Paraşüt ile Neler Yapabilirsiniz?

Büşra Çildaş
Büşra Çildaş
79 dk

Paraşüt ekibi olarak, kurulduğumuz ilk günden itibaren siz kullanıcılarımızın ön muhasebe yönetimini kolaylaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Geçmişten bugüne ise size yardımcı olacak yüzlerce içerik ürettik. Bu eski içeriklerimizden bazılarını daha rahat okuyabilmeniz için kapsamlı bir kılavuz haline getirdik. Aşağıdaki listeden ilginizi çeken herhangi bir maddeye tıklayarak ilgili içeriği okuyabilirsiniz. Keyifle okumanız dileğiyle...


Paraşüt’te e-posta ayarları nasıl yapılır?

Çılgın e-posta trafiğinin içinde sizin de deliye döndüğünüzden eminiz. Bu nedenle Paraşüt e-postalarını sizin uygulamadan maksimumda fayda sağlamanız ve zaman kazanmanız için hazırlıyoruz.

Paraşüt e-postalarını kaçırırsanız nelerden haberiniz olmaz?

1. Önemli Uyarılar

• Tahsilat ve Ödemelerinizin Vadesi Geldiğinde

Paraşüt’ün kullanıcılarına sunduğu en önemli avantajlardan biri haftalık ve günlük tahsilat ve ödeme hatırlatmalarıdır. Bu e-postalar sayesinde “Kimden ne zaman ne alacaktım, kime ne gönderecektim?” diye, kaygı duymanıza gerek kalmaz.

• Tekrarlayan Faturalarınız Otomatik Oluşturulduğunda

Düzenli kestiğiniz faturalarınızı kaçırmamak için Paraşüt’te tekrarlayan fatura emri verdiyseniz, günü gelen fatura oluşturulduğunda size e-posta ile bilgi veriyoruz. Böylece, faturalarınızı kesmek için gecikme ihtimaliniz kalmıyor.

• Faturanıza Özel Bir Yorum Yapıldığında

Faturalarınızı paylaştığınızda,müşterileriniz o faturaya özel bir not yazabilir. Bu durumda, Paraşüt’e giriş yapmamış bile olsanız, gönderdiğimiz e-posta ile bu notları kaçırmanızı engelliyoruz.

• Kredi Kartı ile Online Tahsilatınız Gerçekleştiğinde

Paraşüt’te kredi kartı ile online tahsilat özelliğini aktive ederek ödeme aldığınızda da anında e-posta ile sizi bilgilendiriyoruz.

• Elektronik Fatura Bilgilendirmeleri

Elektronik Fatura aldığınızda sizi bilgilendiriyoruz. Gönderdiğiniz elektronik fatura kabul ya da ret edildiğinde yine e-posta ile size bildirimde bulunuyoruz.

2. Yeni Geliştirdiğimiz Özellikler

Paraşüt sürekli geliştirilen bir uygulama, size gönderdiğimiz e-postalar sayesinde geliştirdiğimiz özelliklerden anında haberdar olmanızı ve bu özelliklerden nasıl yararlanabileceğinizi en iyi biçimde öğrenmenizi sağlıyoruz.

3. Ücretsiz Deneme Sürenizde Bilgilendirmeler

• Ücretsiz deneme süreniz boyunca, Paraşüt’le ihtiyaçlarınızı nasıl giderebileceğinizi ve Paraşüt’ü nasıl kullanabileceğinizi anlatan bilgilendirme e-postaları gönderiyoruz.

4. Aboneliğinizle İlgili Bilgilendirmeler

• Paraşüt’te ücretsiz deneme süresi içinde paketinizi seçebilirsiniz. Deneme sürenizin kalanını seçtiğiniz paket süresine ekliyor ve aboneliğinizi başlatıyoruz. Paketiniz ile ilgili bilgileri ve bir sonraki ödeme tarihini size e-posta ile gönderiyoruz.

• Kredi kartı ile abone olduysanız, siz iptal etmediğiniz sürece otomatik yeniliyoruz. Aboneliğinizin her yenilenişinde e-posta ile bilgi veriyoruz. Günü gelen ödemeniz bir haftalık hoşgörü süresi boyunca çekilemediği zaman, size e-posta gönderiyoruz.

5. İşinizi Büyütecek Bilgiler

Blogumuzda bir önceki ay neler üstüne yazdık, işinizi geliştirmeniz için uzman bilgileri, düzenlediğimiz ücretsiz demolarla ilgili bilgiler, Paraşüt’ten en iyi yararlanma yolları ve önemli duyurularımız da ayda bir kere gönderdiğimiz “Paraşüt’te bu ay” başlığıyla posta kutunuzda.

