Kullanıcı Yönetimi ve Kullanıcı Davet Etmek

Eran Filiba
Eran Filiba
4 dk

Paraşüt’le ön muhasebenizi kolaylıkla yönetirken çalışanlarınızı Paraşüt’e davet edebilir, şirketinizin finans yönetimini yaparken çalışanlarınızı bu sürece dahil edebilirsiniz.

Veri Girişlerini Yaparken Destek Alın

Ekip arkadaşlarınızı Paraşüt’e davet edin, veri girişini sadece siz yapmayın. Kullanıcı olarak eklediğiniz kişiler herhangi bir bilgisayar, telefon veya tabletten ister ofiste ister evde Paraşüt'e giriş yaparak veri takibi yapabilirler.

Farklı Yetkilendirmelerle Hesapları Yönetin

Oluşturduğunuz kullanıcılara farklı yetkiler tanımlayarak bu kullanıcıların Paraşüt’te neler yapabileceklerini belirleyebilirsiniz.

Dilerseniz Paraşüt’ün farklı bölümleri için “Tüm İşlemleri Gerçekleştirebilir” yetkisi vererek o modüle tam giriş hakkı sağlayabilirsiniz, dilerseniz de “Sadece Görebilir”i seçerek kullanıcının o modülü görmesini sağlayabilir, ama yeni kayıt oluşturmasını, tahsilat/ödeme eklemesini engelleyebilirsiniz. İsterseniz de “Yetki Yok” diyerek tamamen erişimini kaldırabilirsiniz. 

Sizin için aşağıda bazı erişim önerileri derledik:

Çalışanlarınız Ceplerinden Yaptıkları Harcamaları Kendileri Girsinler

Dilerseniz, çalışanlarınız kendi ceplerinden yaptıkları giderleri Paraşüt’e kendileri girebilirler. Bunun için çalışanınızı “Çalışanlar” bölümünden eklemeniz ve sonrasında çalışanınız için yeni bir kullanıcı yaratıp çalışan kaydı ile kullanıcı kaydını eşleştirmeniz gerekmektedir.

Çalışan için bu eşleştirmeyi yapar ve “Giderler” bölümü için kullanıcıya “Sadece Kendi Kayıtları” yetkisi verirseniz, bu çalışan yalnızca kendi girdiği fiş/fatura kayıtlarını görebilir ve düzenleyebilir.

Çalışanınız bu gider kayıtlarında ödeme durumu olarak “Çalışan cebinden ödedi” seçeneğini işaretlerse kendi cebinden ödediği ve Paraşüt’e giriş yaptığı harcamalar otomatik olarak o çalışanın bakiyesinde kendisine geri ödenmesi gereken meblağ olarak görünecektir.

Benzer şekilde bu çalışan, şirketin kasa veya bankasından ödenmiş veya ödenecek giderleri de girebilir. Bunun için hızlı veya detaylı fiş/fatura yaratma ekranında ödeme durumunu “Ödendi” veya “Ödenecek” şeklinde belirtmesi yeterlidir.

Siz de böylelikle çalışanlarınızın yaptığı harcamaları kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Yeni kullanıcı yönetimi güncellememiz ya da diğer konularda soru ve önerileriniz varsa bize hafta içi 09.30 - 17.00 arasında 0212 963 00 20 numaralı telefonlardan ulaşabilir, Paraşüt Destek sayfalarından destek alabilir ya da sorularınızı bu yazıya yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Eğer Paraşüt hesabınız yoksa hemen 14 gün ücretsiz deneme sürenizi başlatabilirsiniz:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin