Paraşüt'te açılış bakiyesi eklemek

Eran Filiba
Eran Filiba
3 dk

Paraşüt’e yeni geldiniz ve geçmiş verilerinizin hepsini içeri aktarmak istiyorsunuz. Dilerseniz önce carilerinizin bilgilerini aktarır, sonrasında bütün geçmiş faturaları girersiniz. Fakat onlarca, yüzlerce fatura ve tahsilat/ödeme girişi ile uğraşmak istemiyorsanız carinizin adres vb. gibi bilgilerini girerken açılış bakiyesi de girebilirsiniz.

Paraşüt’ün Excel ile verileri içeri aktarma özelliğini kullanarak veya Paraşüt ekranından yeni cari yaratarak kolaylıkla carilerinizin adres vb. bilgileri ile bakiyelerini aktarabilirsiniz.

Yeni cari yaratırken Açılış Bakiyesi ekleme

Paraşüt ekranlarında yeni bir cari yaratırken o cari ile mevcut bakiyenizi hızlıca ekleyebilirsiniz. Carinizin adres, ünvan vb. bilgilerini girdikten sonra aşağıda “Açılış Bakiyesi Var” kutusuna tıklayarak açılış bakiyesini ekleyebilirsiniz.

Açılış bakiyesi eklerken, açılış bakiyesinin tarihi, tutarı, para birimi ve türünü belirlemeniz gerekiyor. 4 farklı açılış bakiyesi olabilir:

Bu türleri belirleyerek carinizin açılış bakiyesini yaratabilirsiniz.

Açılış bakiyesi eklerken unutmamanız gerekenler: Daha önceden açılmış bir müşteriye açılış bakiyesi ekleyemezsiniz. Mutlaka yeni bir müşteri olmalıdır. Aynı zamanda yaratılan bir açılış bakiyesini düzenleyemezsiniz. O cariyi silip baştan tekrar yaratmanız gerekmektedir.

Toplu cari bilgisinin Paraşüt’e aktarılması

Paraşüt’e geçişiniz sırasında carilerinizin bilgilerini ve bakiyelerini toplu olarak Paraşüt’e aktarabilirsiniz. Müşteri/Tedarikçiler bölümünden içeri aktarma şablonunu indirip cari bilgilerini bu Excel ile bu tabloya aktarabilirsiniz.

Excelin son dört kolonunda açılış bakiyesi ile ilgili bilgileri doldurabilirsiniz. Paraşüt’ten açılış bakiyesi girmekle aynı mantıktadır. Yine carinizin açılış bakiyesi tarihi, para birimi, tutarı ve türünü girmelisiniz.

Açılış bakiyesi türünü iki harflı kodlama ile girmelisiniz. Aşağıdakilerden farklı bir şekilde girilen açılış bakiyeleri sistem tarafından tanınmayacaktır.

BV: Carinizin BORCU VAR
AV: Carinizin ALACAĞI VAR
VA: Carinize VERİLMİŞ AVANS VAR
AA: Carinizden ALINMIŞ AVANS VAR

Carilerinizi filtrelerken Açılış Bakiyesi'ni görebilme

Müşteri/Tedarikçiler sayfasından carilerinizi bakiyelerine göre filtreleyebiliyorsunuz. Açılış bakiyesi olanları ayrıca görmek isterseniz, filtrelerden “Bakiye Durumu” filtresini seçip “Açılış Bakiyesi Olan” seçeneğine tıklayın.

Açılış Bakiyesi'nin rapor ve güncel duruma yansıması

Açılış bakiyesi olan carilerinizi de takip edebilmeniz için Güncel Durum ekranını ve raporlarımızı güncelledik. Carilerinizin açılış bakiyeleri yapacağınız ödeme ve tahsilatlara yansımaktadır. Bu yansımları da güncel durum sayfasında veya Tahsilat ve Ödemeler raporunda görebilirsiniz. Böylelikle tahsilat ve ödeme takibinizi doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

Artık carinizle iş yapmaya hazırsınız.

Size Paraşüt’le keyifli ön muhasebeler dileriz.