Zamanın en büyük değer olduğunu biliyoruz, sizlerin işiniz kolaylaştırıp, zaman kazanmanız için e-postalarımızla da yanınızdayız. “Profil” sayfanızdan e-posta ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz.

Verilerinizi Paraşüt’e Aktarmak

Paraşüt’ü hızlı bir şekilde kullanmaya başlamanız için önce geçmiş, güncel fatura ve carilerinizi aktarmanızı öneririz. İçeri aktar özelliğimizi kullanarak bütün verilerinizi kolayca Paraşüt’e aktarabilir, birkaç dakika içerisinde Paraşüt’ü kendi verileriniz ile kullanmaya başlayabilirsiniz.

• İlk olarak carilerinizin bilgilerini içeri aktarın

Faturalarınızı aktarmadan önce carilerinizin, yani müşteri ve tedarikçilerinizin, bilgilerini toplu olarak Paraşüt’e girişini yapmalısınız. Müşteri ve Tedarikçi sayfasının aşağısındaki içeri aktarma bölümünden “içeri aktarma şablonunu” indirip, carilerinizin bilgilerinin girişini yapabilirsiniz. Excel’i doldurduktan sonra yine aynı sayfadan içeri aktarma şablonunu Paraşüt’e yükleyip bilgilerin girişini sağlayabilirsiniz.

• Daha sonra satış faturalarınızı aktarın

Carilerinizin bilgilerini girdikten sonra bütün satış faturalarınızı sisteme toplu şekilde ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde Satışlar bölümünden satış faturaları içeri aktarma şablonunu bilgisayarınıza indirip, fatura bilgilerinin girişini yapabilirsiniz. Excel’i kullanarak faturanın kalemlerini, ürün fiyat ve vergi bilgilerini aynı zamanda faturanın kategori bilgisini ekleyebilirsiniz.

Bütün satış faturalarınızı Excel’e ekledikten sonra Paraşüt’e doldurduğunu satış faturaları şablonunu yükleyebilirsiniz. Yüklenen şablondaki bilgileri sistemimiz kontrol eder ve sizin onayınıza sunar. Bilgiler onaylandıktan sonra bütün satış faturalarınız sisteme girilmiş olur.

• Son olarak giderlerinizi aktarın

Cari ve satış faturalarını aktardıktan sonra bütün giderlerinizi de toplu şekilde Paraşüt’e aktarabilirsiniz. Alış faturalarınızı ve harcamalarınızı ayrı içeri aktarım şablonlarını kullanarak girişlerini yapabilirsiniz. Diğer aktarımlarda olduğu gibi bütün girişleri yaptıktan sonra şablonları dolu şekilde Paraşüt’e yükleyip içeri aktarımı tamamlayabilirsiniz.

Bu adımları takip ettiğiniz takdirde Paraşüt mevcut bilgilerinize sahip olacaktır. Siz de Paraşüt’ü kullanarak şirketinizin gelir gider takibini yapmaya başlayabilirsiniz.

Kullanıcı Yönetimi ve Kullanıcı Davet Etmek

Paraşüt’le ön muhasebenizi kolaylıkla yönetirken çalışanlarınızı Paraşüt’e davet edebilir, şirketinizin finans yönetimini yaparken çalışanlarınızı bu sürece dahil edebilirsiniz.

Veri Girişlerini Yaparken Destek Alın

Ekip arkadaşlarınızı Paraşüt’e davet edin, veri girişini sadece siz yapmayın. Kullanıcı olarak eklediğiniz kişiler herhangi bir bilgisayar, telefon veya tabletten ister ofiste ister evde Paraşüt'e giriş yaparak veri takibi yapabilirler.

Farklı Yetkilendirmelerle Hesapları Yönetin

Oluşturduğunuz kullanıcılara farklı yetkiler tanımlayarak bu kullanıcıların Paraşüt’te neler yapabileceklerini belirleyebilirsiniz.

Dilerseniz Paraşüt’ün farklı bölümleri için “Tüm İşlemleri Gerçekleştirebilir” yetkisi vererek o modüle tam giriş hakkı sağlayabilirsiniz, dilerseniz de “Sadece Görebilir”i seçerek kullanıcının o modülü görmesini sağlayabilir, ama yeni kayıt oluşturmasını, tahsilat/ödeme eklemesini engelleyebilirsiniz. İsterseniz de “Yetki Yok” diyerek tamamen erişimini kaldırabilirsiniz. 

Sizin için aşağıda bazı erişim önerileri derledik:

Çalışanlarınız Ceplerinden Yaptıkları Harcamaları Kendileri Girsinler

Dilerseniz, çalışanlarınız kendi ceplerinden yaptıkları giderleri Paraşüt’e kendileri girebilirler. Bunun için çalışanınızı “Çalışanlar” bölümünden eklemeniz ve sonrasında çalışanınız için yeni bir kullanıcı yaratıp çalışan kaydı ile kullanıcı kaydını eşleştirmeniz gerekmektedir.

Çalışan için bu eşleştirmeyi yapar ve “Giderler” bölümü için kullanıcıya “Sadece Kendi Kayıtları” yetkisi verirseniz, bu çalışan yalnızca kendi girdiği fiş/fatura kayıtlarını görebilir ve düzenleyebilir.

Çalışanınız bu gider kayıtlarında ödeme durumu olarak “Çalışan cebinden ödedi” seçeneğini işaretlerse kendi cebinden ödediği ve Paraşüt’e giriş yaptığı harcamalar otomatik olarak o çalışanın bakiyesinde kendisine geri ödenmesi gereken meblağ olarak görünecektir.

Benzer şekilde bu çalışan, şirketin kasa veya bankasından ödenmiş veya ödenecek giderleri de girebilir. Bunun için hızlı veya detaylı fiş/fatura yaratma ekranında ödeme durumunu “Ödendi” veya “Ödenecek” şeklinde belirtmesi yeterlidir.

Siz de böylelikle çalışanlarınızın yaptığı harcamaları kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Yeni kullanıcı yönetimi güncellememiz ya da diğer konularda soru ve önerileriniz varsa bize hafta içi 09.00 - 18.00 arasında 0212 963 00 20 numaralı telefonlardan ulaşabilir, Paraşüt Destek sayfalarından destek alabilir ya da sorularınızı bu yazıya yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Paraşüt ile ilk faturanızı kesmek

Adettendir, ilk kazanılan banknot çerçevelenip, asılır, şirketin duvarlarında gururla sergilenir, çünkü ilk satış özeldir. Paraşüt’te ilk satış faturasını yaratmak da :)

İlk satış faturasını yaratırken görürsünüz, Paraşüt fatura oluşturma ekranında fatura ile ilgili girmeniz gereken her şeyi bulabilirsiniz. Müşteri bilgileri, fatura bilgileri, ürün bilgileri, vergiler vb.

Ancak Paraşüt’te bulunan ekstra özellikler sayesinde çok daha hızlı, detaylı ve hatasız bir fatura kesme ve fatura takip işleyişi yaratmanız mümkün.

Ne farklar sunar?

1. Açıklama Alanı:

Faturanızı özetlemeniz, listeleme sayfasında diğerlerinden ayırt edebilmeniz için açıklama alanını kullanabilirsiniz. Açıklama alanını siz faturaları nasıl görüntülemek istiyorsanız o şekilde kullanabilirsiniz.

Örneğin birden fazla fatura kaleminin olduğu bir faturada faturanızın açıklama alanına bu kalemlerin genel olarak toplandığı bir başlık verebilirsiniz. Daha netleştirmek için şöyle diyelim: web sitesi yaptığınız bir firmanın faturasında: tasarım hizmeti, içerik hizmeti, fotoğraf çekimi gibi kalemler olabilir. Tüm bunlar için Fatura Açıklama Alanına: “Web Sitesi Hizmeti” başlığını verebilirsiniz. Böylece faturalanızı listelediğinizde: “Web Sitesi Hizmeti”, “Kurumsal Çalışması”, “ X Kampanya Çalışması” gibi başlıklar görebilirsiniz.

2. Kategori ve Etiketler:

Matbu faturada göremeyeceğiniz bir diğer bölüm de kategori ve etiket bölümü. Kategorileri faturalarınızı gelir gruplarına göre ayırmak için kullanabilirsiniz. Etkileri de detaylı karlılık grupları oluşturmak isterseniz doldurabilirsiniz.

Nasıl çalışır?

Eğer ilk satış faturanızı yaratırken daha önce Paraşüt’e hiç bilgi girişi yapmadıysanız, yeni müşteri ve ürün yaratmanız gerekir. Ama merak etmeyin, bunları fatura sayfasından yapabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece ürün ve müşteri ismini yazmak. Müşteri ismini yazdıktan sonra müşteriniz hakkında detaylı bilgi girişi de yine aynı sayfadan yapabilirsiniz.

