Kategori ve etiketler nasıl kullanılır?

Eran Filiba
Eran Filiba
3 dk

Finansal raporlarınızın daha kolay ve anlamlı olmasını istiyorsanız Paraşüt üzerinde kategori ve etiketleri kullanabilirsiniz. En doğru ve verimli kullanım için Paraşüt’te kategori ve etiketleri oluştururken biz neleri hedefledik, siz de neler yapabilirsiniz sizin için derledik.

Özetle Kategori gelir gider raporunda, neye ne kadar para harcadığınızı, nereden ne kadar gelir elde ettiğinizin kırılımını görmenizi sağlar. Etiket ise örneğin hangi şubenizin ne kadar kâr ettiğini, hangi iş kolununun gelir ve size maliyetinin ne kadar olduğunu, hangi projenizin ne kadar gelir ne kadar gider oluştuğunu göstererek gelir-gider tablonuzu filtreli şekilde görmenizi sağlar.

Nasıl kullanılır?

Eğer Ayarlar bölümünde tam yetkiniz varsa Ayarlar altından “Kategori ve Etiketler” menüsünden kategori ve etiketlerinizi yönetebilirsiniz.
Her faturaya, harcamaya, müşteriye, ürüne çalışana sadece bir kategori verebilirsiniz. Kategoriler,her modül için ayrı şekilde düzenlenir. Örnek olarak çalışanlar için yarattığınız kategorileri satış faturalarında kullanamazsınız.
Etiketler ise sadece gelir ve giderleriniz için kullanılabilir. Satış faturası ve giderlerde birden fazla etiket kullanılabilir.

Faturalarıma Nasıl Kategori ve Etiket Ekleyebilirim?

Fatura, müşteri/tedarikçi, çalışan ve hizmet/ürün yaratırken kategori seçimi yapabilirsiniz. Eğer kategori yönetimine tam yetkiniz varsa yeni kategori yaratabilirsiniz.

paraşüt'te kategori ve etiket nasıl kullanılır

Gelir ve giderlerinizi birbirleriyle eşleştirmek için de etiketleri satış faturalarınız, gider ve maaşlarınıza ekleyebilirsiniz.

 

kategori

Alt-Üst Kategori (Kategori Ağacı) Nasıl Yaratabilirim?

Yeni kategori yaratabilir, kategorileri başka kategorilerin altına ekleyerek kategori ağacı yaratabilirsiniz. Alt-üst kategoriler yaratarak detaylı bir kategori yapısı yaratabilirsiniz. Farklı seviyelerde kategoriler oluşturmak için yapmanız gereken tek şey, “Kategori ve Etiketler” bölümünden kategoriye tıklayarak altına almak istediğiniz kategorinin aşağısına, sağa doğru çekmek.

etiket

Kategori ve etiketleri kullanınca ne olacak?

kategori ve etiketler

Kategori ve Etiketleri doğru şekilde kullandığınızda şirketinizin gelir ve giderlerini detaylı bir şekilde, kırılımlarıyla, görebileceksiniz ayrıca istediğiniz gelir-gider gruplarının karlılığını rapordan alabileceksiniz.

Yukarıdaki örnekte gördüğünüz raporda, şirketimizin Bakırköy Şubesi’ne özel gelir ve giderleri kırılımlarıyla görebiliyorum. Yani Bakırköy Şubesi’nin maaş maliyetleri ne kadar, ofise ne kadar harcama yapmışlar, belirtilen tarihler arasında ne kadar satış yapmışlar kolaylıkla görebiliyorum.

Ayrıca, istersem Bakırköy Şubesi etiket filtresini kaldırarak aşağıdaki gibi bütün şirketimin finansal durumunu, detaylı şekilde görebilirim.

kategori ve etiket kullanımı