Paraşüt üzerinden e-Fatura göndermek

Eran Filiba
Eran Filiba
2 dk

Tebrikler, Elektronik Fatura başvuru sürecinden başarıyla geçtiniz, matbu fatura göndermekten kurtuldunuz! Faturalarınızı artık elektronik ortamda, Paraşüt’ü kullanarak gönderebilirsiniz.

Elektronik Fatura hesabınız oluşturulurken ekibimiz size bir aktivasyon tarihi iletecektir. Aktivasyon tarihi sonrası bütün faturalarını elektronik ortamda gönderebilirsiniz, aktivasyon tarihi öncesi faturalarınızı ise matbu fatura olarak göndermeniz gerekmektedir. Aktivasyon tarihinden sonra oluşturacağınız matbu faturaların hiçbir mali değeri bulunmamaktadır.

Fatura Nasıl Gönderebilirim

Paraşüt’te fatura oluşturduğunuzda, müşterinizin VKN / TCKN’sini girdiğiniz sürece Elektronik Fatura sistemini kullanarak karşı tarafa elektronik fatura gönderebilirsiniz. Biz sizin için karşı tarafın e-Fatura kullanıcısı olup olmadığını kontrol ediyor, sizi uygun süreçten geçiriyoruz. Yani siz faturayı elektronik ortamda karşı tarafa iletmek için e-Fatura mı e-Arşiv hizmetlerini mi kullanmanız gerekiyor düşünmenize gerek kalmıyor. Paraşüt ekranlarında gerekli bilgileri doldurmanızı istiyoruz ve faturanızı elektronik ortamda oluşturuyoruz.

Karşı Tarafa Nasıl İletebilirim?

Eğer faturayı kestiğiniz taraf e-Fatura mükellefi ise, faturanız e-Fatura sistemi üzerinden karşı tarafa otomatik olarak gidecektir. Faturayı alan taraf, yine sistem üzerinden faturaya onay verebilir ya da reddedebilir. Faturaya verilen cevap Paraşüt’te görüntülenebilir.

Müşteriniz e-Fatura sistemine dahil değilse, faturayı müşterinize sizin iletmeniz gerekmektedir. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz. Paraşüt üzerinden faturanızı oluşturup “Fatura Gönder / Yazdır” butonu ile resmileştirdikten sonra müşterinizin tercihine göre faturanın PDF görüntüsünü e-posta ile gönderebilir ya da PDF’in çıktısını herhangi bir kağıda normal bir yazıcıdan alarak kargolayabilirsiniz.

Bana Gönderilen Faturaları Nasıl Yönetebilirim?

Eğer size fatura gönderen taraf Elektronik Fatura kullanıcı ise, size gönderilen elektronik faturanız Paraşüt üzerinden sisteme düşer. Fakat karşı taraf Elektronik Fatura kullanmıyor ise size eskisi gibi matbu fatura gönderecektir.

İptal Süreci Nasıl İşler?

e-Fatura olarak gönderilen elektronik faturaları iptal etmek için karşı tarafın faturayı sistem üzerinden reddetmesi gerekir.

Gönderdiğiniz e-Arşiv faturalarında ise Paraşüt üzerinden “İptal” butonuna basmanız yeterlidir.

İade Nasıl Yapılır?

Normal faturanın iadesi ile aynı süreç işler. Paraşüt’te “İade Oluştur” butonu aracılığı ile elektronik faturanıza iade faturası oluşturabilirsiniz.