Küçük İşletmeler İçin e-Fatura

Beril Koç
Beril Koç
4 dk

e-Fatura’ya geçmek maliyet, hız, güvenilirlik gibi avantajlarıyla fatura kullanmaya göre çok daha cazip. Ancak küçük işletmelerin e-Fatura’ya geçmeleri; entegrasyon, kurulum süreçlerinin zorluğu ve yüksek maliyetleri nedeniyle zor, hatta imkansız. Küçük işletmeler için sunulan tek çözüm, e-fatura portalini kullanmak, burada da Portalin karmaşık yapısı ciddi engel teşkil ediyor. Peki, küçük işletmeler için kolay, hesaplı bir yol yok mu? Evet, var: Paraşüt.

e-Fatura Nedir?

e-Fatura elektronik ortamda hazırlanan ve kağıda basılmayan bir fatura çeşididir. Maliye’nin sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya iletilir.

e-Fatura’nın Avantajları Nelerdir?

Düşük Maliyetli

Hızlı

Güvenli

Kaybolma, yırtılma vb. riskler tamamen ortadan kalktığı için tahsilatlarınız da hızlanır.

e-Fatura kullanırsanız iş hayatınızda ne gibi değişiklikler olacak? Muhasebeciniz ile çalışma şekliniz nasıl değişecek? İndirmek için tıklayın.

Kolay

Faturalarınız otomatik olarak dijital ortamda arşivlendiğinden dosyalar arasında kaybolmadan eski faturalarınıza rahatça ulaşırsınız.

Paraşüt’te e-Fatura kullanıcısı olmanın Avantajları Nelerdir?

4 Adımda e-Fatura Kullanıcısı Olun

Paraşüt aracılığı ile e-Fatura gönderip alabilmek için tamamlamanız gereken 4 adım var:

1. Paraşüt’e giriş yaparak, FIT başvurunuzu tamamlayın.

2. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e-Fatura uygulamasında “Kullanıcı Hesabınızı” açtırın.

3. FIT’den e-posta adresinize gönderilecek olan 3 XML dosyası ve bir programcığı alın.

Mali Mührünüz elinize geçip GİB’de e-Fatura “Kullanıcı Hesabınız” açıldıktan sonra FIT e-posta adresinize 3 XML dosyası ve bir programcık gönderir. Bu dosyaları programcık vasıtasıyla Mali Mührünüzü kullanarak onayladıktan sonra e-Fatura hizmetiniz 1 gün içinde aktive olur. Çok kısa bir süre sonra Paraşüt üzerinde de aktivasyonunuz gerçekleşir.

4. Paraşüt uygulaması içinden e-Fatura paketinizi seçin.

Paraşüt’te e-Fatura gönderip almaya hazırsınız.