Cari Hesapları Kolayca Yönetmek

Eran Filiba
Eran Filiba
3 dk

Cari hesap takibi yaparken ne kadar çabalarsanız çabalayın, işlerin Arapsaçına dönmesini engelleyemiyor musunuz? Öyleyse bu yazıyı okuyarak, en azından 1 personelin yapabileceği işi, nasıl dakikalar içinde çözülebileceğini öğrenebilirsiniz.

Küçük işletmelerin en büyük sorunlarından bir tanesi iş yaptığı diğer şirketler ile arasındaki hesaplaşmayı sağlıklı bir şekilde yapamaması. İşte işletmelerin cari hesaplarını kontrol etmekte zorlanmasının bazı nedenleri:

• Müşteri ve tedarikçi için ayrı ayrı Excel sayfaları yaratırsınız ama bu verileri birbiriyle ilişkilendirmek zorlaşır, tonlarca veri arasında kaybolursunuz. Üstelik bu müşteri ve tedarikçilerin her biriyle farklı ödeme yöntemleri ile çalışırsınız ve işler iyice çorbaya döner.

• Şirketler arasında mutabakat sıkıntıları yaşanır bu da tahsilatların gecikmesine neden olur. Verileriniz farklı kaynaklarda bulunduğu için hesap dökümünü almak zorlaşır.

• Ödeme ve tahsilat tarihlerinin takipleri insana bağlı olduğu için dalgınlık ve unutkanlıklar tahsilat ve ödemelerinizin gecikmesine neden olur. Nakit akışınız kontrol edilemez hale gelir.

Paraşüt’ü cari hesaplarınızı yönetmek için kullanarak bu sorunların kolayca üstesinden gelebilirsiniz. İşte Paraşüt’te cari hesap takibi yapmaya başlamak için 5 adım:

  1. Müşteri ve Tedarikçiler sayfasından müşteri ve tedarikçilerinizin bilgilerini girin. Mevcut verilerinizi “İçeri Aktar” özelliğini kullanarak uygulamaya aktarabilirsiniz. Böylece tek bir ekrandan bütün müşterilerinizin, tedarikçilerinizin cari hesaplarına saniyeler içinde bakabilirsiniz.

  2. Alış ve satış faturalarınızı oluşturmaya başlayın. Fatura girişi yaptığınızda, cari hesaplarınız bakiyesi ile birlikte otomatik olarak oluşturulur! Geriye sadece yaptığınız tahsilatları ve ödemeleri kaydetmek kalır.

  3. Faturanızı oluştururken girdiğiniz tahsilat ve ödeme tarihlerine göre uygulama size hem her haftanın başında hem de tahsilat veya ödemenin gerçekleşmesi gereken günde hatırlatma mailleri gönderir. Böylece “Ödemem veya tahsilatım ne zamandı, acaba süresi geçmiş midir?” gibi endişelerden kurtulursunuz.

  4. Mutabakat sağlamak için de Paraşüt’ün “Fatura Paylaşma” özelliğini kullanabilirsiniz. Ayrıca cari hesabınıza ait tüm işlem geçmişinizi “Dışarı Aktar” özelliğini kullanarak, müşteri veya tedarikçinizle paylaşabilirsiniz.

  5. Avans verme veya alma gibi fatura gerektirmeyen durumlarda: Müşteri ve Tedarikçiler sayfasından ilgili hesaba girip, tahsilat veya ödeme ekleyebilirsiniz. Böylece faturasız yapılan işlemler de cari hesaplarınıza işlenmiş olur.

Paraşüt’te cari hesaplarınızı ne kadar kolay takip edebileceğinizi görmek istemez misiniz? 14 gün ücretsiz deneyin!