Yeni Fiş - Fatura

Eran Filiba
Eran Filiba
3 dk

Paraşüt ekibi olarak ürünümüzü iki şekilde geliştirmek için her gün yoğun bir şekilde çalışıyoruz: Paraşüt’e yeni özellikler eklemek ve Paraşüt’te halihazırda olan özellikleri müşterilerin geri bildirimlerine göre iyileştirmek. 

Bugün size ikinci madde dahilinde geliştirdiğimiz Fiş/Fatura özelliğinden bahsedeceğim.

Paraşüt’e giderlerinizi girmek için iki seçeneğimiz vardı: Alış Faturası ya da Harcama olarak girmek. Bunu zamanında geliştirirkenki düşüncemiz Paraşüt kullanıcıları detaylı alımlarını alış faturaları olarak; hızlıca, detaysız şekilde kaydetmek istedikleri giderleri de harcama olarak girebilsinler.

Müşterilerimizden bu ürünümüz hakkında zaman içerisinde geri bildirimler aldık. Bu ayrımı nasıl daha da iyileştirebileceğimiz konusunda fikirler edindik. Yoğun çalışmalar sonucunda Fiş/Fatura ürünümüzü geliştirdik.

Giderler sayfasına girdiğinizde artık 3 buton göreceksiniz: “Hızlı Fiş/Fatura”, “Detaylı Fiş/Fatura” ve “Diğer”

Hızlı Fiş/Fatura: Eskiden olduğu gibi hızlı gider kayıtlarınızı girebilmeniz için bu seçeneği kullanabilirsiniz. Artık ek olarak:

Detaylı Fiş/Fatura: Gelen faturalarınızı, fatura kalemleri ile birlikte, detaylı bir şekilde kaydetmek isterseniz bu seçeneği kullanabilirsiniz. Öncesindeki yapıya ek olarak: 

Diğer: Maaş/Prim, Vergi/SGK Primi, Banka Gideri gibi fiş/fatura dışındaki giderleri rahatlıkla girebilmeniz için bu üç ayrı gider formuna "Diğer" butonu altından ulaşabilirsiniz.

Fiş fatura güncellememiz ya da diğer konularda soru ve önerileriniz varsa bize hafta içi 09.30 - 17.00 arasında 0212 963 00 20 numaralı telefonlardan ulaşabilir, Paraşüt Destek sayfalarından destek alabilir ya da sorularınızı bu yazıya yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Eğer Paraşüt hesabınız yoksa hemen 14 gün ücretsiz deneme sürenizi başlatabilirsiniz:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin