Gelir Gider Takibi Yaparken Veri Girişini Kolaylaştırmak

Eran Filiba
Eran Filiba
3 dk

Gelir gider takibi yapmak sizin de iş listenizde sürekli en üst sırada mı yer alıyor? Tekrarlayan gelir ve gider kalemlerinin girişini yapmakla saatler mi kaybediyorsunuz? Yazımızı okuyarak bu işe nasıl daha az zaman ayırabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Gelir gider takibinin uzun saatlere mal olmasının nedenini araştırdığımızda, tek bir can sıkıcı gerçekle karşılaşıyoruz: Düzenli tekrarlayan gelir ve giderlerin veri girişini tekrar tekrar tekrar tekrar tekrar yapmak. Bu durum can sıkıcı olduğu kadar ciddi vakit kaybına da neden oluyor.

Paraşüt’te veri girişini en aza indirmek ve daha iyi planlama yapabilmek için tekrarlama şablonlarından yararlanabilirsiniz. Böylelikle belirli aralıklarla tekrar eden bir ödemeniz veya tahsilatınız varsa, Paraşüt üzerinden kolaylıkla bunların takibini yapabilirsiniz.

Satış faturalarınız, alış faturalarınız veya harcamalarınız periyodik olarak tekrarlanıyorsa, Paraşüt’te tekrarlama şablonunun kurulumunu bir kere yaparsınız ve veri girişi için bir daha uğraşmanız gerekmez.

Tekrarlayan Gelirler:

Birçok firma düzenli müşterilerle çalışır. Bu firmalar için aynı faturanın sürekli yeniden oluşturulması zorunlu ve zaman kaybına yol açan bir iş yüküdür. Tekrarlayan fatura özelliğinden yararlanan Paraşüt kullanıcıları bu iş yükünü en az düzeye indirir.

Örneğin abonelikle çalışan bir telekomünikasyon firmasısınız, 100’lerce belki 1000’lerce müşterinize düzenli olarak fatura kesiyorsunuz. Bu müşterilerinizin faturalarını bir defa oluşturup, istediğiniz süre boyunca tekrarlama emri verin. Birkaç personelin yapacağı işi bir anda halledin.

Belki de bir araç kiralama şirketiniz var. Bir aracı 6 aylığına kiraya verdiniz. Paraşüt’te oluşturduğunuz faturaya 6 ay boyunca tekrarlama emri verin. Paraşüt faturanızı sizin için istediğiniz tarihte hazır etsin. Size de hem faturanızın oluşturulduğuna dair e-posta göndersin hem de tahsilat haftanız ve gününüzde tahsilata dair hatırlatma göndersin.

Tekrarlayan Giderler:

Her firmanın düzenli giderleri mutlaka bulunur. Bu giderler için de tekrarlayan alış faturası veya harcama oluşturup, tekrarlama emri vererek, bir defada sisteme işlemeniz mümkün.

Kira, krediler, düzenli hizmet alımları gibi kalemler için alış faturalarına, aidat, temizlik gibi düzenli diğer harcamalar için harcamalara tekrarlama emri verebilirsiniz. Böylece tıpkı gelirlerinizde olduğu gibi giderleriniz için de bilgilendirme ve ödeme hafta ve gününde hatırlama e-postası alırsınız.

Tekrarlama ayarları nasıl yapılır?

• Tekrarlama Şablonunu kurmak için önce tekrarlamak istediğiniz fatura veya harcamayı yaratırsınız, sonrasında bir sonraki tekrarlanacak zamandan başlayarak sonlanmasını istediğiniz zamana kadar tekrarlama ayarlarını kurabilirsiniz.

• Sonlanma tarihini belirleyebilirsiniz. İster belirli bir tarihe kadar, ister “X” defa tekrarla diye sonlanma şartlarını belirleyebilirsiniz.

• Sıklığı ayarlayabilirsiniz. Haftada, ayda ve yılda olmak üzere tekrarlanma sıklığını belirtebilirsiniz.

• Tekrarlama şablonlarını oluşturduktan sonra değişiklik yapmak isterseniz, tekrarlama ayarlarında düzenleme yaparak ileriye dönük değişiklik yapabilirsiniz.