Oluşturduğunuz faturaları fatura şablonu sayesinde matbu faturanız üstüne yazdırarak resmileştirebilir ve müşterinize gönderebilirsiniz.

Paraşüt’te fatura kesmeye başlayarak faturalama işlemlerinizi daha hızlı, daha profesyonel gerçekleştirin.

Fatura Takip Programı Paraşüt

Faturanızı Profesyonelce Tasarlayın

Kolayca Profesyonel Fatura Yazdırma

Faturalarınızı nasıl hazırlıyorsunuz? Excel veya Word şablonlarıyla didişiyorsunuz ya da karmaşık masa üstü programlarla uğraşıyorsunuz. Hatta belki de elle yazıyorsunuz! Faturalarınızı Paraşüt’te hazırlayıp, basarak çok daha profesyonel bir sonuca, en kolay yoldan ulaşabilirsiniz.

Paraşüt’te dakikalar içinde fatura şablonunuzu oluşturup, faturalarınızı yazdırmaya başlamak çok kolay. Gelin bu sürecin üstünden birlikte geçelim.

Önce faturanızı yazdırdığınızda nasıl gözükeceğini tasarlamak için bir “Fatura Şablonu” oluşturalım.

“Fatura Şablonu” özelliğini kullanarak, faturanızı ölçeklendirebilir ve sürükle bırak yöntemiyle faturanızı şekillendirebilirsiniz.

Birden fazla fatura şablonu kullanıyorsanız, Fatura Şablonları sayfasından “Yeni Fatura Şablonu” butonuna tıklayarak yeni bir şablon daha ekleyebilirsiniz. Şablonlarınıza isim vererek kaydedebilir, yazdırmadan önce hangi şablonu kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz.

Fatura Şablonu:

“Fatura Şablonu” fatura tasarımının merkezindeki tasarım elemanıdır. Şablon fiziki faturanızın temsilidir. Sürükleyip bırakma yöntemiyle bu şablonda istediğiniz alanları oluşturabilir ve ölçeklendirebilirsiniz.

Şablonun üst ve sol kenarlarında cetveller bulunur. Eğer lazer yazıcı kullanıyorsanız bu cetveller “cm” olarak, eğer nokta vuruşlu yazıcı kullanıyorsanız “kolon” olarak gösterilir. Bu cetvelleri fatura içindeki alanların ölçeklendirilmesi ve konumlandırılması için kullanabilirsiniz. Bir alana tıkladığınızda cetveller etkinleşir ve tıkladığınız alanın bulunduğu konumu görmenizi sağlar.

Araçlar:

Sol tarafta araçlar menüsünü görürsünüz. İlk menüdeki araçlar sayesinde şablonunuzu saklayabilir, silebilir ve yeniden isimlendirebilirsiniz.

Sayfa Özellikleri:

“Sayfa Özellikleri” menüsünde, Fatura Şablonunda hangi alana tıklarsanız, o alanın özellikleri etkinleşir.

Eğer şablonundaki boş bir alana tıklarsanız, “Fatura Şablonu” ile ilgili genel özellikleri düzenleyebilirsiniz.

• Basılı faturanızın bir örneğini tarayarak şablona yükleyin. Bu tasarım sürecinin zorunlu bir aşamasıdır.

• Lazer yazıcı mı nokta vuruşlu yazıcı mı kullandığınızı seçin

• Fatura ebadınızı ve ölçülerinizi belirleyin

• Lazer yazıcı kullanıyorsanız, istediğiniz kopya sayısını girin

Eğer fatura şablonunda fatura kalemlerinin üstüne tıklarsanız, fatura kaleminin, yükseklik, genişlik, kenar boşlukları ve hizalama biçimleri etkinleşir. Ayrıca bazı öğelerin kendine has olarak özelliklerini de görebilirsiniz:

• “Tarih” öğesinde tarih biçimini belirtebilirsiniz

• “Metin Alanı”nda kendi faturanızda olması gereken size özel alanı yaratabilirsiniz

• “Fatura Kalemi” alanında görülmesini istediğiniz fatura kalemlerini sağda Fatura Kalemi Özellikleri Menüsünden seçebilirsiniz ve yerlerini kendi ihtiyacınıza göre düzenleyebilirsiniz.

Eğer Nokta Vuruşlu Yazıcı Kullanıyorsanız!

• Nokta Vuruşlu Yazıcı Kullan butonuna tıklayın.

