Paraşüt'te banka mutabakatı yapmak

Eran Filiba
Eran Filiba
8 dk

Bankanızdan aldığınız hesap ekstrenizi Paraşüt'e aktarabileceğiniz ve eşleştirme yapabileceğiniz Banka Mutabakatı özelliği Paraşüt'e eklendi.

Yazımızda aşağıdaki sorulara yanıt bulabilirsiniz:

  1. Banka mutabakatı ne için kullanılabilir?
  2. Ekstrenizi Paraşüt'e nasıl aktarabilirsiniz?
  3. Mutabakat nasıl yapılır?
  4. Mutabakat gerçekleşmezse ne olur?


Banka hesabınızın mutabakatını üç sebeple yapmak isteyebilirsiniz:

Banka mutabakatı özelliği sayesinde bankanızdan dışarı aktardığınız excel formatındaki hesap ekstresini Paraşüt’e yükleyerek banka bilgilerinizin doğru olup olmadığını teyit edebilir, Paraşüt’teki bakiyeniz ile banka bakiyenizin eşleşmesini sağlayabilirsiniz.

Size tavsiyemiz bu özelliği kullanırken son 1-2 ay için banka mutabakatı yapmanız. Eğer geçtiğimiz ayın mutabakatını yapıp bundan sonra da periyodik olarak mutabakat yaparsanız Paraşüt’teki banka hesabınız her zaman doğru ve güncel olacaktır.

Banka Mutabakatı Nasıl Yapılır?

1. Bankanızdan aldığınız hesap ekstresini Paraşüt’e yükleyin.

Mutabakatını yapmak istediğiniz banka hesabının son döneme ait hesap hareketlerini bankanızdan excel formatından indirdikten sonra Paraşüt’te aynı isimli banka hesap sayfasına giderek “Banka Mutabakatları” butonuna tıklayın. Açılan sayfada göreceğiniz “Yeni Banka Ekstresi Yükle” butonu ile hesap ekstrenizi Paraşüt’e yükleyiniz.

2. Paraşüt’e yüklediğiniz ekstrenin sütunlarını tanımlayın

Banka mutabakatı için aktaracağınız işlemlerin Paraşüt tarafından otomatik tanınması için 4 adet bilgiyi Paraşüt için sizin tanımlamanız gerekmektedir. 

Bunlar “İşlem Tarihi, Açıklama, İşlem Tutarı, Hesap Bakiyesi”dir. Bu bilgilerin bulunduğu kolonların üstlerindeki kolon başlıklarını seçerek tanımlamaları yapabilirsiniz. Bu 4 kolon dışındaki bilgileri tanımlamanıza gerek yoktur.

Kolonların eşleşmeleri tamamlandıktan sonra Paraşüt içeri aktaracağı işlemleri yeşile boyayacaktır. “Devam Et” butonuna basarak işlemlerin Paraşüt’e aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

3. İçeri aktardığınız işlemleri Paraşüt’teki işlemlerle eşleştirin veya yoksa yeni işlem yaratın 

Bu ekranda bankadan aldığınız işlemleri Paraşüt’teki işlemlerle eşleştirebilir ya da Paraşüt’te yeni işlem yaratabilirsiniz. Buradaki amacınız banka hesap ekstrenizden aktardığınız işlemleri Paraşüt’tekiler ile eşleştirerek banka mutabakatını yapmak.

Karşınıza çıkacak ekranda en üstte bir özet tablosu göreceksiniz. Bu tabloda banka hesap ekstrenizden aldığımız bakiyeniz, Paraşüt’teki bakiyeniz, varsa aradaki fark ve eşleştirme yapmanız gereken işlem adedi bilgisi bulunmaktadır. Mutabakat tamamlandığında ideal olarak bankanızdaki bakiyeniz ile Paraşüt’teki bakiyeniz arasında fark kalmayacaktır.

İşlem listesinin sol tarafında bankadan alınan hesap ekstrenizden gelen bilgiler, sağ tarafında ise Paraşüt’teki karşılığı bulunmaktadır. İlk işlemin üzerine tıklayarak mutabakata başlayabilirsiniz.

4. Ekstreniz ile Paraşüt hesabınızın mutabakatını her işlem için gerçekleştirin

Banka ekstrenizle içeri aktarılan işlemler Paraşüt’ün içerisindeki işlem ve kayıtlarla otomatik eşleştirilmeye çalışılacaktır. Eğer benzer bir işlem veya kayıt bulursa bunu size önerecektir. Paraşüt benzer bir işlem veya kayıt bulursa bunu size önerecektir. Paraşüt'ün bulduğu işlem doğru bir eşleştirme olacak ise önce "Eşleştir" sonra da "Onayla" butonuna basarak bu işlemin mutabakatını tamamlayabilirsiniz.

Eğer Paraşüt’te alakalı bir kayıt bulunamazsa bu işlemi

Aşağıda banka mutabakatı sırasında karşınıza çıkabilecek örnek durumları listeledik. Paraşüt alakalı bir kayıt bulamaz ve yeni bir kayıt yaratmanız gerekirse aşağıdaki örnekler size yol gösterecektir.

Cariye veya Çalışana Ödeme/Tahsilat Ekleme

Faturaya değil de bir carinize (yani müşteri, tedarikçiniz veya çalışanınıza) ödeme/tahsilat eklemek isterseniz bunu ikinci sekmeden yaratabilirsiniz. Daha önceden yarattığınız müşteri/tedarikçi veya çalışan kaydını arama kutusundan bulabilir ya da bu esnada yeni kayıt yaratabilirsiniz.

Döviz Alışı veya Satışı Oluşturma

Başka bir hesaptan döviz alış veya satışı gerçekleştirerek yapılan para giriş veya çıkışlarını “Banka Hareketi Oluştur" (veya "Banka H.O.") sekmesinden transfer oluşturarak yaratabilirsiniz. Bu transferi oluşturduğunuzda diğer hesabınızdan belirttiğiniz miktarda bir para giriş veya çıkışı da yaratılacaktır.

Kredi kartı borcu ödemesi

Eğer kredi kartı hesabınızı Paraşüt’te bir banka hesabı olarak takip ediyorsanız, kredi kartı borcunuzun ödemesini banka hareketi yaratarak işleyebilirsiniz. Eğer kredi kartı hesabınızı takip etmiyorsanız: Kredi Kartı Hesabı Takip Etmek yazımıza bakabilirsiniz.

Doğrudan para giriş ve çıkışı

Banka kartıyla ATM’den para çekme veya hesabınıza faiz getirisi gibi hesaptan direk para çıkışı ya da hesaba direk para girişi olan işlemleri "Banka Hareketi Oluştur" sekmesinden “Doğrudan Para Girişi/Çıkışı Oluştur” butonunu kullanarak yapabilirsiniz.

Banka gideri yaratma 

Yaptığınız havale, eftlerin ücretleri, bankaların kestiği hesap kullanım ücretleri gibi giderleri ödenmiş bir banka gideri olarak oluşturabilirsiniz. “Gider Oluştur” sekmesinden “Ödenmiş Banka Gideri Oluştur” butonuna tıklayarak yeni gider kaydını yaratabilirsiniz.

5. Mutabakat sonunda hala bakiye farkı varsa işlemlerinizi kontrol edin

İşlemlerinizi kontrol etmenin en verimli yöntemi mutabakatını yaptığınız Paraşüt’teki banka hesabınıza giderek yanında “İşlemin banka hesabı ile mutabakatı yapıldı.” onay işareti olmayan işlemleri bularak onları düzeltmenizdir.

6) Bakiye farkı sıfırlandıktan sonra gelecek hataları engellemek için “Bakiyeyi Sabitleyin” 

Paraşüt’teki banka hesabınızın mutabakatını gerçekleştirdikten sonra bakiyenizin yanlışlıkla yapılan işlemler sonucu bozulmaması için “Bakiyeyi Sabitle” butonuna basın. Bakiye sabitleme yapıldıktan sonra bu tarih ve öncesine eklenen işlemler hesabın bakiyesini bozmayacaktır.

Tebrikler! Banka hesabınızın mutabakatını başarıyla gerçekleştirdiniz. Bundan sonra belirli periyodlarla mutabakat yaparak banka hesabınızın doğruluğunu sürekli olarak sağlayabilirsiniz.

Aşağıda tüm bu süreçlerin anlatıldığı ayrıntılı videomuzu izleyebilirsiniz: