Giderlerinizi Sağlıklı Takip Edebilmek

Eran Filiba
Eran Filiba
4 dk

Şirketinizin alım ve harcamalarını takip edebilmek için veri girişini sağlıklı yapmak gerek. Yaptığınız satın alımların kimden yapıldığını, ne kadar olduğunu, vergi tutarı gibi bilgileri belirterek giderlerinizin takibini doğru yapabilirsiniz.

Paraşüt uygulamasında alış faturalarınızı ve harcamalarını ayrı ekranlardan girebilirsiniz. Bazı firmalar için bu ayrımı yapmak çok gerekli olmayabilir, fakat Paraşüt’ün içerisinde bu iki gider tipinin farklılıkları olduğundan bu farklılıkları göz önünde bulundurarak veri girişini yapmanızı tavsiye ederiz.

Alış Faturaları

Şirketinizin giderlerinin kalemlerini, tedarikçisini ve fatura seri numarasını takip etmek, “Alış Raporları”nda detaylı bir şekilde kırılımını görmek istiyorsanız, giderlerinizi “Alış Faturası” olarak girmenizi tavsiye ederiz. “Alış Faturası” kullanımı genel olarak şirketinizin temel işi ile alakalı alımlarda, mesela sattığınız ürünün ham maddesi, sizin için temel olan bir hizmet alımı gibi giderler için kullanılır.

Tedarikçilerinizden ürün veya hizmet satın alındığı zaman karşılığında kesilen faturanın Paraşüt’e girilmesi gerekir. Aldığınız faturayı takip edebilmek için fatura seri & sıra no. girebilir, böylece kayıtlarınızı sağlıklı şekilde saklayabilirsiniz.

Harcamalar

Android

iOS

Hem “Alış Faturaları”nızı hem de “Harcamalar”ınızı “Raporlar”dan takip edebilirsiniz. İstediğiniz zaman dilimini belirleyerek "Alış Faturaları"nı ayrı "Harcamalar"ı ayrı ayrı analiz edebilirsiniz. Hangi gider kategorisine ne kadar harcamışsınız kolaylıkla görebilirsiniz.