Paraşüt'te Çalışan Giderlerini Yönetmek

Beril Koç
Beril Koç
3 dk

Kimi zaman çalışanınıza avans veriyorsunuz, kimi zaman o cebinden harcama yapıyor, maaş ödemelerinin günü kaçıyor. SGK, muhtasar ödemelerinin takibi ise ayrı bir dert. İşler Arapsaçına dönüveriyor. Kime ne zaman ne ödediniz, ne ödemediniz hesabınız kitabınız şaşıyor.

Maaş ödemelerini planlamak, çalışanların ceplerinden yapılan küçüklü büyüklü harcamaların geri ödemesini takip etmek gibi işlemler kontrolü zor operasyonlardır. Ayrıca bunlar işletmenin dikkat etmesi gereken ciddi gider kalemleridir.

Paraşüt’te çalışanların maaş, harcama ve avanslarını da kolaylıkla yöneterek giderlerinizi kontrol altına alabilirsiniz.

Çalışan Oluşturmak

Yazılımcınız Zeynep’i Paraşüt’te çalışan olarak kaydederek işe başlayalım. Çalışanlar sayfasından yeni çalışan oluşturun. Çalışanı oluştururken kategori girişi yaparsanız, örneğin “yazılım”, bu kategorideki çalışanları sayfa içinde süzme şansınız olur. Böylece yazılımcı, tasarımcı, ortak gibi farklı kategorilerdeki bakiyesi olan veya olmayan kişileri bir arada görebilir ve bu kategoride oluşan toplam bakiyeyi takip edebilirsiniz.

Maaş Planı Oluşturmak ve Takip Etmek

Çalışanınız için maaş planı oluştururken her ay için ödeyeceğiniz net tutarın, ayrıca SGK ve Vergi Dairesine ödenecek tutarların da girişini yapmalısınız. SGK ve Vergi Dairesi’ne ödeyeceğiniz tutarla ilgili muhasebecinize danışın. Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz Bir Personelin İşletmeye Olan Maliyetinin Hesaplanması yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Maaş planı oluşturduğunuz sayfada “Çalışanın Eline Geçen Meblağın Oluşturulma Tarihi”ni de belirtmeyi unutmayın. Giderler sayfasında ödenecek maaşın ne zaman görüntülenmeye başlayacağı belirleyeceğiniz oluşturulma tarihine bağlıdır. Ayrıca “Firma Bilgileri”nde vergi periodunuzu seçerek SGK'ya ve Vergi Dairesi'ne ödenecek meblağların takip eden ayın başında veya 3 ayda bir "Giderler" sayfasında otomatik oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. "Giderler" sayfasındaki filtrelerden yararlanarak çalışan maaş, SGK, Muhtasar ödemelerini görüntüleyebilir, güncel durumunuza hâkim olabilirsiniz.

Çalışan Avansları

Yazılımcınız Zeynep bu ay kredi ödemesi için sizden avans istedi. Verdiğiniz avansı çalışanınızın sayfasına ekleyin. Paraşüt sizin için bu avansı Zeynep’in maaşından otomatik olarak düşer. Bu sırada yaptığınız ödemeyi hangi banka veya kasa hesabından gerçekleştirdiğinizi de seçerek banka ve kasalarınızın doğru güncellenmesini sağlayabilirsiniz.

Çalışan Harcamaları

Pazarlama Müdürünüz Mehmet bu akşam müşterilerinizi yemeğe çıkaracak. Mehmet’i Paraşüt’e kullanıcı olarak davet edin. Davet esnasında yetki seviyesini istediğiniz gibi sınırlandırabilirsiniz. Hatta “Paraşüt Harcamalar” Mobil Uygulamasını da telefonuna indirmesini söyleyin. Mehmet harcamayı yaptığı sırada uygulamaya girebilir, hatta fişinin görselini de yükleyebilir. Mehmet’in yaptığı harcama bakiyesine yansır, siz de yapmanız gereken ödemeyi hem çalışanlar sayfasından hem de giderlerden görüntüleyebilir gerekli aksiyonu alabilirsiniz. Nasıl Yapılır? Çalışanların Harcamalarını Yönetmek yazımızı okuyarak bu konuya ilişkin daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Emektar çalışanınız Nermin Hanım bu ay emekliye ayrıldı. Nermin Hanım’la ilgili çalışan kayıtlarını arşivleyebilirsiniz. Böylece geçmişe yönelik bilgi kaybına uğramadan çalışanlar sayfasından silinmesini sağlayabilirsiniz.

Güle güle Nermin Hanım! O sahil kasabasında bizim için de bir yer ayırmayı unutmayın!