Nakit akışı takibi nasıl yapılır?

Eran Filiba
Eran Filiba
3 dk

Nakit, bir şirketin oksijenidir. Oksijen azaldıkça şirketin rahat bir şekilde hareket etmesi zorlaşır. Ödemeler şirketin durumunu dinlemez, şirket ne durumda olursa olsun maaşlar, ofis giderleri, tedarikçi borçları, vergiler vb. giderlerin ödenmesi gerekir. Bu sebeple büyüyen işletmeler nakit akışı seviyesine çok dikkat eder, yakından takip ederler. 

Biz de Paraşüt olarak bunu rahatlıkla yapabilmeniz için mevcut Nakit Akışı raporumuzu sizler için geliştirdik.

Gelecek Nakit Akışı Takibi

Nakit Akışı raporunda önümüzdeki 12 hafta ve 12 ayın öngörülen nakit seviyenizi takip edebilirsiniz. Gelecek 12 haftaya bakarken haftalık kırılım, 12 aylık zaman dilimine bakarken de aylık kırılıma göre nakit seviyenizi görebilirsiniz.

Paraşüt’te yarattığınız kayıtları tekrarlama şablonları ile tekrarlatırsanız bu işlemler de nakit akışı raporunda öngörülen nakit akışınız hesaplanırken dahil edilir. Tekrarlama şablonu oluşturmak için "Otomatik tekrarlayan fatura veya gider oluşturmak" yazımıza bakabilirsiniz.

Raporun sol üst kısmında bugün kasa ve banka hesaplarınızda toplam ne kadarlık nakitiniz olduğunu görebilirsiniz. İhtiyacınız varsa türk lirasında gösterilen toplam tutarın farklı dövizlere göre kırılımlarını da görebilirsiniz. Ayrıca vadesi geçmiş, tahsilat/ödemesi yapılmayan ve vadesi belirli olmayan satış ve giderlerinizi de buradan takip edebilirsiniz.

Nakit akışı grafiğinde göreceğiniz yeşil boyalı alan da size gecikmiş ve planlanmamış ödeme ve tahsilatlarınızı dahil ettiğinizde nakit seviyenizin minimum ve maksimum seviyelerinizi gösterir. Bunun rakamsal karşılığını aşağıdaki tabloda da görebilirsiniz.

Nakit Akışı Raporu'nun alt bölümünde gelecekteki tahsilat ve ödemelerinizin dönem dönem kırılımını görebilir, kime ne kadar borcunuz, kimden ne kadar alacağınız olduğunu rahatça inceleyebilirsiniz. Ayrıca üzerine tıklayarak detaylı bir şekilde faturaların, giderlerin listesini görebilirsiniz. Raporu dilerseniz excelle dışarı aktarabilirsiniz.

Geçmiş Kasa/Banka Hareketleri Takibi

Geçmiş kasa / banka hareketlerinizin detaylı incelemesini Kasa / Banka Raporu'ndan yapabilirsiniz. Şirketinizden hangi tarihte ne kadarlık bir çıkış, şirketinize ne zaman ne kadarlık bir giriş olmuş bu raporda sizin için hazırladığımız grafikten kolaylıkla görebilirsiniz.

Dilerseniz farklı zaman dilimlerine göre inceleyebilir, aylık/haftalık/günlük olarak giriş, çıkışlarınıza bakabilirsiniz. Dilerseniz, raporu excel formatında dışarı aktarabilirsiniz.

Nakit akışı dahil olmak üzere diğer tüm özelliklerimizi 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin