e-Fatura’ya geçmek için neler yapmalısınız?

Eran Filiba
Eran Filiba
4 dk

Ekonomimiz heyecan verici bir dönemden geçiyor, ülkemiz e-dönüşüme giriyor. Bu ne demek? Artık kâğıt faturalar tarihe karışıyor, işlemler elektronik ortama geçiyor.

Paraşüt olarak artık bütün faturalarınızı elektronik ortamda gönderebilmeniz için “Elektronik Fatura” hizmetini geliştirdik. Paraşüt’ün Elektronik Fatura hizmeti ile hem bütün şirketlere hem de kişilere elektronik ortamda, fatura gönderebilirsiniz.

Peki, nedir bu “Elektronik Fatura”?

“Elektronik Fatura” Paraşüt dâhilinde hem e-Fatura hem e-Arşiv hizmetlerini kullanabilmeniz için oluşturduğumuz bir sistem. Sizi tek bir başvuru sürecinden geçiriyoruz, fatura gönderim akışınızı "tek bir tıkla" çözebileceğiniz kadar kolaylaştırıyoruz.

Elektronik Fatura kullanarak, hem maliyet tasarrufu yapmanız hem de vakitten kazanmanız mümkün. Tek bir matbu faturanın müşteriye ulaştırılma maliyeti ortalama 4,5 TL’yi bulurken, Elektronik Fatura ile bu maliyet 1 TL’nin altına düşüyor. Ayda 10 adet fatura kesseniz bile senede 420 TL kazanç sağlayabilirsiniz. Fatura kesimi sırasında harcadığınız onlarca saatten kurtulmak da cabası.

Elveda Matbu Fatura, Hoş Geldin Elektronik Fatura! Neden elektronik faturalamayı tercih ettiğimizi, kurucumuz Sean Yu'nun anlatımından okuyun.

e-Fatura ve e-Arşiv arasında Ne Fark Var?

“Elektronik Fatura” ismi altında birleştirdiğimiz iki hizmet e-Fatura ve e-Arşiv’dir. e-Fatura, e-Fatura sistemine dahil olan iki şirketin aralarında elektronik ortamda faturalaşmasını sağlar.

e-Arşiv ise mükellef şirketin faturalarını, e-Fatura mükellefi olmayan şirket ve kişilere de elektronik fatura olarak göndermesini sağlayan bir sistemdir. Bu faturalar GİB tarafından elektronik ortamda arşivlenir.

e-Arşiv uygulamasından yararlanmak isterseniz, öncelikle müşteriniz olan kişi veya kurumdan elektronik fatura kabul ettiğine dair onay almalısınız. Bu onayın ardından müşterinizle faturalarınızı e-posta yolu ile paylaşmaya başlayabilirsiniz. Müşteriniz elektronik fatura değil basılı fatura istediği takdirde, faturanızın çıktısını herhangi bir kâğıda almanız yeterlidir. Yani e-Arşiv uygulamasına geçtikten sonra bir daha matbu fatura bulundurmanız gerekmez.

Nasıl Başvurabilirim?

Eğer Paraşüt üyesiyseniz, AYARLAR > UYGULAMALAR altından başvurunuza başlayabilirsiniz. Başvuru sırasında takıldığınız bir nokta varsa bize her zaman uygulama içerisindeki destek alanından ulaşabilirsiniz.

Eğer Paraşüt üyesi değilseniz, öncelikle üye olmanız gerekiyor, hemen sonrasında başvuru adımlarına geçebilirsiniz.

Elektronik Fatura Nasıl Ücretlendiriliyor?

Elektronik Fatura ücretlendirmesi cep telefonu kontör ücretlendirmesi ile benzer bir yapıdadır. Gönderilen elektronik faturalardan ve sistem üzerinden alınan (sadece e-Fatura) elektronik faturalar için birer kontör kullanılmaktadır.

2016 Sonuna Kadar Ücretsiz Elektronik Fatura Gönderip Alın!

Elinizi çabuk tutun, çünkü Paraşüt üzerinden Elektronik Fatura kullanıcısı olan ilk 1000 şirket 2016 yılı içerisinde her ay 100 adet Elektronik Faturayı ücretsiz gönderip alabilecek! Eğer ayda 100 faturadan az gönderip alıyorsanız, 2016 yılı sonuna kadar fatura maliyetiniz 0 TL olacak. Evet, yanlış duymadınız, 0 TL.

Daha fazla bilgi için: Kolay Elektronik Fatura Programı Paraşüt sayfasına bakabilirsiniz.

Nasıl Elektronik Fatura Gönderebilirim?

Başvuru sürecini tamamladıktan sonra Paraşüt ekibi, Elektronik Fatura hesabınızı aktive eder. Aktivasyon tarihi sonrası oluşturduğunuz faturaları Paraşüt içerisinden kolayca gönderebilirsiniz. Tek yapmanız gereken müşterinizin VKN’sini müşteri bilgilerine eklemeniz.

Müşteri VKN’sini girdikten sonra "Karşı tarafa e-Fatura mı, e-Arşiv mi göndermeliyim?" diye düşünmenize gerek kalmıyor, biz sizin için doğru gönderimi yapıyoruz.

Diğer sorularınızın yanıtları için "e-Fatura hakkında 20 soru 20 cevap" yazımıza göz atabilirsiniz.

Paraşüt, e-fatura başvurusu ve sonrasında hem yanınızda hem de işinizi çok kolaylaştırıyor. Süreci hızlandırmak ve kolaylaştırmak için:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

e-Fatura Nedir, Ne Değildir?

Küçük İşletmeler Neden e-Fatura’ya Geçmeli?

Elektronik Fatura Hizmeti Başvuru Süreci

İnfografik: e-Fatura GİB Başvurusu

e-Fatura'ya Geçmek Muhasebecinizle Çalışmanızı Nasıl Etkileyecek?