijital ajans bünyesinde marka ve kurumlara mobil ve web tabanlı çözümler sunuyoruz.

Viveka hangi ihtiyaçtan yola çıkarak Paraşüt’ün çözümlerine başvurdu?

Viveka’nın eğitim, danışmanlık ve dijital alanlarda sunduğu hizmetlerin takibi için bir ön muhasebe programı arayışındaydık, nakit akışımızı kontrol edebilmek ise en büyük derdimizdi. Yabancı uygulamalar Türkiye mevzuatına uygun değildi, o dönem herhangi bir yerli çözüme de rastlamadık. Bu nedenle de Excel üzerinde nakit akışımızı takip etmeye başladık. Ancak Excel özellikle online bir uygulamanın avantajlarından yoksun olduğu için yetersiz kalıyordu. Bu sırada Paraşüt ile tanıştık.

Viveka bu işbirliği sonrası hangi değerleri kazandı? Sistemin size sağladığı avantajlardan bahseder misiniz? Performansınızı nasıl etkiledi?

Sistemde tahsilat hatırlatma, müşterin güncel bakiyelerini görmek ve proformadan faturaya dönüş yapabilmek en önemli noktalar olarak karşımıza çıktı. Özellikle tahsilat konusunda müşterilerimizin takvimlerine ne kadar uyduğunu takip etmek, nakit akışını planlamamıza yardımcı oluyor. Müşterilerimizin ortalama ödeme sürelerini ve kalan bakiyelerini değerlendirip, önümüzdeki dönem ödemelerinin planlamasını yapabiliyoruz. Yeni anlaşmaları da bu nakit akışına göre zaman çizelgesine oturtup, müşterilerimize sunuyoruz. Böylece daha sağlıklı bir nakit akışına kavuştuk. Şirket içinde yapacağımız ödemeler de bu şekilde aksamıyor ve daha mutlu bir iç süreç yönetimi yapabiliyoruz.

Paraşüt’ü tercih etmenizin nedenleri neler?

İlk olarak Türkiye’nin ön muhasebe ve finans kurallarına uygun olması, yerli bir girişim olması. Ama en önemlisi kullanılabilirliği yüksek ve herhangi bir teknik bilgi bilmeden herkesin kolayca alışabileceği bir arayüze sahip olması temel tercih sebebimiz oldu. Bununla birlikte muhasebecilerin yabancı dil sorunu yaşamamaları için de Türkçe bir çözümün olması ve muhasebecimizin sistemden takip yapabilmesi de belirleyiciydi.

Eklemek istedikleriniz?

Paraşüt kesinlikle özellikle startup ve erken aşamadaki girişimcilerin şirketleşmeseler de kullanmaları gereken bir araç. Şirket kurmadan bile tahmini nakit akışı planlamasını Paraşüt üzerinden yapabilirler. Bununla birlikte Türkiye’deki dijital girişimler, şirketler ve KOBİ statüsündeki firmaların da ön muhasebe, nakit akışı planlaması, tahsilat takibi ve müşteri yönetimi yapabilmesi için kesinlikle kullanmaları gereken bir uygulama.

Siz de Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyin

Devam ettiğinizde Paraşüt Kullanım Koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.

Kredi kartı gerektirmez, sadece memnun kalırsanız aboneliğinizi başlatın.