Elektronik Fatura Kullanıcısı Olmak İçin Başvuru

Eran Filiba
Eran Filiba
3 dk

e-Arşiv’e geçmeye karar verdiyseniz matbu faturalarınıza sonsuza kadar veda etmenize çok az kaldı, demektir. Biz veda ettik ve açık konuşmak gerekirse pek üzüldüğümüzü söyleyemeyiz. Hem fatura gönderimi ile ilgili maliyetlerimizi %90 oranında düşürdük. Hem de faturalandırma üzerine harcadığımız zamanı günde 3 saatten, 20 dk’ya indirdik. Üzerimizdeki psikolojik yükü azaltmasına ek olarak, artık zamanımızı işimizi büyütmeye harcayabiliyoruz.

Bu yazımda elektronik faturaya geçmek için nasıl bir süreçten geçeceğinizle ilgili sizi aydınlatmaya çalışacağım.

Nasıl Elektronik Fatura Gönderebilirim?

Elektronik Fatura gönderebilmeniz için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistemine kaydolmanız ve aktivasyon süreçlerinden geçmeniz gerekiyor. Ama merak etmeyin, başvuru adımlarını sizin için çok kolay hale getirdik.

Paraşüt içerisinden Uygulamalar bölümünden sizler için hazırladığımız “Elektronik Faturalama Entegrasyonu” adımlarını izleyerek Elektronik Fatura göndermeye başlayabilirsiniz.

Entegrasyon 3 ana başlıktan oluşuyor:

1) Başvuru form ve sözleşmelerinin doldurulup online olarak gönderilmesi

2) Mali Mühür Temini

3) Elektronik Faturalama Aktivasyonu

Bu 3 başlık yaklaşık toplamda 2-3 hafta alabiliyor. Bunun içerisinde dökümanların kargo ile gönderilmesi gibi vakitler de olduğu için süreç uzayabiliyor.

İlk adımda sizden şirketinizle ilgili bilgiler isteniyor. Bu bilgileri online olarak iletilen basit bir forma doldurduktan sonra Elektronik Faturalama’daki teknik altyapı ortağımız Foriba’ya yine online olarak gönderiyorsunuz.

İkinci adımda Mali Mührü’nüzü temin ediyorsunuz. Mali Mühür, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın düzenlediği, şirketinizin “elektronik imzası” yerine geçen bir elektronik mühürdür. Bu mührü alabilmek için TÜBİTAK’a bağlı Kamu Sertifikasyon Merkezi’nin sitesinden mühür için başvuru yapmanız ve TÜBİTAK’a mali mühür ücretini göndermeniz gerekiyor. Mali Mühür başvurusunu yaptıktan ve ücreti gönderdikten yaklaşık 1,5 hafta sonra Mali Mühür elinize ulaşır. Mühür elinize ulaştıktan sonra bilgisayarınıza kurulumunu yapmalısınız.

Üçüncü adım göndereceğiniz elektronik faturaların resmi olmasını sağlayacak adımdır. Bu adımda Mali Mührü’nüz ile Foriba’nın size gönderdiği dosyaları bilgisayarınızdan “imzalayarak” süreci tamamlıyorsunuz.

Başvuru sürecinde, Paraşüt’te sizin için hazırladığımız başvuru formları sayesinde her adımı net bir şekilde görüp, yapmanız gerekenleri kolayca gerçekleştirebileceksiniz.

En kısa sürede matbu faturalanızla vedalaşıp, elektronik faturanın avantajlı dünyasına adım atmanız dileğiyle.