Finansal Raporlarınızı Detaylandırmak

Beril Koç
Beril Koç
3 dk

Paraşüt’ün “Kategori” özelliğini kullanarak, Paraşüt’ten “terzi modeli” bir çözüm gibi yararlanmanız mümkün. “Kategori” kullanımı daha ayrıntılı raporlar almanızı ve finansal iç görünüzü derinleştirmenizi sağlıyor.

Bir kategori, finansal bir veri için yaptığınız tanımlamadır. Her fatura, harcama, müşteri, tedarikçi, çalışan ve ürün bir kategorinin altında tanımlanabilir. Paraşüt’te yarattığınız her veri için kategori oluşturma alışkanlığı kazanın. Finansal verilerinizi bir kere kategoriler etrafında kurguladıktan sonra aşağıdaki gibi sorulara rahatlıkla cevap verebilirsiniz:

• Son çeyrekte en çok sattığımız ürün nedir?

• Geçen yıl hangi müşteri bize daha çok gelir getirdi?

• Nisan ayında en çok satış gerçekleştiren pazarlamacım kim?

• Bu ay en büyük gider kalemimiz ne?

Daha fazla bilgi edinmek için Paraşüt Raporlarına ilişkin yazımızı okuyabilirsiniz .

Kategorilerden verimli biçimde yararlanabilmek için öncelikle, ne tip raporlar almak istediğinize karar vermelisiniz. Elbette bu ne tür bir iş yaptığınız ile ilgili. Bir perakende firması ile hizmet firmasının ihtiyaçları birbirinden çok farklı. İşte kategorileri kullanmaya başlamanıza yardım edebilecek 4 yol:

1. Satış faturalarını kategorilendirme: Nereden gelir elde ediyorsunuz?

Eğer bir perakende firmasıysanız, hangi satış temsilcilerinin daha fazla fatura kestiğini takip ederek şirketinize daha fazla gelir getirdiğini öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu durumda, faturalarınıza müşteri temsilcilerinin isimlerini vererek kategori yapısı oluşturmalısınız. 

Satış faturalarınıza kategoriler verdikten sonra “Satışlar Raporu”ndan çok daha ayrıntılı bilgi edinme şansınız olacak.

2. Alış faturalarını ve harcamaları kategorilendirme: Nereye para harcıyorsunuz?

Kategoriler şirketinizin temel gider başlıklarına referans vermeli. Tipik bir işin “tedarik edilen ürünler”, “genel & idari”, “satış & pazarlama” ve bazen “ AR-GE” giderleri olabilir. Daha ayrıntılı kategoriler de oluşturabilirsiniz:

• Kiralama & Servisler

• Yemek & Seyahat

• Hukuki Giderler

• Reklam

İhtiyaçlarınız etrafında kategorileri kurguladıktan sonra “ Alışlar Raporu” ve “Harcamalar Raporu”ndan en sağlıklı bilgileri edinebilirsiniz.

3. Müşteri ve tedarikçi kategorileri: Ne tip müşteri ve tedarikçileriniz var?

Müşteri ve tedarikçilerinizi de lokasyonlarına, sektörlerine, aranızdaki iş ilişkisinin türüne göre segmentlere ayırarak daha ayrıntılı sonuçlar elde etmek isteyebilirsiniz. Örneğin “freelance editör”, “hukuk”, “kağıt tedarikçisi” veya “distribütör” gibi.

Kendinize uygun kategorileri oluşturarak “Satışlar Raporu” ve “Alışlar Raporu”ndan daha fazla iç görü elde edebilirsiniz.

4. Ürün ve servis kategorileri: Hangi ürün veya servisler size gelir getiriyor?

Servis ve ürünlerinizi de kategorilemeniz mümkün. Örneklemek istersek bir butiğin “erkek gömlekleri”, “özel tasarımlar” gibi başlıkları olabilir.

Ürün ve hizmet kategorileri size alış ve satış kategorilerinden de daha derin bilgi verir. Çünkü bir faturada hem ürün hem de servis kalemleri olabilir. Diyelim ki bir mimari tasarım ofisiniz var ve faturanızda hem “tasarım” hem de “yapı malzemesi” kalemleri bir arada bulunuyor. Ya da bir butik olarak “hazır giyim” ve “özel tasarım” gibi farklı kategorilere sahip ürünleri aynı fatura içinde kesmeniz gerekiyor.

Ürün ve hizmet kategorileri oluşturarak “Satışlar Raporu” ve “Alışlar Raporu”nu daha ayrıntılı hale getirebilirsiniz.

Paraşüt’ün finansal raporlarından yararlanarak, işini büyüten mutlu kullanıcılar arasına katılmak için 14 gün ücretsiz deneme sürenizi şimdi başlatın.