Ideasoft e-ticaret entegrasyonu

Eran Filiba
Eran Filiba
5 dk

Ideasoft e-ticaret entegrasyonu ne işe yarar?

Parasutentegrasyon.com'un geliştirdiği Paraşüt - Ideasoft e-Ticaret Entegrasyonu sayesinde Ideasoft altyapısı kullanılan web sitesi satışlarınız otomatik olarak Paraşüt'e işlenir. Elektronik Fatura müşterisiyseniz, Paraşüt üzerinden bu satışların faturalarının e-arşiv veya e-fatura olarak otomatik bir şekilde gönderilmesi de mümkün.

Parasutentegrasyon.com kimdir?
Parasutentegrasyon.com, Salyangoz Teknoloji A.Ş. firmasına ait bir markadır. Salyangoz Teknolojileri A.Ş. firması Parasutentegrasyon.com markası altında yazılım geliştirmektedir. Paraşüt ön muhasebe yazılımının üreticisi olan Paraşüt Yazılım Teknolojileri A.Ş. ile organik bir bağı bulunmamaktadır.

Entegrasyon ücreti
Entegrasyonun ücreti KDV dahil yıllık 900 TL'dir. Entegrasyon, Ideasoft tarafından satılmaktadır. Entegrasyonu henüz satın almadıysanız öncelikle Ideasoft ile iletişime geçip entegrasyonu satın almanız gerekmektedir.

Paraşüt - Ideasoft entegrasyonunun özellikleri

 1. Ideasoft altyapılı web sitelerine gelen siparişler (müşteri/fatura/ürün bilgileri ile birlikte) otomatik olarak Paraşüt’e aktarılır.
 2. Kullanıcı, Paraşüt'te e-fatura ve e-arşiv kullanıyorsa, dilediği takdirde, e-fatura ve e-arşiv'leri de otomatik olarak gönderilir.
 3. Yalnızca, entegrasyon yapıldıktan sonra gelen siparişler için aktarım söz konusudur; entegrasyon öncesi siparişlerin aktarımı yapılmamaktadır.

Entegrasyon adımları

 1. Öncelikle Ideasoft ile iletişime geçip Ideasoft-Paraşüt entegrasyonunu satın almanız gerekmektedir.
  UYARI: Satın alma işleminden sonra Ideasoft’un API’yi sizin için açtığından ve authentication yöntemini “Password Grant” olarak belirlediğinden lütfen emin olunuz.

 2. Paraşüt hesabınızda AYARLAR menüsü altındaki Uygulamalar sayfasından Ideasoft e-Ticaret Entegrasyonu için KULLANMAYA BAŞLA butonuna tıklayın.

 3. Açılan sayfadan (Parasutentegrasyon.com) Paraşüt ile giriş yap butonuna tıklayarak Paraşüt hesabınızı bağlayın ve sonrasında Parasutentegrasyon.com’a erişim vermek için İZİN VER butonuna tıklayın. Bu izin ile Parasutentegrasyon.com’a, Paraşüt hesabınıza veri yazma ve okuma yetkisi verirsiniz.

  Paraşüt Ideasoft Entegrasyonu
 4. Erişim izni verdikten sonra Parasutentegrasyon.com ekranında İLK ENTEGRASYONUNU EKLE butonuna tıklayıp sonrasında Ideasoft'u seçerek bağlamak istediğiniz dükkanların entegrasyonuna başlayabilirsiniz.

  Paraşüt Ideasoft Dükkan Entegrasyonu
 5. Ideasoft'tan satın aldığınız promosyon kodunu açılan pencereye girin.

  ideasoft promosyon kodu
 6. Entegrasyon için ayarlarınızı istediğiniz şekilde yapın.

  Paraşüt Ideasoft Entegrasyon Ayarları

  Mağaza ismi: Parasutentegrasyon.com’da mağazanızın hangi isimle görünmesini istiyorsanız belirtin.
  Firma: e-Ticaret siparişlerinizi Paraşüt hesabınıza bağlı firmalardan hangisine aktarmak istediğinizi seçin.
  Kasa Hesabı: Yapılan siparişlerin tahsilatının Paraşüt'te kayıtlı hangi kasa/banka hesabına işlenmesini istediğinizi belirtin.
  Kategori: Oluşturulan faturalara Paraşüt'te hangi satış faturası kategorisinin eklenmesini istediğinizi belirtin.
  KDV Oranı: Üründe KDV yoksa otomatik KDV oranı belirlemek için tercih ettiğinizi seçin.

 7. Paraşüt’te elektronik fatura kullanıyorsanız pazaryeri ayarlarınızı yaparken karşınıza Elektronik Faturalarınız Otomatik Gönderilsin mi? seçeneği çıkar; dilerseniz oradan bu özelliği açabilir ve faturalarınızın müşterilerinize e-fatura veya e-arşiv şeklinde otomatik olarak gönderilmesini sağlayabilirsiniz (Bu özelliği açmazsanız entegrasyon yalnızca Paraşüt üzerinde satış kayıtlarını oluşturur, sizin sonrasında Paraşüt hesabınızdan e-fatura ve e-arşiv gönderimlerini (yani faturalandırma işlemlerini) ayrıca yapmanız gerekir).

 8. Ayarları tamamladıktan sonra ENTEGRASYONU OLUŞTUR diyerek entegrasyon adımlarına devam edebilirsiniz. Bu noktada Parasutentegrasyon.com’un panelinde yer alan adımları takip ederek ilerleyebilirsiniz.

Tebrikler! Paraşüt - Ideasoft e-ticaret entegrasyonunu başarı ile tamamladınız.
Entegrasyonu başarı ile tamamladıktan sonra Ideasoft siparişleriniz otomatik olarak Paraşüt hesabınıza aktarılacaktır.

Parasutentegrasyon.com panelinden pazaryerlerinden çekilen sipariş adetlerini, Paraşüt hesabınıza aktarılan siparişlerin adetlerini, varsa gönderilen elektronik faturaların miktarlarını takip edebilirsiniz.

Henüz e-fatura/e-arşiv kullanıcısı değilseniz

e-Ticaret satışlarınızın faturalarının e-fatura ve e-arşiv olarak müşterilerinize otomatik olarak gönderilmesini istiyorsanız Paraşüt ile e-faturaya ücretsiz geçiş yaparak bütün faturalama sürecinizi otomatik bir hale getirebilirsiniz.

Paraşüt ile 2 iş günü içerisinde yerinizden kalkmadan ve kolayca e-fatura kullanıcısı olabilirsiniz. Detaylı bilgi için e-fatura sayfamızı inceleyebilir veya direkt olarak e-fatura başvurunuzu başlatabilirsiniz.

e-Fatura başvurunuzu başlatmak için Paraşüt hesabınız içerisinden AYARLAR >Uygulamalar sayfasına gidip Elektronik Faturalama Entegrasyonu bölümü altından BAŞVURU SÜRECİNİ BAŞLAT butonuna tıklayıp yönlendirmeleri takip edebilirsiniz.