Nasıl Yapılır? Fatura İptal ve İade İşlemleri

Eran Filiba
Eran Filiba
2 dk

Bazen kesilmiş faturalarda değişiklik yapmak gerekir, fatura kesildikten sonra şartlar değişebilir ya da faturada hata yapılmış olabilir. Paraşüt'te fatura iptal ve iade işlemlerinizi kolayca gerçekleştirmeniz mümkün.

Paraşüt’te kestiğiniz matbu faturaları “Düzenle” diyerek, değiştirebilirsiniz. Basılan faturanın üzerine “Değişiklik Yapılmıştır” ibaresi koyarak, kaşeleyip, imzalarsanız bu fatura geçerliliğini sürdürür. Paraşüt üzerinde de yaptığınız değişiklik “İşlem Geçmişi” altında gözükür. Fakat onaylanmış e-Fatura veya gönderilmiş e-Arşiv faturalarında değişiklik yapılamaz.

Matbu Fatura İptal

Bir faturanın yanlış düzenlendiğini fark ettiniz veya faturayı kestikten sonra o satış faturası ile ilgili satış gerçekleşmedi. Bu faturayı iptal etmeniz gerekir. Faturanız matbu fatura ise üzerini çizip iptal etmelisiniz, bunun Paraşüt’teki karşılığı da söz konusu faturaya gidip “İptal Et” butonunu tıklamaktır. İptal ettiğiniz matbu faturaların numarası Paraşüt’te kayıtlı ise, bu numaranın bir daha kullanılmayacağını sistemimiz anlar ve size o fatura numarasını bir daha yazdırmaz. Ayrıca o faturaya ait tutar, ilgili müşteri/tedarikçi bakiyesinden düşülür.

e-Fatura İptal

e-Fatura’da işler biraz daha farklı: İptal işlemi e-faturayı gönderen şirket tarafından yapılamıyor, faturanın gönderilen tarafından “Reddedilmesi” gerekiyor. e-Arşiv faturaları ise yine faturayı gönderen kişi tarafından Paraşüt üzerinden “İptal Et” butonu ile kolayca iptal edilebiliyor.

Matbu Fatura İade

Eğer yaptığınız bir satış veya alışın iadesini yapmak isterseniz, Paraşüt’ü kullanarak hızlıca iade yapabilirsiniz. Satış faturasını seçtiğiniz ve iade butonuna tıkladığınızda karşınıza yeni bir fatura düzenleme ekranı çıkacaktır. Faturada iade etmek istediğiniz ürünleri bırakıp faturayı kaydederseniz iade faturanız otomatik olarak Giderler bölümüne eklenecektir. Aynı şeyi Alış Faturaları için de yapabilirsiniz. İki hareket için de bakiyeler güncellenir.

e-Fatura & e-Arşiv İadesi

E-fatura ve e-Arşiv kullanıcısı iseniz iade işlemlerini matbu fatura iadesi ile aynı şekilde Paraşüt’ten yapabilirsiniz.