• Paraşüt ile yazıcınızdan çıktı almak için özel olarak geliştirdiğimiz programı kurmanız gerekir. Paraşüt ile oluşturduğunuz faturalarınızı bilgisayarınıza indirip bu program aracılığıyla yazdırabilirsiniz.

• Yazıcınızın sütun sayısını girin: Yazıcıların sütun (kolon) sayısı modellerine göre değişir. 80 sütun yazıcılar A4, 136 sütun yazıcılar A3 ebatlarında kâğıda çıktı alır. Yazıcınızın sütun sayısını kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz.

• Yazıcınızın satır sayısını girin: Faturanıza kaç satır sığdığı faturanızın yüksekliğine göre değişir. Satır sayısını öğrenmek için hazırladığımız test dosyasını indirip açarak yazdırın. Çıktıda faturanıza kaç satır sığdığını görebileceksiniz.

Fatura Öğeleri

“Sayfa Özellikleri”nin altında “Genel Fatura Öğeleri” ve “Özel Fatura Öğeleri” olarak iki araç menüsü bulunur.

“Fatura Şablonu”na eklemek istediğiniz öğeleri sürükleyip, bırakarak ekleyebilirsiniz. Bir öğeyi sürükleyip, bıraktıktan sonra öğeyi şablonda istediğiniz yere yerleştirebilir, sağ alt köşesinden ölçeklendirebilirsiniz. Üstündeki çarpı işaretini kullanarak, istediğinizde bu öğeyi silebilirsiniz. Öğenin üstüne tıkladığınızda, cetveller ve sağdaki özellikler menüsü aktif hale gelir. Cetvelleri öğenin yerini ve ölçüsünü belirlemek için kullanabilirsiniz. Sağdaki menüden konum ve ölçüler için değerleri direkt verebilirsiniz.

Faturanızın tasarımını tamamladıktan sonra kaydederek, Paraşüt’te fatura kesmeye başlayabilirsiniz. Mutlu faturalamalar!..

Firma ve Kişisel Bilgilerinizi Düzenlemek

Paraşüt'te hem şirketinizin bilgilerini hem de kullanıcı olarak kendi bilgilerinizi güncelleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

• Uygulamaya girdiğiniz sağ üstte kullanıcı köşesini görürsünüz. Bu köşe şirketinizin ve sizin bilgilerinizi içerir. Profil resmi denince aklınıza Facebook geliyor değil mi? Paraşüt’te de kendi fotoğrafınızı yükleyip sağ üst kısımda kendi resminizi görebileceğinizi biliyor muydunuz? Sağ üstten “Profilim” bölümüne giderek Profil Resminizi, e-posta ve Parolanızı değiştirebilirsiniz. Paraşüt olarak size yolladığımız maillerin ayarlarını da bu bölümden yapabilirsiniz.

• Şirketiniz hakkında yapmak istediğiniz değişiklikleri “Ayarlar” altındaki “Firma Bilgileri” bölümünden yapabilirsiniz. Şirketinizin logosunu buraya yükleyebilir, resmi unvanınızı belirtebilir ayrıca adres, vergi dairesi ve numarası gibi şirket bilgilerini düzenleyebilirsiniz. Böylelikle, Paraşüt’ün "Paylaşma" özelliğini kullanarak müşterilerinize yolladığınız fatura veya proformalar şirket unvanınız, adresiniz ve logonuzla profesyonel bir şekil alır.

• Muhtasar verginizi 3 ayda bir mi ödersiniz, aylık mı? “Firma Bilgileri” bölümünden bu ayarlamayı yaparak ödediğiniz vergilerin ne kadar sıklıkta “Giderler” bölümünde çıkacağını ayarlayın, raporlarınız da tam istediğiniz gibi olsun.

• Firma Bilgileri bölümü sizin için ayrıca bir kontrol paneli görevi görür. Paraşüt Destek Ekibinden yardım almak ve sorununuzu canlı olarak göstermek isterseniz, Destek Ekibimize “Erişim İzni” vererek yaşadığınız sıkıntıyı arkadaşlarımız sizin gözünüzden görür en kısa zamanda çözüm üretebilirler.

• e-Fatura hizmetimizden yararlanıyorsanız ne kadar e-kontörünüz kaldığını da “Firma Bilgileri”nden görebilir, e-kontör yenileme işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

• Paraşüt aboneliğinizde ne kadar ay kaldığını merak ediyorsanız yine bu bilgiye “Firma Bilgileri”nden ulaşabilirsiniz.

