Paraşüt'te destek almak - Destek kanalları

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim
3 dk

İster abonelik paketlerinden birini almış ister deneme sürenizi kullanıyor olun değişmeyen bir şey var: Paraşüt her zaman yanınızda! Paraşüt'ün Müşteri Deneyimi ekibi ön muhasebe ve Paraşüt kullanımı konularında size sınırsız ve ücretsiz destek veriyor.

Paraşüt Müşteri Deneyimi Ekibimiz

Temmuz ayında kurduğumuz Müşteri Deneyimi ekibimiz kullanıcı portföyümüzün genişlemesiyle büyüyor. E-posta, uygulama içi mesaj veya telefon yoluyla bize ulaştıysanız muhtemelen yukarıdaki yüzlerden sırasıyla Serena, Elif Hanım veya benimle görüştünüz.

Paraşüt Destek

Paraşüt Destek'de;

Paraşüt Desteğe göz attıktan sonra;

varsa sizi dinlemeye ve çözüm üretmeye hazırız!

Paraşüt'te uygulama içi destek

Paraşüt'te uygulama içerisindeyken dilediğiniz zaman bize ulaşabilirsiniz. Sorularınıza en geç 1 iş günü içerisinde yanıt veriyoruz, genelde bu süre 1 iş gününü aşmıyor.

E-posta ile destek

Soru ve önerilerinizi [email protected] veya [email protected] adreslerine e-posta ile gönderebilirsiniz, en geç 1 iş günü içerisinde dönüş yapıyoruz.

Telefonla destek

Müşteri deneyimi ekibimizden birisiyle görüşmek için haftaiçi 09.30 - 17.00 saatleri arası bize 0212 963 00 20 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Twitter üzerinden destek

Kısa bir sorunuz varsa bize tweet atın, en geç 1 iş günü içerisinde dönüş yapıyoruz. Ayrıca Twitter'den bizi takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

Facebook üzerinden destek

Destek almak için Facebook sayfamızdan bize mesaj atabilir, sayfamızı beğenerek Paraşüt ile ilgili gelişmeleri takip edebilirsiniz.