Kolayca Profesyonel Fatura Yazdırma

Beril Koç
Beril Koç
4 dk

Faturalarınızı nasıl hazırlıyorsunuz? Excel veya Word şablonlarıyla didişiyorsunuz ya da karmaşık masa üstü programlarla uğraşıyorsunuz. Hatta belki de elle yazıyorsunuz! Faturalarınızı Paraşüt’te hazırlayıp, basarak çok daha profesyonel bir sonuca, en kolay yoldan ulaşabilirsiniz.

Paraşüt’te dakikalar içinde fatura şablonunuzu oluşturup, faturalarınızı yazdırmaya başlamak çok kolay. Gelin bu sürecin üstünden birlikte geçelim.

Önce faturanızı yazdırdığınızda nasıl gözükeceğini tasarlamak için bir “Fatura Şablonu” oluşturalım.

“Fatura Şablonu” özelliğini kullanarak, faturanızı ölçeklendirebilir ve sürükle bırak yöntemiyle faturanızı şekillendirebilirsiniz.

Birden fazla fatura şablonu kullanıyorsanız, Fatura Şablonları sayfasından “Yeni Fatura Şablonu” butonuna tıklayarak yeni bir şablon daha ekleyebilirsiniz. Şablonlarınıza isim vererek kaydedebilir, yazdırmadan önce hangi şablonu kullanmak istediğinizi seçebilirsiniz.

Fatura Şablonu:

“Fatura Şablonu” fatura tasarımının merkezindeki tasarım elemanıdır. Şablon fiziki faturanızın temsilidir. Sürükleyip bırakma yöntemiyle bu şablonda istediğiniz alanları oluşturabilir ve ölçeklendirebilirsiniz.

Şablonun üst ve sol kenarlarında cetveller bulunur. Eğer lazer yazıcı kullanıyorsanız bu cetveller “cm” olarak, eğer nokta vuruşlu yazıcı kullanıyorsanız “kolon” olarak gösterilir. Bu cetvelleri fatura içindeki alanların ölçeklendirilmesi ve konumlandırılması için kullanabilirsiniz. Bir alana tıkladığınızda cetveller etkinleşir ve tıkladığınız alanın bulunduğu konumu görmenizi sağlar.

Araçlar:

Sol tarafta araçlar menüsünü görürsünüz. İlk menüdeki araçlar sayesinde şablonunuzu saklayabilir, silebilir ve yeniden isimlendirebilirsiniz.

Sayfa Özellikleri:

“Sayfa Özellikleri” menüsünde, Fatura Şablonunda hangi alana tıklarsanız, o alanın özellikleri etkinleşir.

Eğer şablonundaki boş bir alana tıklarsanız, “Fatura Şablonu” ile ilgili genel özellikleri düzenleyebilirsiniz.

• Basılı faturanızın bir örneğini tarayarak şablona yükleyin. Bu tasarım sürecinin zorunlu bir aşamasıdır.

• Lazer yazıcı mı nokta vuruşlu yazıcı mı kullandığınızı seçin

• Fatura ebadınızı ve ölçülerinizi belirleyin

• Lazer yazıcı kullanıyorsanız, istediğiniz kopya sayısını girin

Eğer fatura şablonunda fatura kalemlerinin üstüne tıklarsanız, fatura kaleminin, yükseklik, genişlik, kenar boşlukları ve hizalama biçimleri etkinleşir. Ayrıca bazı öğelerin kendine has olarak özelliklerini de görebilirsiniz:

• “Tarih” öğesinde tarih biçimini belirtebilirsiniz

• “Metin Alanı”nda kendi faturanızda olması gereken size özel alanı yaratabilirsiniz

• “Fatura Kalemi” alanında görülmesini istediğiniz fatura kalemlerini sağda Fatura Kalemi Özellikleri Menüsünden seçebilirsiniz ve yerlerini kendi ihtiyacınıza göre düzenleyebilirsiniz.

Eğer Nokta Vuruşlu Yazıcı Kullanıyorsanız!

• Nokta Vuruşlu Yazıcı Kullan butonuna tıklayın.

• Paraşüt ile yazıcınızdan çıktı almak için özel olarak geliştirdiğimiz programı kurmanız gerekir. Paraşüt ile oluşturduğunuz faturalarınızı bilgisayarınıza indirip bu program aracılığıyla yazdırabilirsiniz.

• Yazıcınızın sütun sayısını girin: Yazıcıların sütun (kolon) sayısı modellerine göre değişir. 80 sütun yazıcılar A4, 136 sütun yazıcılar A3 ebatlarında kâğıda çıktı alır. Yazıcınızın sütun sayısını kullanım kılavuzundan öğrenebilirsiniz.

• Yazıcınızın satır sayısını girin: Faturanıza kaç satır sığdığı faturanızın yüksekliğine göre değişir. Satır sayısını öğrenmek için hazırladığımız test dosyasını indirip açarak yazdırın. Çıktıda faturanıza kaç satır sığdığını görebileceksiniz.

Fatura Öğeleri

“Sayfa Özellikleri”nin altında “Genel Fatura Öğeleri” ve “Özel Fatura Öğeleri” olarak iki araç menüsü bulunur.

“Fatura Şablonu”na eklemek istediğiniz öğeleri sürükleyip, bırakarak ekleyebilirsiniz. Bir öğeyi sürükleyip, bıraktıktan sonra öğeyi şablonda istediğiniz yere yerleştirebilir, sağ alt köşesinden ölçeklendirebilirsiniz. Üstündeki çarpı işaretini kullanarak, istediğinizde bu öğeyi silebilirsiniz. Öğenin üstüne tıkladığınızda, cetveller ve sağdaki özellikler menüsü aktif hale gelir. Cetvelleri öğenin yerini ve ölçüsünü belirlemek için kullanabilirsiniz. Sağdaki menüden konum ve ölçüler için değerleri direkt verebilirsiniz.

Faturanızın tasarımını tamamladıktan sonra kaydederek, Paraşüt’te fatura kesmeye başlayabilirsiniz. 14 gün ücretsiz deneyin . Mutlu faturalamalar!..

Paraşüt’te fatura hazırlamanın yararlarını daha iyi anlamak için Nasıl Yapılır? Fatura Keserken %70 Zaman Kazanmak yazımızı okuyun.