1 Saniyeden Kısa Sürede İşletmenizin Karlılığını Görebilmek

Eran Filiba
Eran Filiba
2 dk

Finansal karlılığınızı kolay takip edebilmeniz için Paraşüt’te Gelir - Gider Raporu’nu geliştirdik. İstediğiniz zaman dilimini seçerek şirketinizin ne kadar gelir elde ettiğini, ne kadar gideri olduğunu ve belirtilen döneme ait kar-zararını hızlıca ve zahmetsiz istediğiniz an görebilirsiniz.

Sabah uyanırsınız, mailler birikmiştir, toplantılar takvimde sizi bekler, çalışanlarınızın sorularını yanıtlarsınız, krizler çıkar çözersiniz, acil işlerinizi halledersiniz ve bir bakarsınız ki gün bitmiş. Bir sonraki sabah uyanırsınız ve benzer bir programı tekrardan yaşarsınız. Buna benzer günleriniz sürekli birbirini takip eder ve siz sonunda “Biz nereye gidiyorduk yahu?” diyerek şirketinizin stratejik resmini baştan çizmeye çalışırsınız.

Biliyoruz, günlük işlerin arasından kendinize ve şirketinize yukarıdan stratejik bakmak zordur. Şirketinizin finansal yönetimi de benzer bir durumdadır. “O faturayı gönder”, “Bu şirketin ödemesine ne oldu?” gibi sorular arasında finansal olarak nereye gittiğinizi görmek zordur.

Gelir Gider Raporu Size Ne Sağlar?

Finansal durumunuzu rahatça kontrol edebilmeniz için Paraşüt’te Gelir-Gider Raporu’nu geliştirdik. İstediğiniz zaman dilimini seçerek şirketinizin ne kadar gelir ve gideri olduğunu öğrenebilir ve belirtilen döneme ait kar-zarar bilgisine, hesaplar arasında kaybolmadan hazır bir şekilde her an hızlıca ulaşabilirsiniz.

Satışlar ve giderlerinizin belirlediğiniz döneme göre kategorik dağılımını bu rapordan okuyabilirsiniz. “Neye ne kadar harcamışım?”, “Nerden ne kadar kazanıyorum?” gibi sorularınızın cevaplarını bu kısımda bulabilirsiniz. Gelir ve gider kaynaklarınızı rahatlıkla buradan görebilir, sizler için oluşturduğumuz grafiklerle verilerinizi görsel bir şekilde inceleyebilirsiniz.

Ayrıca zaman içerisinde, seçtiğiniz zaman dilimine göre, aylık veya haftalık gelir ve giderlerinizin değişimini görebilirsiniz. Bunu gerçekleşen tüm gelir-gider için görebildiğiniz gibi tek bir kategori için de görebilirsiniz. Mesela pazarlama harcamalarınızın bu sene nasıl bir değişim izlediğini görmek isterseniz, “Giderler” altında “Pazarlama” kategorinizi seçip ay ay bu kanala ne kadar harcama yaptığınızı izleyebilirsiniz.

Dilerseniz bu raporu Excel’le dışarı aktarabilir, istediğiniz kişilerle paylaşabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz, Gelir & Gider raporundan maksimum faydayı sağlayabilmeniz için verilerinizi mümkün olduğu kadar kategorilendirin. Çünkü verilerinizi ne kadar doğru bir şekilde kategorilendirirseniz, gelir gider raporunuzdan o kadar anlamlı bilgiler alabilirsiniz. Kategori kullanımını daha iyi anlamak için Nasıl Yapılır? Finansal Raporlarınızı Detaylandırmak yazımızı okuyun.