• Paraşüt’ten çıkmak mı istiyorsunuz ya da uygulamaya yüklediğiniz bilgileri silip baştan mı veri girişi yapmak istiyorsunuz? Yine bu panelden “Finansal Verileriniz” kısmından “Tüm Verileri Sil” butonuna tıklayarak verileri sıfırlayabilirsiniz. Ama merak etmeyin, bu işlemi yapabilmeniz için şifreniz gerekmektedir. Yani olur da yanlışlıkla bu butona basarsanız biz size "Emin misiniz?" diye soruyor, hatta daha da "Emin misiniz?" dercesine şifrenizi istiyoruz.

Paraşüt üzerinden e-Fatura göndermek

Tebrikler, Elektronik Fatura başvuru sürecinden başarıyla geçtiniz, matbu fatura göndermekten kurtuldunuz! Faturalarınızı artık elektronik ortamda, Paraşüt’ü kullanarak gönderebilirsiniz.

Elektronik Fatura hesabınız oluşturulurken ekibimiz size bir aktivasyon tarihi iletecektir. Aktivasyon tarihi sonrası bütün faturalarını elektronik ortamda gönderebilirsiniz, aktivasyon tarihi öncesi faturalarınızı ise matbu fatura olarak göndermeniz gerekmektedir. Aktivasyon tarihinden sonra oluşturacağınız matbu faturaların hiçbir mali değeri bulunmamaktadır.

Fatura Nasıl Gönderebilirim

Paraşüt’te fatura oluşturduğunuzda, müşterinizin VKN / TCKN’sini girdiğiniz sürece Elektronik Fatura sistemini kullanarak karşı tarafa elektronik fatura gönderebilirsiniz. Biz sizin için karşı tarafın e-Fatura kullanıcısı olup olmadığını kontrol ediyor, sizi uygun süreçten geçiriyoruz. Yani siz faturayı elektronik ortamda karşı tarafa iletmek için e-Fatura mı e-Arşiv hizmetlerini mi kullanmanız gerekiyor düşünmenize gerek kalmıyor. Paraşüt ekranlarında gerekli bilgileri doldurmanızı istiyoruz ve faturanızı elektronik ortamda oluşturuyoruz.

Karşı Tarafa Nasıl İletebilirim?

Eğer faturayı kestiğiniz taraf e-Fatura mükellefi ise, faturanız e-Fatura sistemi üzerinden karşı tarafa otomatik olarak gidecektir. Faturayı alan taraf, yine sistem üzerinden faturaya onay verebilir ya da reddedebilir. Faturaya verilen cevap Paraşüt’te görüntülenebilir.

Müşteriniz e-Fatura sistemine dahil değilse, faturayı müşterinize sizin iletmeniz gerekmektedir. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz. Paraşüt üzerinden faturanızı oluşturup “Fatura Gönder / Yazdır” butonu ile resmileştirdikten sonra müşterinizin tercihine göre faturanın PDF görüntüsünü e-posta ile gönderebilir ya da PDF’in çıktısını herhangi bir kağıda normal bir yazıcıdan alarak kargolayabilirsiniz.

Bana Gönderilen Faturaları Nasıl Yönetebilirim?

Eğer size fatura gönderen taraf Elektronik Fatura kullanıcı ise, size gönderilen elektronik faturanız Paraşüt üzerinden sisteme düşer. Fakat karşı taraf Elektronik Fatura kullanmıyor ise size eskisi gibi matbu fatura gönderecektir.

İptal Süreci Nasıl İşler?

e-Fatura olarak gönderilen elektronik faturaları iptal etmek için karşı tarafın faturayı sistem üzerinden reddetmesi gerekir.

Gönderdiğiniz e-Arşiv faturalarında ise Paraşüt üzerinden “İptal” butonuna basmanız yeterlidir.

İade Nasıl Yapılır?

Normal faturanın iadesi ile aynı süreç işler. Paraşüt’te “İade Oluştur” butonu aracılığı ile elektronik faturanıza iade faturası oluşturabilirsiniz.

Fatura iptal ve iade işlemleri

Bazen kesilmiş faturalarda değişiklik yapmak gerekir, fatura kesildikten sonra şartlar değişebilir ya da faturada hata yapılmış olabilir. Paraşüt'te fatura iptal ve iade işlemlerinizi kolayca gerçekleştirmeniz mümkün.

