Paraşüt'te kredi kartı takibi yapmak

Eran Filiba
Eran Filiba
3 dk

Kredi kartı için Paraşüt'te şu an ayrı bir modül bulunmuyor ama bu kredi kartını bir hesap olarak takip edemeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Sizin için yapabilmenin yollarını yazdık.

Paraşüt üzerinden kredi kartı ile yaptığınız harcama ve alımları takip edebilmeniz için sizin için alternatif yöntemlerimiz var. Şu anda kredi kartı için ayrı bir modülümüz maalesef bulunmamaktadır. Bunu geliştirmek için önümüzdeki aylarda çalışmalarımız olacak. Fakat bu çalışma öncesi kredi kartı harcamalarınızı Paraşüt kullanarak takip edebilmeniz için size iki yöntem önerebiliriz.

1. Harcamaları “kredi kartı” ile kategorilendirin

Kredi kartı ile yaptığınız giderleri Paraşüt’e girerken “Kredi Kartı” kategorisi oluşturun ve girdiğiniz giderleri bu isimle kategorilendirin. Ödeme tarihi olarak da kredi kartının ödeme tarihini girerseniz size kredi kartının ödenme tarihinde hatırlatıcı mail olarak bir uyarı gelecektir.

Bu yöntemi kullanarak “Giderler” sayfasından harcama ve alış faturalarınızı “Kredi Kartı” kategorisine göre filtrelediğinizde sadece kredi kartı ile yaptığınız harcamaları görebilirsiniz.

Paraşüt'te etiket ve kategorileri yönetmekle ilgili yazımızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

2. Kredi kartınızı bir banka hesabı gibi yönetin

kredi kartı takip

Kredi kartı harcamalarınızı yönetmenin bir başka yöntemi ise kredi kartınız için bir banka hesabı oluşturmanız. Kasa ve Bankalar bölümünden kredi kartınızı yeni banka hesabı olarak yaratabilirsiniz.

Açılış bakiyesini 0 TL olarak belirttiğinizde harcama yaptığınız zaman hesap eksi olarak görünecektir ve siz harcama yaptıkça toplam borcunuzu gösterecektir. Giderlerinizi öderken de yapmanız gereken tek şey banka hesabı olarak kredi kartınız için oluşturduğunuz banka hesabını seçmek.

Kredi kartı borcunuzu ödeme zamanı geldiğinde de kasa veya banka hesabından Kredi Kartı için oluşturduğunuz hesaba para transferi yapabilirsiniz.

kredi kartı borç ödeme

Yapabileceklerimizden bahsettik biraz da yapamayacaklarımızdan bahsedelim.

Kredi kartı modülü gelene kadar bu yöntemleri kullanarak işinizin büyük bir kısmını yapabilirsiniz. Fakat bu yöntemlerle yapamayacağınız birkaç şey var. Kredi kartınızın limitini belirleyemezsiniz, yani kredi kartınız belirli bir harcama seviyesi geçtiğinde sistem sizi uyarmayacaktır. Ayrıca bir ödeme yaparken kredi kartından taksitli giriş yapamayacaksınız. Taksitli ödemeleri yönetmenin şimdilik tek yolu her bir ödemeyi ayrı bir harcama olarak girmeniz ya da tek bir harcama oluşturarak bunu otomatik olarak tekrarlatmak.

Paraşüt'te hesaplarınızı takip etmek isterseniz 14 günlük deneme ile başlayabilirsiniz:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin