Kasa ve Banka Hesaplarınızı Yönetmek

Eran Filiba
Eran Filiba
2 dk

Cironuz nakde dönmediği, banka hesaplarınıza veya kasanıza yansımadığı sürece size sağladığı finansal getiri belirsizdir. Her şirketin can damarı banka hesaplarında ve kasasında atar.

Banka ve kasalarınızı Paraşüt’te takip ederek daha verimli yönetebilirsiniz.

● İstediğiniz sayıda banka hesabı/kasa açabilirsiniz. İster farklı para biriminde, ister farklı bankalarda hesaplar açabilirsiniz. Dövizli açtığınız hesaplara dövizli işlemlerinizi, hem ödeme hem tahsilatlarınızı, kaydedebilirsiniz.

● Kasa/Banka hesabı oluştururken mevcut bakiyeyi “Açılış Bakiyesi” olarak girerek, hesaplarınızı Paraşüt’e işleyebilirsiniz. Ancak açılış bakiyesini belirttikten sonra geçmişe yönelik bir işlem eklediğinizde açılış bakiyenizde bir değişiklik olmaz.

● Hesaplarınız arasında para transferi yapabilirsiniz.

● Faturaya bağlı olmayan para giriş-çıkışlarınızı yapabilirsiniz. Mesela şirket ortağı olarak direkt banka hesabınızdan veya şirket kasasından para çektiniz, bu hareketi Paraşüt’e kaydedebilir, yaptığınız giriş çıkış hakkında bilgilendirici bir açıklama ekleyebilirsiniz.

● Bir banka hesabını kapamak istediğinizde bu hesabı “Arşivle”yebilirsiniz. Böylelikle kapattığınız banka hesabınızı mevcut hesaplar arasında görmezsiniz. Geçmişe dair bilgi ihtiyacınız olduğunda arşivlenmiş kayıtlara bakıp bilgi alabilirsiniz.

● Eğer mevcut banka hesabınızla Paraşüt hesabınız arasında bir farklılık varsa, bu farkın kaynağını bulup, Paraşüt’e işlemenizi tavsiye ederiz. EFT, hesap işletim ücreti vs. gibi takip etmeye ihtiyaç duymadığınız durumlarda “Bakiye Sabitle” özelliğini kullanabilirsiniz. Tarih seçimi yapıp bakiyeyi belirttiğiniz miktara sabitleyebilirsiniz. “Bakiye Sabitle”me işleminden sonra, ilgili tarihten öncesine kaydedilen işlemler bakiyeyi etkilemez.

● Eğer Paraşüt üzerinden İyzico Sanal POS kullanıcısıysanız, İyzico hesabınız aktifleştiği zaman Paraşüt’te İyzico banka hesabınız otomatik oluşturulur, İyzico üzerinden aldığınız ödemeleri bu hesaptan görüntüleyebilirsiniz.