Paraşüt’te kestiğiniz matbu faturaları “Düzenle” diyerek, değiştirebilirsiniz. Basılan faturanın üzerine “Değişiklik Yapılmıştır” ibaresi koyarak, kaşeleyip, imzalarsanız bu fatura geçerliliğini sürdürür. Paraşüt üzerinde de yaptığınız değişiklik “İşlem Geçmişi” altında gözükür. Fakat onaylanmış e-Fatura veya gönderilmiş e-Arşiv faturalarında değişiklik yapılamaz.

Matbu Fatura İptal

Bir faturanın yanlış düzenlendiğini fark ettiniz veya faturayı kestikten sonra o satış faturası ile ilgili satış gerçekleşmedi. Bu faturayı iptal etmeniz gerekir. Faturanız matbu fatura ise üzerini çizip iptal etmelisiniz, bunun Paraşüt’teki karşılığı da söz konusu faturaya gidip “İptal Et” butonunu tıklamaktır. İptal ettiğiniz matbu faturaların numarası Paraşüt’te kayıtlı ise, bu numaranın bir daha kullanılmayacağını sistemimiz anlar ve size o fatura numarasını bir daha yazdırmaz. Ayrıca o faturaya ait tutar, ilgili müşteri/tedarikçi bakiyesinden düşülür.

e-Fatura İptal

e-Fatura’da işler biraz daha farklı: İptal işlemi e-faturayı gönderen şirket tarafından yapılamıyor, faturanın gönderilen tarafından “Reddedilmesi” gerekiyor. e-Arşiv faturaları ise yine faturayı gönderen kişi tarafından Paraşüt üzerinden “İptal Et” butonu ile kolayca iptal edilebiliyor.

Matbu Fatura İade

Eğer yaptığınız bir satış veya alışın iadesini yapmak isterseniz, Paraşüt’ü kullanarak hızlıca iade yapabilirsiniz. Satış faturasını seçtiğiniz ve iade butonuna tıkladığınızda karşınıza yeni bir fatura düzenleme ekranı çıkacaktır. Faturada iade etmek istediğiniz ürünleri bırakıp faturayı kaydederseniz iade faturanız otomatik olarak Giderler bölümüne eklenecektir. Aynı şeyi Alış Faturaları için de yapabilirsiniz. İki hareket için de bakiyeler güncellenir.

e-Fatura & e-Arşiv İadesi

E-fatura ve e-Arşiv kullanıcısı iseniz iade işlemlerini matbu fatura iadesi ile aynı şekilde Paraşüt’ten yapabilirsiniz.

Fatura Keserken %70 Zaman Kazanmak

Fatura kesmekle uğraşmaktan herkes nefret eder! Küçük işletmelerin çoğu haftanın en azından yarım gününü bu işe ayırmak zorunda kalıyor. Böylece işi büyütmeye ayrılması gereken zaman fatura kesmekle harcanıp gidiyor.Size iyi bir haberimiz var. Paraşüt sayesinde faturalama için harcadığınız zamanı %70 oranında düşürebilirsiniz.

Paraşüt’ten Önce

Eski yöntemlere göre fatura kesmek için birden fazla araç/yöntem kullanmanız gerekir. Bu da hem zaman kaybettirir hem de hataların ortaya çıkmasına neden olur.

Yüksek ihtimalle Excel veya Word kullanarak fatura kesiyorsunuz. Hatta belki elle fatura hazırlıyorsunuz! Muhtemelen size de her seferinde şablona tekrar tekrar aynı ürün bilgilerini girmekten gına geldi. Üstüne üstlük karmaşık bir envanteriniz varsa, sürekli fiyat listesini veya envanter defterini kontrol etmek zorundasınız. Öte yandan düzenli olarak iş yaptığınız müşterilerin adreslerini de sıkça kontrol edip, gerekli adres değişikliklerini takip etmelisiniz. Vergileri ve indirimleri doğru hesaplayıp hesaplamadığınızın endişesi de cabası. Ola ki bir hata yaptıysanız nasıl fark edeceksiniz, nereden bileceksiniz?

Fatura şablonlarının, fiyat listesinin, envanter defterinin, adres defterinin ötesinde bir de muhtemelen ayrıca fatura listesi tutuyorsunuz. Yine yüksek ihtimalle faturaların içindeki bilgileri bir bir bu listeye aktarıyorsunuz. Hatta müşteri veya ürüne bağlı ayrı listeler de oluşturarak bilgileri bu listelerde manuel olarak güncellemekle uğraşıp duruyorsunuz. Çılgın bir iş yükü oluşturmasının dışında bu yöntem bir sürü hatanın da oluşmasına neden oluyor. Faturalama bu kadar zor olmak zorunda değil!

Paraşüt’ten Sonra

Paraşüt faturalamanın kolay ve hızlı yapılmasını sağlamak için tasarlanmış bir uygulamadır. Paraşüt’te verinizi bir kere sisteme girdikten sonra sistem veriyi tüm gerekli alanlarda otomatik olarak işler.

Paraşüt fatura oluştururken girdiğiniz müşteri ve ürün bilgilerini saklar böylece bu bilgileri ne zaman isterseniz yeniden kullanabilirsiniz. Müşteriniz adresini değiştirdiği takdirde Paraşüt’te adres bilgisini güncellemeniz bundan sonraki faturaların güncel adrese kesilmesi için yeterli.

Paraşüt tüm fatura hesaplamalarını sizin için yapar, böylece hata yapma olasılığınız kalmaz. Ayrıca faturayı müşteriniz göndermeden önce Paraşüt üstünden paylaşarak da her türlü hatanın önüne geçmeyi garantileyebilirsiniz.Tekrarlayan fatura emri vererek düzenli fatura kestiğiniz müşterileriniz için otomatik fatura hazırlanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer fatura kesme hacminiz yüksekse, API’mizi kullanarak müşterilerinize otomatik olarak fatura düzenleyebilirsiniz.

Faturalarınızı Paraşüt’te kesmeye başlayınca sistem faturalarınızı otomatik olarak işlemeye başlar. Böylece açık faturalarınızı, gecikmiş tahsilatlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca cari dengenizi takip edebilir, faturalarınızı müşteriye veya ürüne göre filtreleyerek takip edebilirsiniz.

Paraşüt kullanıcılarına fatura keserken zaman kazandıracak ayrıca işlerini daha iyi yürütmelerini sağlayacak başka birçok avantaj sunuyor. Tüm özellikleri tanımak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Paraşüt'te toplu işlemler nasıl yapılır?

Paraşüt olarak amaçlarımızdan bir tanesi kullanıcılarımızın ön muhasebeyi kolaylıkla yaparak vakitlerini şirketlerini büyütmeye ayırmalarını sağlamak. Her yaptığımız geliştirmede iş hayatınızı biraz daha kolaylaştırmak istiyoruz. 

Son geliştirmemiz "toplu işlemler" tam da bu sebeple eklediğimiz bir özellik. İşlemlerinizi tek tek yapmak yerine toplu şekilde yaparak zaman kazanabilir, hızınızı arttırabilirsiniz.

Nasıl toplu işlem yapabilirim?

Önce işlem yapmak istediğiniz fatura vb. kalemleri seçiniz. Bunu seçmek istediklerinizin ikonunun üzerine mouse’unuzla geldiğinizde çıkan kutuyu tıklayarak yapabilirsiniz.

Şimdilik seçtiğiniz faturaların kategorilerini ve etiketlerini değiştirebilirsiniz, faturaları arşivleyebilir veya silebilirsiniz ya da tahsilat/ödeme tarihi ekleyebilirsiniz.

Toplu işlemleri genel olarak zaman kazanmak veya hataları düzeltmek için kullanabilirsiniz. Sene kapandıktan sonra bir önceki senenin faturalarının arşivlenmesini toplu işlemlerle yapabilirsiniz. Faturalarınızın kategorilerini veya etiketlerini düzenlerken bu özellikle hız kazanabilirsiniz. Ayrıca faturalara ödeme/tahsilat tarihi ekleyerek planlamanızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

İleriki dönemlerde toplu işlem özelliğini daha da geliştirerek günlük işlemlerinizin hızlanması için çalışmalarımız olacak. Ödeme ve tahsilat yapma gibi işlemlerinizi de toplu işlemler sayesinde kolaylıkla yapabileceksiniz.

Şimdi gelin birkaç satış faturamıza toplu olarak yeni kategori ekleyelim:

Bunlara ek olarak “keşke şunu da toplu şekilde yapabilseydim” dedikleriniz varsa aşağıda yorum ekleyerek dileklerinizi iletebilirsiniz.

Tahsilatları ve Nakit Akışını Yönetmek

Siz de alacaklarınızı tahsil edemediğiniz için geceleri uykusu kaçanlardan mısınız? Nakit dar boğazı, işletmelerin kapanma nedenleri içinde ilk sırada. Bir girişimci olarak gözünüz her zaman tahsilatlarınızın üstünde olmalı.

Paraşüt’ün “Tahsilatlar Rapor”u sayesinde tahsilat performansınız her daim gözünüzün önünde.